ÚvodAktuality#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů
Kultura

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

  • 24. listopadu 2020
Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

Hořovické akordeony a heligonky slaví 100 let

akordeon Delicia
akordeon Weltmeister
Hořovicích najdete vůbec nejstarší českou manufakturu na výrobu harmonik, tedy akordeonů a heligonek. Většinu dílů si mistři harmonikáři z Hořovic vyrábějí sami, aby zaručili kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají zde vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní nástroje z Hořovic si oblíbili hráči na celém světě.
 

Od značky Kebrle k Delicii

deliciaHistorie výroby akordeonů v Hořovicích se začala psát roku 1920, kdy se po návratu ze studií ve Vídni do jejich výroby pustil Josef Kebrdle. Nejprve vyráběl ve svém rodném domku části akordeonů, které se následně posílal ke kompletaci na další místa, ale o několik let později už zaměstnával kolem čtyřiceti zaměstnanců a hudební nástroje, o které začal být velký zájem, se v Hořovicích začaly vyrábět v kompletní podobě. Po předčasné smrti pana Kebrleho převzali výrobu jeho bratři, značka Kebrdle však spolu se znárodněním zanikla a nástroje se v hořovické továrně dále vyráběly pod jménem Lignatone. Pod značkou Delicia se začaly hořovické akordeony vyrábět od roku 1963 a s tímto jménem se vyrábějí dodnes.
 
DeliciaSoučasná majitelka firmy, paní Stanislava Koutná, věnuje řízení podniku stejnou péči a lásku, s jakou bezesporu začínal i pan Kebrdle. Proto je zachována z převážné části ruční výroba všech komponentů harmoniky, používané materiály jsou z 90 % českého původu a když už je zvolen zahraniční materiál, pochází z Německa nebo z Itálie. Z hořovické továrny se do celého světa vydávají akordeony Delicia a heligonky Hlaváček.
 

Německá jednička těsně u hranic

weltmaisterHarmonika, správněji nazývaná akordeon, je nástrojem poměrně mladým. Začněme nejprve od Adama, v našem případě od Friedricha Buschmanna, který jako první začal roku 1822 stavět akordeony, a to v Berlíně. Nástroj tehdy označoval jako „Handäoline“. Současně se harmonikám věnoval i vídeňský nástrojář Cyrill Demian, který si akordeon nechal patentovat roku 1829 ve Vídni.
 
Příznivci hry na harmoniku určitě znají ve světě známou značku německých harmonik Weltmeister. Značka je spojena se saským městečkem Klingenthal, který leží opravdu „co by kamenem dohodil“ od českých hranic, přesněji řečeno od města KrasliceKrušných horách. Oblast je po staletí spojena s tradiční výrobou hudebních nástrojů. Na české straně se vyráběly smyčcové nástroje, od roku 1829 foukací harmoniky a od roku 1945 dechové hudební nástroje. Na německé straně hor vyniká právě výroba akordeonů, která je s Klingenthalem svázána od roku 1852. Je tedy ještě starší než další německý akordeonový gigant Hohner z města Trossingenu (Bádensko-Württembersko), kde se proslulé harmoniky vyrábějí „až“ od roku 1857.
 
weltmeisterVýroba akordeonů v Klingenthalu se rozjela v roce 1852, když Adolph Herold přivezl akordeon z Magdeburgu. V té době byl akordeon mnohem jednodušším nástrojem, který se značně podobal foukací harmonice a jeho výroba byla jednodušší, než je dnes. Postupem času přicházeli výrobci se složitějšími úpravami harmonik, k velkému rozvoji došlo ve 20.století, do dnešní podoby se nástroj vyvinul zhruba v 60. letech. Dodejme, že v Klingenthalu je pro zájemce otevřeno muzeum akordeonů s výrobní dílnou „Schaumanufaktur Akkordeonbau“, najdete jej na Falkensteiner Straße 31.
 

Hořovická heligonka a Delicia stoletá

delicia hořoviceVraťme se ale zpět do středočeských Hořovic, kde lze prvopočátky harmonikářské tradice vystopovat až do roku 1866, kdy v městečku začal s výrobou akordeonů pan Slavík. Později tuto výrobu převzal již zmiňovaný pan Josef Kebrdle, jenž roku 1920 založil proslulou továrnu na výrobu harmonik v Hořovicích.
 
Ve městě se ke světové slávě našich akordeonů a heligonek každoročně od 70. let koná vždy v srpnu hudební festival Hořovická heligonka. Na festivalu vystupují amatérští heligónkáři z celého Česka i oblíbené harmonikářské kapely. Ke shlédnutí bývá také výstava starých i nových modelů harmonik firmy Delicia accordions.

Delicia HořoviceVelkou slávou bude příští rok akce Delicia stoletá, pořádaná u příležitosti stého výročí založení firmy. Ta měla proběhnout letos, ale kvůli koronaviru musela být odložena. Událost proběhne v sobotu 12. 6. 2021Hořovicích v areálu firmy Delicia. Na příchozí čeká komentovaná prohlídka celé výroby akordeonů a heligonek, návštěva muzea historických harmonik a vyzkoušení nových nástrojů a představení novinek.
 

Kde jinde se setkáte s harmonikami a harmonikáři?

  • harmonikaNejvětší muzeum harmonik ve střední Evropě najdete v Litovli. Můžete zde zhlédnout až 230 klávesových a knoflíkových akordeonů a heligonek od 55 českých výrobců, i atypické harmoniky.
  • Nedaleko Klatov v obci Čepice bývá každý rok v červenci setkání harmonikářů.
  • V září se již více než 15 let potkávají harmonikáři v Březové.
  • Tradiční Svatováclavské setkání harmonikářů a heligonkářů probíhá v lázeňských Luhačovicích, konkrétně v Rybářské chatě.
  • Každoroční velkou akcí je také Setkání harmonikářů ve Strání, a to blízko svátku sv. Kateřiny (koncem listopadu).
  • Listopadové setkání hráčů na harmoniku se koná také v šumavských Zbytinách.
Muzeum harmonik v Litovli Kultura

Muzeum harmonik v Litovli

V Litovli, v bývalé Záložně objevíte unikátní sbírku harmonik pana Jiřího Sedláčka, který ji daroval roku 2021 městu. Celoživotní sbírka obdivovatele harmonik, která v Evropě nemá obdoby, čítá na 300 exponátů.

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Hořovická firma Delicia vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let. Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Dnes si můžete vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru. Většinu dílů si vyrábí harmonikáři z Hořovic sami, aby mohli zaručit kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní české nástroje si oblíbili hráči na celém světě.

Další aktuality

Na zámku Loučeň to žije i během podzimu!

Zámek Loučeň má připraven bohatý program pro děti i dospělé po celý rok. Na podzim a období podzimních prázdnin přichystal pro své návštěvníky klasické i dětské prohlídky v dobovém kostýmu, sobotní večerní prohlídky setmělým zámkem a otevřené je i Labyrintárium v zámeckém parku.
9. říjen 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Znáte zámek Veltrusy? Projděte se interiéry i zámeckým parkem!

Skvostný barokní zámek Veltrusy si nechal vybudovat hrabě Václav Antonín Chotek mezi lety 1706-1712. Stavba na půdorysu ondřejského kříže s čestným dvorem, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období, je obklopena rozlehlým krajinářským parkem s dančí oborou. Milovníci historie se mohou těšit na čtyři prohlídkové trasy, dětem se bude líbit Laboratorium a každý víkend až do poloviny října se můžete vydat na cykloprohlídku zámeckého areálu s průvodcem.
5. říjen 2024 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Projděte se po Zlaté stezce Českého ráje

Zlatá stezka spojuje již dlouhá desetiletí nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 103 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borovicové lesy. Její historie má své prvopočátky již v druhé polovině 19. století po výletě Vojty Náprstka do Prachovských skal, a také díky založení Klubu českých turistů, kdy se Český ráj stal jedním z prvních míst, kde se začalo budovat značení pro turisty, vyhlídky a restaurace.
5. říjen 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Stovky cibulových copů a tuny cibule to je Cibulový jarmark v Hořovicích

Již tradičně se v Hořovicích pořádá v říjnu oblíbený Cibulový jarmark. Ani letošní rok není vyjímkou a tak se v pátek a v sobotu 4. a 5. října 2024 můžete vydat na letošní ročník. K vidění budou stovky cibulových copů a tuny cibule. Cibulový jarmark ovšem není jenom tržiště s cibulí. Jako na správném jarmarku zde návštěvníci najdou všechno!
2. říjen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První říjnový víkend 5. až 6. 10. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
2. říjen 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.
1. říjen 2024 17:13
Příroda, Středočeský kraj

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, naše nejvyšší vnitrozemské pohoří. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
1. říjen 2024 8:55
Příroda, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v neděli 13. října 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
1. říjen 2024 6:38
Památky, Středočeský kraj