ÚvodAktuality#světovéČesko a evropský unikát v podobě Červeného jezírka
Příroda

#světovéČesko a evropský unikát v podobě Červeného jezírka

  • 23. srpna 2020
Na severním Plzeňsku, mezi Horní Břízou a Kaceřovem najdete Hromnické jezírko, kterému se také říká Červené, a to pro jeho tmavé zabarvené dočervena, které způsobují sloučeniny železa. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. V Evropě se jedná o unikátní přírodní jev, ve světě však najdeme možná ještě bizarnější hříčky přírody – například neonově žluté jezero Wai-O-Tupu na Novém Zélandu, jehož vznik také souvisí se sírou.

Na severním Plzeňsku, mezi Horní Břízou a Kaceřovem najdete Hromnické jezírko, kterému se také říká Červené

Hromnické jezírko Plzeňsko
Ďáblova koupel Nový Zéland
Hromnické jezírkoHromnické červené jezírko je od roku 1975 přírodní památkou, jehož hloubka dosahuje 18 metrů a rozloha 12 ha. Jezírko široké 130 a dlouhé 190 cm vzniklo v 19. století závalem odvodňovací štoly po zastavení těžby břidlice. Ta je v lokalitě popsána již v roce 1578. Ložisko vitriolové břidlice objevili a začali využívat cisterciáčtí mniši z plaského kláštera k výrobě léčiv.
 
Břidlice se používala jako kamenec k bělení textilu. Začátkem 19. století, se z ní začala vyrábět dýmavá kyselina sírová, lidově nazývaná vitriol nebo oleum: Horníci kopali břidlici a pak ji prolévali vodou, z červeného louhu odpařováním vznikl vitriolový kámen a ten se dál zpracovával na kyselinu sírovou. Na hromnické kyselině byl dlouhou dobu závislý německý i anglický průmysl –zdejší výroba kyseliny sírové byla svého času jediná na světě!
 

Voda v jezírku „žrala“ podrážky

červené jezírkoS vynálezem syntetické výroby této chemické suroviny nebyl již důl v Hromnici rentabilní. Výroba hromnické kyseliny zde byla ukončena v roce 1896. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo hromnické červené jezírko. Na vyšší stěně je ještě dnes vidět stupňovitý způsob dobývání vitriolové břidlice.

Jelikož je voda v jezírku slabým roztokem kyseliny sírové, nežijí v něm žádní živočichové. Není radno se zde koupat – ještě v třicátých letech byla koncentrace kyseliny sírové taková, že když se namočily boty do vody, podrážky upadly. Dnes sice takové nebezpečí již nehrozí, ale pořád se jedná o kyselinu rozpuštěnou ve vodě. A když fouká vítr od jezera, udeří vás do chřípí štiplavý sirný zápach
 

Ďáblova koupel na Novém Zélandu

Dáblova koupelJestliže vám přijde jezírko s červenou vodou zvláštní, ukážeme vám další raritu světa. Je jím Ďáblova koupel, jezírko neonově žluté barvy na Novém Zélandu. Našli byste jej na Severním ostrově v rezervaci Wai-O-Tapu.
 
V maorštině znamená Wai-O-Tapu „Posvátné vody“ a i Evropan musí dát Maorům za pravdu. Zdejší vulkanická oblast dokáže vykouzlit množství úchvatně barevných sirných jezírek. Za barevnost zdejších vod může vysoký obsah minerálů. Je zde také velké množství horkých pramenů, kráterů, gejzírů, bahenních sopek a jezírek.

Jezírko Devil's Bath (Ďáblova koupel) má podobně jako naše české Hromnické jezírko co dělat se sírou. Zatímco naší přídavnou látkou je ve vodě rozpuštěná kyselina sírová, tedy sirnatá sůl, Ďáblovu koupel tvoří čistá síra. Měňavá žlutá barva na hladině je způsobená právě plovoucí sírou, která vydává vydatný zápach po zkažených vejcích. A navíc teplota vody dosahuje na povrchu sedmdesáti tří stupňů Celsia a u dna až dvě stě šedesáti stupňů Celsia.
 

Kde najdete další „kyselinová jezera“?

  • Kawah IjenJezero Kawah Ijen, Jáva (Indonésie): „nejkyselinovější“ jezero na Zemi najdete na východním konci indonéského ostrova Jáva. Leží v prohlubni, která vznikla propadem stěn sopky, jejíž průměr přesahuje 16 km.
  • Jezero Linow, Sulawesi (Indonésie): sopečné jezero poblíž města Manado mění chemické složení vody a stejně i tak barvu – jezerní voda může být červenám tmavě zelená i modrá.
  • Jezírko Dallol v oblasti Danakil (Etiopie): etiopiezdejší krajina je patrně tím nejžhavějším a nejsušším místem na světě, teplota zde běžně dosahuje 45 °C a moře roztaveného magmatu zde vytéká těsně pod povrchem zemské kůry. Jsou tu dvě vysoce aktivní sopky – Erta Ale má na svém vrcholu aktivní, bublající lávové jezero. Oblast v kráteru Dallol je posetá kyselinovými „rybníky“ a gejzíry. Fantaskní barvy vytváří (jednou za dlouhý čas) déšť a mořská voda z nedalekého pobřeží. Tu zahřívá magma, mořská sůl reaguje s vulkanickými minerály v magmatu a tím vytváří oslnivé barvy. V nejteplejších a nejkyselejších jezírkách vytváří síra a sůl jasně žluté útvary. V chladnějších jezírkách tvoří měděné soli jasně tyrkysovou barvu vody.
  • CaviahueJezero Caviahue v Patagonii (Argentina): kyslost jezera Caviahue je řízena extrémně kyselou řekou Rio Agrio na horním toku. Vysoký obsah síranů jak v řece, tak v jezeře lze přičíst kyselině sírové, která se vytváří absorpcí sirných plynů v kráterovém jezeře Copahue Volcano.
  • Jezero v kráteru sopky El Chichon (Mexiko): na vrcholu sopky vzniklo po erupci kráterové jezero, ve kterém se z okolních hornin začala koncentrovat vyluhovaná síra. Postupné navyšování koncentrace síranů vedlo ke vzniku kyselého kráterového jezera, ve kterém se nachází koncentrovaná kyselina sírová.
  • yellowstoneKyselinová jezírka v Yellowstonu (USA): většina vod v parku je alkalická, ale voda v povodí Norris Geyser je vysoce kyselá. Způsobují to sirnaté soli, které se dostávají na povrch hydrotermálními průduchy. Jezírka tak mají vysoký obsah kyseliny sírové.
  • Kyselinové jezírko v sopce Santa Ana (El Salvador): malé vitriolové jezírko se nachází i na nejvyšší sopce státu El Salvador ve Střední Americe. Území Salvadoru je velké přibližně jako Morava a najdete zde 25 aktivních sopek. Svatá Anna naposledy soptila v roce 2005.
Barokní cyklotrasy na Plzeňsku Letní sporty

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát Příroda

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj