V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.
Klášter dominikánů byl založen kolem roku 1250 manželi Havlem a Zdislavou z rodu Markvarticů. Klášterní budova byla v druhé polovině 17. století barokně upravena. Nádherná barokní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy byla vybudována v letech 1699-1729 podle projektu Jana Lukáše Hildebranta.
Při prohlídce je přístupný historický refektář, ambit kláštera s expozicí obrazů Míly Doležalové a ukázkou sakrálního umění a chrám se svou nádhernou barokní výzdobou. Při pouti, která se koná každoročně poslední sobotu v květnu, je přístupné i rozsáhlé podzemí kostela s hrobkou sv. Zdislavy a galerií s výjevy z jejího života. Katakomby sahají až 39 m pod zem, sloužily od konce 18. století jako pohřebiště dominikánských mnichů. V katakombách jinak mniši provádí pouze vážné zájemce, a to po předchozí dohodě u pokladny. Příplatek za vstup do podzemí je 50 Kč.
Prohlídky
1. Prohlídkový okruh – Klášter + bazilika bez podzemí
2. Prohlídkový okruh – Bazilika podzemí
Skupinové prohlídky (7 a více osob) jsou možné na základě telefonické domluvy na telefonech 602 858 800 nebo 737911424
Duben a říjen v sobotu a v neděli ve 14 hodin
Květen až září od úterý do pátku v 10:00 a 14:00, v sobotu a neděli ve 14 hodin
Cenné malby a zlacení
Chrám, ukrývající v katakombách ostatky svaté Zdislavy, prošel mezi lety 2021-2024 výraznou rekonstrukcí. V první etapě se podařilo zrekonstruovat vnitřek barokního kostela, včetně kompletní renovace varhan, obnova maleb a fresek, restaurování části mobiliáře, obrazů, kříže i dalších artefaktů. Bazilika získala také nové technické zázemí – lepší ozvučení i novou audiovizuální expozici. Restaurováním prošly i oboje věžní hodiny a vznikl potřebný bezbariérový vstup. Během prací našli odborníci dosud skryté mramorování na tzv. pilastrech (pozn. reliéfní plastický architektonický prvek, který připomíná sloup, je však plochý a má pouze dekorativní účel).
Restaurátoři našli také zlacení v presbytáři baziliky, které ale bylo ve výšce, takže ho dosud nemohl nikdo vidět. Jsou to ozdobné linky a štuky. Odborníci také sundali výdusky soch z balustrády. Sochaři nyní vytvářejí kamenné kopie z originálů, které již není možné restaurovat pro venkovní použití.
U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci, která představuje na patnácti panelech čtyři nejvýznamnější české patrony související s počátky českého státu i zajímavá místa spojená s jejich osobnostmi.