ÚvodAktuality#světovéČesko a evropský unikát v podobě Červeného jezírka
Příroda

#světovéČesko a evropský unikát v podobě Červeného jezírka

  • 23. srpna 2020
Na severním Plzeňsku, mezi Horní Břízou a Kaceřovem najdete Hromnické jezírko, kterému se také říká Červené, a to pro jeho tmavé zabarvené dočervena, které způsobují sloučeniny železa. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. V Evropě se jedná o unikátní přírodní jev, ve světě však najdeme možná ještě bizarnější hříčky přírody – například neonově žluté jezero Wai-O-Tupu na Novém Zélandu, jehož vznik také souvisí se sírou.

Na severním Plzeňsku, mezi Horní Břízou a Kaceřovem najdete Hromnické jezírko, kterému se také říká Červené

Hromnické jezírko Plzeňsko
Ďáblova koupel Nový Zéland
Hromnické jezírkoHromnické červené jezírko je od roku 1975 přírodní památkou, jehož hloubka dosahuje 18 metrů a rozloha 12 ha. Jezírko široké 130 a dlouhé 190 cm vzniklo v 19. století závalem odvodňovací štoly po zastavení těžby břidlice. Ta je v lokalitě popsána již v roce 1578. Ložisko vitriolové břidlice objevili a začali využívat cisterciáčtí mniši z plaského kláštera k výrobě léčiv.
 
Břidlice se používala jako kamenec k bělení textilu. Začátkem 19. století, se z ní začala vyrábět dýmavá kyselina sírová, lidově nazývaná vitriol nebo oleum: Horníci kopali břidlici a pak ji prolévali vodou, z červeného louhu odpařováním vznikl vitriolový kámen a ten se dál zpracovával na kyselinu sírovou. Na hromnické kyselině byl dlouhou dobu závislý německý i anglický průmysl –zdejší výroba kyseliny sírové byla svého času jediná na světě!
 

Voda v jezírku „žrala“ podrážky

červené jezírkoS vynálezem syntetické výroby této chemické suroviny nebyl již důl v Hromnici rentabilní. Výroba hromnické kyseliny zde byla ukončena v roce 1896. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo hromnické červené jezírko. Na vyšší stěně je ještě dnes vidět stupňovitý způsob dobývání vitriolové břidlice.

Jelikož je voda v jezírku slabým roztokem kyseliny sírové, nežijí v něm žádní živočichové. Není radno se zde koupat – ještě v třicátých letech byla koncentrace kyseliny sírové taková, že když se namočily boty do vody, podrážky upadly. Dnes sice takové nebezpečí již nehrozí, ale pořád se jedná o kyselinu rozpuštěnou ve vodě. A když fouká vítr od jezera, udeří vás do chřípí štiplavý sirný zápach
 

Ďáblova koupel na Novém Zélandu

Dáblova koupelJestliže vám přijde jezírko s červenou vodou zvláštní, ukážeme vám další raritu světa. Je jím Ďáblova koupel, jezírko neonově žluté barvy na Novém Zélandu. Našli byste jej na Severním ostrově v rezervaci Wai-O-Tapu.
 
V maorštině znamená Wai-O-Tapu „Posvátné vody“ a i Evropan musí dát Maorům za pravdu. Zdejší vulkanická oblast dokáže vykouzlit množství úchvatně barevných sirných jezírek. Za barevnost zdejších vod může vysoký obsah minerálů. Je zde také velké množství horkých pramenů, kráterů, gejzírů, bahenních sopek a jezírek.

Jezírko Devil's Bath (Ďáblova koupel) má podobně jako naše české Hromnické jezírko co dělat se sírou. Zatímco naší přídavnou látkou je ve vodě rozpuštěná kyselina sírová, tedy sirnatá sůl, Ďáblovu koupel tvoří čistá síra. Měňavá žlutá barva na hladině je způsobená právě plovoucí sírou, která vydává vydatný zápach po zkažených vejcích. A navíc teplota vody dosahuje na povrchu sedmdesáti tří stupňů Celsia a u dna až dvě stě šedesáti stupňů Celsia.
 

Kde najdete další „kyselinová jezera“?

  • Kawah IjenJezero Kawah Ijen, Jáva (Indonésie): „nejkyselinovější“ jezero na Zemi najdete na východním konci indonéského ostrova Jáva. Leží v prohlubni, která vznikla propadem stěn sopky, jejíž průměr přesahuje 16 km.
  • Jezero Linow, Sulawesi (Indonésie): sopečné jezero poblíž města Manado mění chemické složení vody a stejně i tak barvu – jezerní voda může být červenám tmavě zelená i modrá.
  • Jezírko Dallol v oblasti Danakil (Etiopie): etiopiezdejší krajina je patrně tím nejžhavějším a nejsušším místem na světě, teplota zde běžně dosahuje 45 °C a moře roztaveného magmatu zde vytéká těsně pod povrchem zemské kůry. Jsou tu dvě vysoce aktivní sopky – Erta Ale má na svém vrcholu aktivní, bublající lávové jezero. Oblast v kráteru Dallol je posetá kyselinovými „rybníky“ a gejzíry. Fantaskní barvy vytváří (jednou za dlouhý čas) déšť a mořská voda z nedalekého pobřeží. Tu zahřívá magma, mořská sůl reaguje s vulkanickými minerály v magmatu a tím vytváří oslnivé barvy. V nejteplejších a nejkyselejších jezírkách vytváří síra a sůl jasně žluté útvary. V chladnějších jezírkách tvoří měděné soli jasně tyrkysovou barvu vody.
  • CaviahueJezero Caviahue v Patagonii (Argentina): kyslost jezera Caviahue je řízena extrémně kyselou řekou Rio Agrio na horním toku. Vysoký obsah síranů jak v řece, tak v jezeře lze přičíst kyselině sírové, která se vytváří absorpcí sirných plynů v kráterovém jezeře Copahue Volcano.
  • Jezero v kráteru sopky El Chichon (Mexiko): na vrcholu sopky vzniklo po erupci kráterové jezero, ve kterém se z okolních hornin začala koncentrovat vyluhovaná síra. Postupné navyšování koncentrace síranů vedlo ke vzniku kyselého kráterového jezera, ve kterém se nachází koncentrovaná kyselina sírová.
  • yellowstoneKyselinová jezírka v Yellowstonu (USA): většina vod v parku je alkalická, ale voda v povodí Norris Geyser je vysoce kyselá. Způsobují to sirnaté soli, které se dostávají na povrch hydrotermálními průduchy. Jezírka tak mají vysoký obsah kyseliny sírové.
  • Kyselinové jezírko v sopce Santa Ana (El Salvador): malé vitriolové jezírko se nachází i na nejvyšší sopce státu El Salvador ve Střední Americe. Území Salvadoru je velké přibližně jako Morava a najdete zde 25 aktivních sopek. Svatá Anna naposledy soptila v roce 2005.
Barokní cyklotrasy na Plzeňsku Letní sporty

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát Příroda

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Další aktuality

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj