ÚvodAktualityBazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky
Památky

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

  • 1. května 2024
Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Bazilika sv. ZdislavyNovinkou letošní poutní sezóny je nově zrekonstruovaná bazilika sv. Vavřince a sv. ZdislavyJablonném v Podještědí, kterou po rozsáhlé opravě slavnostně otevřel 1. května 2024 litoměřický biskup Stanislav Přibyl CSsR. Obnova významného kostela, kde je pohřbená sv. Zdislava trvala dva roky. V první etapě se podařilo zrekonstruovat vnitřek barokního kostela, včetně kompletní renovace varhan, proběhla obnova maleb a fresek, restaurování části mobiliáře, obrazů, kříže i dalších artefaktů.

Bazilika sv. ZdislavyRestaurováním prošly i oboje věžní hodiny a vznikl potřebný bezbariérový vstup. Během prací našli odborníci dosud skryté mramorování na tzv. pilastrech (dekorativní reliéfní plastický architektonický prvek, který připomíná sloup). Rrestaurátoři našli také zlacení v presbytáři baziliky, které ale bylo ve výšce, takže ho dosud nemohl nikdo vidět. Jedná se o zdobné linky a štuky. Odborníci mimo jiné sundali výdusky soch z balustrády a sochaři nyní vytvářejí kamenné kopie z originálů, které již není možné vystavovat pod širým nebem.

U baziliky si také nově prohlédnete venkovní výstavu Putování za našimi světci, která představuje na patnácti panelech čtyři nejvýznamnější české patrony související s počátky českého státu i zajímavá místa spojená s jejich osobnostmi. Svaté Zdislavě, patronce Libereckého kraje a Litoměřické diecéze, se věnuje panel se třemi bloky.
 

Tradiční pouť ke sv. Zdislavě a prohlídky na Lemberku

pouť ke sv. ZdislavěV sobotu 25. května mohou zájemci také k bazilice přijít na tradiční pouť ke sv. Zdislavě. Mši svatou bude sloužit Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo. Ke svaté Zdislavě, patronce rodin, ochránkyni manželství a pomocnici nemocných, přicházejí do Jablonného v Podještědí u Liberce poutníci každoročně, aby ji prosili o přímluvu – za své uzdravení i uzdravení svých blízkých, za ochranu svých rodin – či poděkovali za pomoc. V roce 1907 byla Zdislava z Lemberka prohlášena za blahoslavenou, roku 1995 papežem Janem Pavlem II. za svatou. Po celý den probíhají ve zdejší bazilice minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy bohoslužby:
 
07:00 Mše svatá u oltáře svaté Zdislavy
09:00 Mše svatá za rodiny – Dominik kardinál Duka OP
11:00 Mše svatá – Mons. Jude Thaddeus Okolo, apoštolský nuncius
14:00 Mše svatá dominikánské rodiny

LemberkNa náměstí v centru města bude probíhat program k městským slavnostem, které se konají v ten stejný den. Děti se mohou těšit na spoustu atrakcí, u zámku Nový Falkenburk bude od 10:00 do 16:00 probíhat pohádkový den v mokřadech.

Zámek Lemberk, který byl svaté Zdislavě domovem, poutníkům mimořádně zpřístupní Zdislavinu světničku. Světnička bude otevřena po celý den od 9:00 do 16:00 hodin. Světnička bude poutníkům otevřena bez návaznosti na prohlídky s možností modlitby a rozjímání. Mimo to se zájemci mohou vypravit i na věž zámku Lemberk s vyhlídkou do širého okolí. K dispozici budou samozřejmě i běžné prohlídky zámku Lemberk.
 

Národní kulturní památka s hrobem sv. Zdislavy

Jablonné v PodještědíBaziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy projektoval na konci 17. století vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jde o první stavbu dynamického baroka v Čechách. Jedná se o místo, které je protknuto několika staletími modliteb, čímž získává na své síle a významu. Tu mu dodává také hrob jedné z českých národních patronek, patronky rodin, chudých, nemocných či samotných dominikánů – sv. Zdislavy, jejíž tělo v útrobách kostela odpočívá již 772 let. I díky tomu se nejedná o obyčejný klášterní kostel, ale od roku 1996 o baziliku minor, tedy o papežský kostel mimo Řím.

Budova baziliky v Jablonném v Podještědí je považována za první stavbu tzv. dynamického baroka v českých zemích. Díky tomu je možné v malém severočeském městě v podhůří Lužických hor navštívit chrámovou stavbu, za kterou by se nemusela stydět Praha ani Vídeň. Od roku 2008 je chráněná jako Národní kulturní památka.
 

Život a zázraky svaté Zdislavy

Impozantní barokní chrám sv. Zdislavy a sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí má svůj současný název teprve od roku 1995. Ten rok totiž byla Zdislava svatořečena a kostel kromě nového zasvěcení získal čestný titul bazilika minor. Jenže zatímco o chrámu víme ledacos, život svaté Zdislavy je plný otazníků. Neví se dokonce ani to, kdy a kde se patronka rodin a manželství narodila. Podle historiků byla Moravanka a na svět přišla kolem roku 1220 možná v Křižanově, možná na hradě Veveří u Brna, kde byl její otec Přibyslav purkrabím.

lebka sv. ZdislavyZdislavě bylo přibližně patnáct let, když se provdala za Havla z rodu Markvarticů, pána na hradě Lemberku. Její život byl krátký, ale intenzivní: dala život čtyřem dětem, ošetřovala nemocné, sytila hladové a poskytovala přístřeší a péči těm nejubožejším. A jak popisuje Dalimilova kronika, také konala zázraky: „Pět mrtvých Boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“ Společně s manželem založila v Jablonném špitál a dominikánský klášter s kostelem sv. Vavřince, kde byla roku 1252 pochována. Z kostela se záhy stalo oblíbené poutní místo; ostatně mnozí lidé dodnes věří, že se schopnosti a zázračný vliv uznávané léčitelky neztratily ani po smrti. Hrob svaté Zdislavy se nachází v podzemí chrámu, její lebka je však umístěna v bazilice, ve skleněné schránce na jednom z bočních oltářů.
 

Legendární katakomby

svatá ZdislavaO bazilice v Jablonném se říká, že jak je vysoká, tak je hluboká. Podzemní chodby a krypty mají podle legend tři patra, přístupné je ale jen jedno: to nejvyšší, přímo pod lodí baziliky. Do dvou spodních se už dlouhá staletí nikdo nepodíval a možná ani neexistují. Podzemí navštívíte pouze při komentované prohlídce, kdy kromě krypty svaté Zdislavy uvidíte i hrob zakladatele chrámu Františka Antonína Berky z Dubé. Do některých částí katakomb se však z pietních důvodů nepodíváte. Mimo prohlídkovou trasu leží i malá rakev takzvaného dráteníčka, která bývala senzací pro zvídavé návštěvníky. Šlo o malého chlapce, který patrně kdysi vlezl do podzemí a už nenašel cestu ven. Ve tmě zemřel hlady a žízní a jeho ostatky mniši objevili až po několika letech. Není proto divu, že ačkoli nad kostelem, městem i celým krajem drží svou ochrannou ruku svatá Zdislava, v kostele přesto straší. Kromě plačícího ducha dráteníčka se v areálu prý zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a na schodišti se tiše vytrácejí.
 

Prohlídky baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy

  • Jablonné v PodještědíBazilika minor sv. Zdislavy a sv. Vavřince je od 2. 5. 2024 volně přístupná po celý rok denně od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00
  • Prostory kláštera, baziliky a podzemí s průvodcem si prohlédnete při komentovaných prohlídkách. Ty jsou rozděleny do dvou okruhů a konají se od dubna do října.
  • 1. prohlídkový okruh: Klášter + bazilika bez podzemí
  • 2. prohlídkový okruh: Bazilika a podzemí
  • Komentované prohlídky probíhají v dubnu a říjnu v sobotu a v neděli ve 14 hodin, od května do září od úterý do pátku v 10:00 a 14:00, v sobotu a neděli ve 14:00 hodin. Skupinové prohlídky (7 a více osob) jsou možné na základě telefonické domluvy na telefonech 602 858 800 nebo 737911424.
  • Celková prohlídka Klášter, bazilika a podzemí stojí pro dospělé 200 Kč, snížené vstupné (studenti, senioři) 100 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6-18 let) 500 Kč
  • 1. prohlídkový okruh (klášter + bazilika bez podzemí) nebo 2. prohlídkový okruh (Bazilika a podzemí): dospělí 100 Kč, studenti, senioři 50 Kč, rodinné 250 Kč.
  • Mše svaté se konají od pondělí do pátku v 18:00, v sobotu v 10:00, v neděli v 7:30 a 10:00 hodin.
Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném Památky

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Zdislava jako historická osobnost

31. 5.2. 11.
Zdislava jako historická osobnost

Panelová výstava. Zámek Lemberk zve na výstavu...

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí Příroda

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí Památky

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí Příroda

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864. Nachází se nad střechou bývalého farního kostela Narození Panny Marie na vršku komína vysokého asi 10 m.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí Památky

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Další aktuality

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

Během letních prázdnin se v Českém ráji rozhodně nudit nebudete! Zajímavých míst k objevování a zábavných aktivit je tu tolik, že si z nich vyberete na každý den v týdnu. Inspirací vám může být přehled zajímavostí z této oblasti, který vám přináší Kudy z nudy. Určitě si z něho vyberou děti i dospělí. Čekají vás nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin!
2. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 12 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější světové národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.
26. červen 2025 2:13
Letní sporty, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 11:40
Zážitky, Liberecký kraj

Znáte Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku na seznamu UNESCO?

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách byla jako první u nás zapsána na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
20. červen 2025 11:20
Příroda, Liberecký kraj