ÚvodAktualityStudio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu
Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci mužete videt a slyšet Prahu
Kultura

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu

  • 29. května 2014
Krásná a odborně oceňovaná výstava Vivat Musica!, kterou Národní galerie v Praze pořádá u příležitosti Roku hudby, nabízí nejen pohled na zobrazení hudby ve výtvarném umění napříč stoletími, ale i prostor pro vlastní tvorbu, hru a kreativitu návštěvníků. Studio je velkorysým prostorem pro hru a kreativitu.

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet PrahuSpeciálně pro Studio Vivat Musica! připravil současný umělec Michal Kindernay Zvukovou mapu Prahy. Přikládáním kostek na označená místa mapy můžete slyšet jednotlivé zvuky, nebo autorské zvukové kompozice z těchto míst. Zvuky lze přehrávat přes sebe, kombinovat a vytvářet tak úplně nové zvukové skladby. Interaktivní zvukový objekt  využívá databázi nahrávek několika desítek českých i zahraničních umělců a poprvé umožní Prahu skrze mapu nejen vidět, ale i slyšet

Vstupní prostory do výstavy v respiriu 1. patra Veletržního paláce v Praze tvoří celkem pět interaktivních částí, kde autoři a tvůrci rozehrávají některá témata výstavy Vivat Musica!  ještě předtím, než  návštěvník do výstavy vstoupí. Prostor je tak jakousi evokací souvislostí vizuálního umění a hudby. Témata jednotlivých interaktivních částí pracují s vjemy, pocity a abstrakcí i  s příběhy:

Mýty, klišé, i pozoruhodné skutečnosti ze života geniálních hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka mohou zvídaní návštěvníci prozkoumat v kvízu, který doplňuje výběr třinácti portrétních plastik od různých sochařů ze sbírek  Národní galerie v Praze.

Hraví návštěvníci mohou vyzkoušet nástroj pod názvem „barevné klávesy“, který  umožňuje jak vlastní hru, tak zkoumání teorií o barevném slyšení, které bylo jedním ze zásadních témat avantgardy a abstrakce v 1. polovině 20. století. Co zahrají se na projekčním plátně objeví ve formě barev. Návštěvníci pak mohou vlastní zážitek konfrontovat s díly umělců Miroslava Ponce nebo Arne Hoška.

Téma další,  hudební partitury, otevírá tvořivý prostor pro neobvyklé pojetí „návodu“ nebo „záznamu“ k hudební skladbě. Tvořiví návštěvníci mohou využít přírodních i technických zvuků ve sluchátkách jako předlohy pro vlastní partituru a nebo se inspirovat zcela svou fantazií, či přímo ve výstavě, jejíž závěr ukazuje originály takovýchto neobvyklých partitur od více než dvaceti umělců posledních desetiletí. K inspiraci mohou posloužit také vybrané knihy. Vlastní kresby mohou vystavit na připraveném panelu.

Když návštěvník Studiem prochází podruhé,  při návratu z výstavy, může se oddat výtvarné hře nebo vlastní tvorbě již v přímém propojení s tím co viděl a prožil na výstavě. 

Národní galerie Praha dětem Zážitky

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha