ÚvodAktuality#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana
Příroda

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

  • 9. října 2020
Tisíce let byl v Evropě doma, až jej v 19. století člověk vyhubil. Řeč je o evropském divokém koni tarpanovi, který obýval lesy a stepi východní a střední Evropy. Mezi přímé potomky tohoto původního evropského koně patří huculové, horské a velmi houževnaté plemeno, kterému se u nás daří. V České republice žije více než polovina světové populace těchto koní.

Huculové jsou zařazeni do genových zdrojů České republiky

Hucul
Tarpan
huculHuculský kůň se považuje za nejpřímějšího potomka divokého koně evropského – tarpana, který v roce 1879 vyhynul. První zmínka o huculovi pochází z knihy „Hippica“ od Mikołaje Dorohostajského z roku 1603. Toto plemeno vzniklo v Bukovině a ve východních Karpatech. Hucul je jedním z nejstarších primitivních plemen získaný křížením různých koní, jako je tarpan, kůň Przewalského, ale i arabští, turečtí, tatarští koně a koně s norskou krví.
 
huculovéHuculský kůň je menšího vzrůstu, měří v kohoutku 134-146 cm. Na svou velikost je výjimečně silný a vyniká obratností v terénu. Je dlouhověký, odolný, vytrvalý a přizpůsobený horským podmínkám. Jméno získal po východoslovanském etniku Huculů, karpatských horalů.

Dnes jsou huculové zařazeni na seznam českého hmotného kulturního dědictví a řadí se také do genových zdrojů České republiky. V současnosti u nás žije více než polovina světové populace těchto koní.


Základem hucula je tarpan a kůň Przewalského

HuculHouževnatý horský koník se vyvinul pravděpodobně už počátkem čtvrtohor přímo z tarpana lesního. Odborníci předpokládají, že vzešel jako divoký kůň z křížení tarpana a koně Przewalského. Tuto teorii dokládá úhoří pruh na hřbetu zvířete a zebrování na nohou. Jeho původní domovinou byly především rumunské a ukrajinské Karpaty. Lidé jej začali využívat v zemědělství a v zápřahu.
 
Samotné pojmenování hucul má snad původ v rumunském „hoc“ (loupežník) a „ul“ („ten“). Národ karpatských horalů zřejmě vznikl v průběhu 17. a 18. století z obyvatel východní Evropy, kteří uprchli před válečnými událostmi do odlehlých částí Karpat. Podle tradice pořádali Huculové loupeživé výpravy do nížin, aby pak na svých drobných houževnatých konících zmizeli i s kořistí v nepřístupných horách.
 
Hucul může být zbarvením hnědák, plavák nebo myšák. Huculští koně jsou chováni v těchto zemích: Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Rakousko, Ukrajina, Německo a Francie.
 

Co se stalo s tarpany?

TarpanDivoký kůň tarpan od nepaměti žil ve střední a východní Evropě. Vyskytoval se tam už v poslední době ledové. Při změně podnebí se zčásti stáhl na východ do černomořských stepních oblastí, zčásti zůstal ve střední Evropě. Vyvinuly se dvě formy – lesní a stepní. Lesní tarpani žili na sever od Alp po hranici stepí na východě. Stáda stepních tarpanů se zase vyskytovala na pláních Ruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Maďarska. Tarpani byli stádovými zvířaty a žili stejným způsobem života jako například koně Przewalského – ve stádech čítajících od 5 do 20 kusů, která vedl jeden dospělý hřebec.
 
TarpanTarpan byl menšího vzrůstu než dnešní domácí koně a proti koni Przewalského byl štíhlejší a lehčeji stavěný. Zbarven byl šedavě, často až s tmavě myší barvou, na zádech měl tzv. úhoří pruh tmavěji zbarvené srsti a na nohách lehounce naznačené zebrování. Hříva byla krátká a stojatá, uši špičaté a tmavými žíněmi porostlý ocas byl kratší než u domácích koní.
 
Lidé se je snažili zdomestikovat, avšak tarpani se ochočit nedali a na práci se nehodili. V tahu byli nepoužitelní ale i když se naučili chodit pod sedlem, nebyli lidem nijak zvlášť užiteční. Proto je začali je lovit na maso a vybíjet jako škůdce a konkurenty domácích koní. V polovině 70. let 19. století žila na jižní Ukrajině poslední skupinka divokých tarpanů, z níž nakonec zůstala jediná klisna. Tu pro svou zábavu však místní na Vánoce roku 1879 uštvali. Posledními ruskými tarpany byli dva (vykastrovaní) samci v petrohradské a moskevské zoo, kteří uhynuli v letech 1886-1887. Za 1. světové války žil na východě Ukrajiny úplně poslední plodný samec, kterého však zemědělci v hladových poválečných letech snědli.

taarpaniVědecký svět si až příliš pozdě uvědomil, jakou ztrátu způsobilo vybíjení tarpanů. Po první světové válce přistoupili Poláci k zpětnému vyšlechtění těchto koní. Základem obnoveného „chovu“ tarpanů bylo starobylé plemeno nazývané konik, v jehož žilách zřejmě kolovalo velké množství tarpaní krve. Křížením koniků, kteří se nejvíce podobali tarpanům ze starých obrázků, vznikli koně, které lze považovat za velmi podobné původnímu tarpanovi. S novodobými tarpany se můžete setkat i u nás, chová je Zoopark v Chomutově. Ten je získal již roku 1985 z Polska. V zooparku se narodilo 11 hříbat a v současné době je zde chováno 8 tarpanů. Zajímavé je také to, že za představitele domácích koní s příměsí krve tarpana se mimo huculů řadí i starokladrubský kůň.
 

Kde se setkáte s huculy

farma hucul vítkoviceJedním z tradičních míst chovu huculských koní je Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory, v obci Vítkovice, v západní části Krkonoš. Na 170 hektarech pastvin, jež sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice. Mezi služby, které Farma Hucul svým návštěvníkům nabízí, patří výuka jízdy na koni, vyjíždky do terénu, dětské tábory a ubytování.
 
Farma Y CunkovTaké Farma /Y Cunkov u Jistebnice chová huculské koně. Nachází se v krásném prostředí Čertovy hrbatiny mezi obcemi Sedlec-Prčice a Jistebnicí. Chovatelé se zabývají chovem a výcvikem huculských koní. Příchozím nabízejí jízdu na koních, výuku na jízdárně nebo projížďku kočárem či ve sportovním vozíku.
 
Kopcovitá krajina Středního Povltaví je domovem huculů z farmy Čapí letka. Farma se nachází nedaleko přehrady Orlík. V okolí je krásná příroda, cykloturistické trasy, agroturistika, přírodní a kulturní zajímavosti a lidová architektura. Pro zájemce je zde připraven pobyt na farmě.

Farma OlšovkaFarma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17. soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu, ovcí a vodní a hrabavé drůbeže. Na farmě se můžete ubytovat a využít i další služby: relaxační vyjížďky na koni, výuka jízdy na koni, hipoterapie, atp.
Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka Letní sporty

Koňský víkend u přehrady Orlík – pobyt na farmě Čapí letka

Farma s chovem huculských koní, koz a bernských salašnických psů, která nabízí ubytování v dřevem obložených domcích nebo stanech. Čapí letka má vlastní tábořiště o rozloze 3 ha na okraji malebné vesničky Mokřice nedaleko Orlické přehrady.

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory Příroda

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Na 170 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice.

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní Letní sporty

Farma Olšovka – statek s krásou huculských koní

Farma Olšovka se nachází přibližně 35 km jižně od Plzně, v nádherné krajině s výhledem na Šumavu. Statek, jehož historie sahá do počátku 17 soletí, je v současné době provozován jako rodinná farma se zaměřením na chov huculských koní, masného skotu a ovcí.

Další aktuality

Kam na sjezdovky do Lužických hor? Objevte skvělé terény na obou stranách hranice

Lužické hory nabízejí pohodové lyžování pro mírně a středně pokročilé lyžaře, a hlavně rodiny s dětmi. Krásné lyžařské terény objevíte v Polevsku, na Horním Podluží a zkušení lyžaři mohou vyzkoušet i lyžování na německé straně pod zdejší nejvyšší horou Luž.
16. leden 2025 6:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Historické motoráčky na Zubačce jezdí i během zimy 2025

Lákají vás nostalgické jízdy historickými vlaky? Jednu z nich si můžete užít i během zimy, a to jízdu Zubačkou na naší nejstrmější trati mezi Tanvaldem a Harrachovem. Historické motoráčky se na svou cestu horami vydávají i během zimních měsíců. Historické motoráčky na Zubačce vyjedou v roce 2025 celkem v 19 termínech. Ani během oprav v roce 2025 nepřijdou turisté a obdivovatelé nostalgické drážní dopravy o speciální jízdy.
12. leden 2025 12:08
Zážitky, Liberecký kraj

Kam na sjezdovky v Jizerských horách? Na svah zve Skiaréna Jizerky, Ještěd i Černá Říčka

Chystáte se do Jizerek a rádi byste vyzkoušeli zdejší sjezdovky? Kudy z nudy vám poradí, kde najdete ty nejlepší svahy Jizerských hor. Na jeden skipas si zalyžujete ve Skiaréně Jizerky, která nabízí 17 km sjezdovek, fenoménem sjezdového lyžování je také Skiareál Ještěd. Věděli jste, že druhou nejdelší sjezdovku v Jizerských horách najdete v Josefově Dole? Nachází se ve Ski areálu Bukovka. S dětmi zamiřte třeba do Bedřichova, Černé Říčky, Albrechtic nebo Příchovic.
11. leden 2025 5:33
Zimní sporty, Liberecký kraj

Kam na běžky v Lužických horách? Objevte kouzlo bílé stopy v Polevsku, Svoru nebo na Novoborsku

Znáte běžkařské trasy v Lužických horách? Jsou méně frekventované a příroda je zde více nedotčená. Dokonce tu nenarazíte ani na velké davy dalších milovníků bílé stopy. Pomyslnou páteří celé oblasti je Lužická magistrála vyznačená Klubem českých turistů. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde trasa navazuje na německé stopy.
7. leden 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerská 50 startuje za pár týdnů, na startovní listině zbývají poslední volná místa

Za necelý měsíc to vypukne! 58. ročník Jizerské 50 se uskuteční od 6. do 9. února 2025. Pokud chcete stát na startu, ale ještě jste se nepřihlásili, máte jednu z posledních šancí. Na hlavní trať 50 km zbývají poslední místa a k vyprodání se blíží i kratší tratě. Pořadatelé chystají tradičně bohatý program a závody pro všechny výkonnostní kategorie. Sněhové podmínky jsou navíc letos velmi příznivé, trať Jizerské 50 je přes měsíc v kuse upravována, sníh je zhutnělý a měl by přečkat i případnou oblevu.
6. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

V Bedřichově startuje v pátek i sobotu noční maraton na běžkách

Na bedřichovském stadionu se v pátek 10. a v sobotu 11. ledna 2025 chystá oblíbený Night Light Marathon. Pořádá jej Ski Janov-Bedřichov a Jizerská o.p.s, která se každoročně stará o úpravu jizerskohorských tratí. Výtěžek ze závodu bude věnován právě na tuto činnost.
6. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Máte rádi neobvyklé soutěže? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na několik pozoruhodných akcí, které rozhodně nejsou pro každého. Například zjistíte, že trendem posledních zim jsou závody na historických lyžích a saních, o oblečení po předcích nemluvě.
5. leden 2025 8:09
Zimní sporty, Liberecký kraj

Znáte celoročně přístupné zámky na Liberecku? Vybrané památky mají otevřeno i v lednu či únoru 2025

Část objektů zůstává návštěvníkům otevřena i nyní – na Liberecku jsou celoročně přístupné zámky Sychrov a Zákupy, na Pardubicku se ke Slatiňanům připojil i zámek Litomyšl, památka UNESCO. Řada návštěvníků chce zažít atmosféru šlechtických sídel i v zimě – i proto se postupně navýšil počet objektů, které mají celoroční provoz. Letní návštěvnická sezona pro rok 2025 bude zahájena 5. dubna.
4. leden 2025 10:37
Památky, Liberecký kraj