ÚvodAktualityUžijte si masopustní obchůzky na Hlinecku s poťouchlými maškarami
Kultura

Užijte si masopustní obchůzky na Hlinecku s poťouchlými maškarami

Masopustní obchůzky na Hlinecku tvoří průvody masek, které se po desetiletí nemění, mají podobu a role ustálené a předávané po generace. Kostýmy se v rodinách ve vybraných vesnicích předávají a každý z maškarádů o ně pečuje. Těmi vesnicemi jsou především Hamry, Studnice, Vortová a místní část města Hlinska Blatno. Zdejší obchůzky jsou také od roku 2010 zapsané na reprezentativním seznamu UNESCO. Zažít maškary v akci můžete v následujících týdnech, kdy bude probíhat oblíbený masopust. Každá z vesnic vás zve na tradiční obchůzku v jiný čas, od konce ledna do poloviny února.
maškary hlineckoMasopustní maškary (masky) se na Hlinecku dělí do dvou skupin: na červené a černé. Označení nevzniklo podle barev kostýmů, ale podle jejich role během obchůzky. Masky červené vedou celý průvod dům od domu. Jeho obyvatelům přejí zdraví a štěstí a čtveřice tanečníků, zvaných turci, také před každým domem obřadně tančí. Skupina černých masek baví všechny přihlížející nejrůznějšími žerty, válí se s nimi po zemi (nejlépe ve sněhu) a honí se s dětmi i mládeží.

masopust hlineckoV čele veselého průvodu kráčí maska zvaná laufr nebo strakatý, který obvykle kolem osmé hodiny ranní požádá představitele obce o povolení k obchůzce. Po jeho získání pak celý den vede tato maska průvod všech maškar pěkně dům od domu. Žádný dům se nesmí vynechat a všude musí masky zatancovat a popřát vše dobré. Kostým laufra tvoří bílá halena, bílé kalhoty a vysoká špičatá čepice. Vše je pošité barevnými odstřižky látek. Těch má být 365, stejně jako dnů v roce. A jejich pestrá barevnost znázorňuje různorodost každého dne v životě člověka. Další zajímavou maskou je určitě maska slaměného. Jak název napovídá, kostým je upleten ze slámy. Jedná se o žitnou slámu, která je pěkně dlouhá. Slaměný se válí s přihlížejícími ženami po zemi, aby se na ně přenesla plodivá síla. Někteří přihlížející diváci trhají ze sukně slaměného stébla, aby je následně dali do posad husám, kachnám nebo do kurníků slepic. Podle tradice si tak zajistí, že bude drůbež prospívat.

 
Maškary na Veselém Kopci, v Hamrech, Blatně, Studnici i Vortové 

hlinecko masopustCelá obchůzka většinou trvá do pozdních odpoledních hodin. Následně se masky i všichni přihlížející shromáždí na předem dohodnutém místě, kde se koná závěr masopustního veselí. Na Hlinecku jej tvoří obyčej zvaný porážení kobyly. Jedna z maškar přečte testament, v němž jsou vypořádány domnělé hříchy této masky i zmíněny významné či veselé události v obci. Kobyla je pak symbolicky odsouzena k poražení. Ortel vykoná maska zvaná ras. Po chvilce, kdy se masky s kobylou loučí, vypije kobyla něco na zahřátí, vyskočí a všichni začnou vesele tančit. Tak na Hlinecku končí nejen daná obchůzka, ale i celé masopustní období.

To vše můžete zažít 27. lednaMuzeu v přírodě Vysočina na Veselém Kopci v podání studnické maškary. Ve stejný den se masopustní obchůzka koná také v Hamrech u Hlinska a dále 4. února v místní části města Hlinsko – v Blatně a 10. února ve vesnicích Studnice a Vortová. Již tradiční rozloučení s masopustem můžete navštívit 13. února Hlinsku, kde dopoledne projde městem průvod dětských masek a odpoledne proběhne obchůzka v podání blatenské maškary přímo v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.

Průvodce postním obdobím
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Další aktuality

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 23. listopadu 2024. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
19. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Dolní Morava se mění v zimní ráj plný zážitků a novinek pro lyžaře i výletníky

Už brzy se svahy na Dolní Moravě začnou ztrácet pod sněhovými vločkami a po rozzářené letní sezóně přeberou žezlo zimní radovánky. Horský resort Dolní Morava je právem označovaný za nejprogresivnější zimní středisko v Česku. A ani tato zima nebude výjimkou. Na všechny návštěvníky tu čeká řada novinek i prověřená zábava.
17. listopad 2024 6:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

Do života původních obyvatel Hlinska nahlédnete v Souboru lidových staveb Vysočina. Otevřená je prohlídková trasa "Roubenky" a navštívit můžete i výstava Betlém vánoční. V České Třebové se tento víkend chystá velká událost – Jabkancová pouť. Ochutnali jste někdy ony proslavené jabkance? Letos budete mít opět příležitost. V Chrudimi pohladí po duši aktuální výstava loutek.
15. listopad 2024 8:53
Kultura, Pardubický kraj

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 16. listopadu 2024 bude konat již po 63., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
12. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Jarní prázdniny 2025 – Pardubický kraj

Nabídka pro jarní prázdniny v Pardubickém kraji je skutečně bohatá. Skvělé zážitky vám tu naservírují v únoru i březnu. Vezměte své děti na nezapomenutelnou dovolenou.
10. listopad 2024 18:00
Zážitky, Pardubický kraj

Poznejte krásy Litomyšle během podzimních prázdnin

Na konci října na nás kromě oslav republiky, čekají také podzimní prázdniny, které letos připadají na úterý 29. a středu 30. října 2024. Dny volna můžete se svými rodinami strávit například v Regionálním muzeu v Litomyšli, Městské galerii Litomyšl nebo například prohlídkou areálu zámku či piaristického chrámu.
27. říjen 2024 10:09
Památky, Pardubický kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.
25. říjen 2024 13:00
Příroda, Pardubický kraj

Netradiční podvečerní prohlídky lákají na hrad Svojanov

Správa hradu nachystala pro návštěvníky podzimní překvapení. Protože se blíží čas dušičkový a ten vybízí k připomenutí osob z dávných časů, na dva podzimní (pod)večery, tedy 25. a 26. 10. 2024, připravili na hradě oživené prohlídky s trochou tajemna s názvem Svojanovské stíny. Na nich ožijí postavy z pověstí a temné síly...
25. říjen 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj