ÚvodAktuality#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů
Kultura

#světovéČesko a 100 let hořovických akordeonů

  • 24. listopadu 2020
Hořovická firma Delicia accordions vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let! Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Ruční výroba těch nejkvalitnějších nástrojů přetrvala dodnes – muzikanti si mohou vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru.

Hořovické akordeony a heligonky slaví 100 let

akordeon Delicia
akordeon Weltmeister
Hořovicích najdete vůbec nejstarší českou manufakturu na výrobu harmonik, tedy akordeonů a heligonek. Většinu dílů si mistři harmonikáři z Hořovic vyrábějí sami, aby zaručili kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají zde vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní nástroje z Hořovic si oblíbili hráči na celém světě.
 

Od značky Kebrle k Delicii

deliciaHistorie výroby akordeonů v Hořovicích se začala psát roku 1920, kdy se po návratu ze studií ve Vídni do jejich výroby pustil Josef Kebrdle. Nejprve vyráběl ve svém rodném domku části akordeonů, které se následně posílal ke kompletaci na další místa, ale o několik let později už zaměstnával kolem čtyřiceti zaměstnanců a hudební nástroje, o které začal být velký zájem, se v Hořovicích začaly vyrábět v kompletní podobě. Po předčasné smrti pana Kebrleho převzali výrobu jeho bratři, značka Kebrdle však spolu se znárodněním zanikla a nástroje se v hořovické továrně dále vyráběly pod jménem Lignatone. Pod značkou Delicia se začaly hořovické akordeony vyrábět od roku 1963 a s tímto jménem se vyrábějí dodnes.
 
DeliciaSoučasná majitelka firmy, paní Stanislava Koutná, věnuje řízení podniku stejnou péči a lásku, s jakou bezesporu začínal i pan Kebrdle. Proto je zachována z převážné části ruční výroba všech komponentů harmoniky, používané materiály jsou z 90 % českého původu a když už je zvolen zahraniční materiál, pochází z Německa nebo z Itálie. Z hořovické továrny se do celého světa vydávají akordeony Delicia a heligonky Hlaváček.
 

Německá jednička těsně u hranic

weltmaisterHarmonika, správněji nazývaná akordeon, je nástrojem poměrně mladým. Začněme nejprve od Adama, v našem případě od Friedricha Buschmanna, který jako první začal roku 1822 stavět akordeony, a to v Berlíně. Nástroj tehdy označoval jako „Handäoline“. Současně se harmonikám věnoval i vídeňský nástrojář Cyrill Demian, který si akordeon nechal patentovat roku 1829 ve Vídni.
 
Příznivci hry na harmoniku určitě znají ve světě známou značku německých harmonik Weltmeister. Značka je spojena se saským městečkem Klingenthal, který leží opravdu „co by kamenem dohodil“ od českých hranic, přesněji řečeno od města KrasliceKrušných horách. Oblast je po staletí spojena s tradiční výrobou hudebních nástrojů. Na české straně se vyráběly smyčcové nástroje, od roku 1829 foukací harmoniky a od roku 1945 dechové hudební nástroje. Na německé straně hor vyniká právě výroba akordeonů, která je s Klingenthalem svázána od roku 1852. Je tedy ještě starší než další německý akordeonový gigant Hohner z města Trossingenu (Bádensko-Württembersko), kde se proslulé harmoniky vyrábějí „až“ od roku 1857.
 
weltmeisterVýroba akordeonů v Klingenthalu se rozjela v roce 1852, když Adolph Herold přivezl akordeon z Magdeburgu. V té době byl akordeon mnohem jednodušším nástrojem, který se značně podobal foukací harmonice a jeho výroba byla jednodušší, než je dnes. Postupem času přicházeli výrobci se složitějšími úpravami harmonik, k velkému rozvoji došlo ve 20.století, do dnešní podoby se nástroj vyvinul zhruba v 60. letech. Dodejme, že v Klingenthalu je pro zájemce otevřeno muzeum akordeonů s výrobní dílnou „Schaumanufaktur Akkordeonbau“, najdete jej na Falkensteiner Straße 31.
 

Hořovická heligonka a Delicia stoletá

delicia hořoviceVraťme se ale zpět do středočeských Hořovic, kde lze prvopočátky harmonikářské tradice vystopovat až do roku 1866, kdy v městečku začal s výrobou akordeonů pan Slavík. Později tuto výrobu převzal již zmiňovaný pan Josef Kebrdle, jenž roku 1920 založil proslulou továrnu na výrobu harmonik v Hořovicích.
 
Ve městě se ke světové slávě našich akordeonů a heligonek každoročně od 70. let koná vždy v srpnu hudební festival Hořovická heligonka. Na festivalu vystupují amatérští heligónkáři z celého Česka i oblíbené harmonikářské kapely. Ke shlédnutí bývá také výstava starých i nových modelů harmonik firmy Delicia accordions.

Delicia HořoviceVelkou slávou bude příští rok akce Delicia stoletá, pořádaná u příležitosti stého výročí založení firmy. Ta měla proběhnout letos, ale kvůli koronaviru musela být odložena. Událost proběhne v sobotu 12. 6. 2021Hořovicích v areálu firmy Delicia. Na příchozí čeká komentovaná prohlídka celé výroby akordeonů a heligonek, návštěva muzea historických harmonik a vyzkoušení nových nástrojů a představení novinek.
 

Kde jinde se setkáte s harmonikami a harmonikáři?

  • harmonikaNejvětší muzeum harmonik ve střední Evropě najdete v Litovli. Můžete zde zhlédnout až 230 klávesových a knoflíkových akordeonů a heligonek od 55 českých výrobců, i atypické harmoniky.
  • Nedaleko Klatov v obci Čepice bývá každý rok v červenci setkání harmonikářů.
  • V září se již více než 15 let potkávají harmonikáři v Březové.
  • Tradiční Svatováclavské setkání harmonikářů a heligonkářů probíhá v lázeňských Luhačovicích, konkrétně v Rybářské chatě.
  • Každoroční velkou akcí je také Setkání harmonikářů ve Strání, a to blízko svátku sv. Kateřiny (koncem listopadu).
  • Listopadové setkání hráčů na harmoniku se koná také v šumavských Zbytinách.
Muzeum harmonik v Litovli Kultura

Muzeum harmonik v Litovli

V Litovli, v bývalé Záložně objevíte unikátní sbírku harmonik pana Jiřího Sedláčka, který ji daroval roku 2021 městu. Celoživotní sbírka obdivovatele harmonik, která v Evropě nemá obdoby, čítá na 300 exponátů.

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Harmoniky z Hořovic – ruční výroba nejznámějších českých akordeonů a heligonek

Hořovická firma Delicia vyrábí akordeony a harmoniky již 100 let. Podnik založil v roce 1920 Josef Kebrdle a v období první republiky dosáhly jeho nástroje světového věhlasu. Dnes si můžete vybrat z široké nabídky akordeonů a heligonek, nebo si nechat postavit nástroj na míru. Většinu dílů si vyrábí harmonikáři z Hořovic sami, aby mohli zaručit kvalitu nástroje ve všech detailech. Mají vlastní kovovýrobu, lisovnu, měchárnu, truhlárnu nebo potahovnu celuloidů. Kvalitní české nástroje si oblíbili hráči na celém světě.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj