Kolébkou
prastarého francouzského rodu Rohanů byla
Bretaň, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951.
Sychrovské panství zakoupili roku 1820 – a právě 200 let od tohoto okamžiku
zámek Sychrov oslavil otevřením
nového prohlídkového okruhu soukromými apartmány Arthura a Gabriely Rohanových.
Květ Francie na české půdě
Luxusní interiéry bohatě zařízené původním vybavením si můžete prohlédnout kdykoliv:
zámek Sychrov je totiž
přístupný celý rok, a to včetně pondělků. Získáte dokonalou představu, jak se bohaté šlechtické rodině ve druhé polovině 19. století žilo na venkovském sídle – a
Rohanové skutečně patřili k výkvětu francouzské smetánky. V průběhu staletí se zařadili mezi
deset nejvlivnějších šlechtických rodů a zastávali důležité vojenské, politické i církevní úřady. Coby přímí bratranci francouzských králů získali
titul princů z královské krve a díky obratné sňatkové politice byli spřízněni téměř se všemi panovnickými rody v Evropě.
Tohle všechno se jim vymstilo po francouzské revoluci, a tak museli z rodné země uprchnout. Usadili se v rakouské monarchii a na rozdíl od jiných šlechtických rodů se většinou do Francie nevrátili, ale naopak pevně srostli s novou vlastí. Hlavním rodovým sídlem se stal právě
zámek Sychrov v
Českém ráji.
Rohanové a jejich pohádkový zámek
Protože si Rohanové potrpěli na reprezentaci, nechali Sychrov několikrát přestavovat. Dnešní novogotickou podobu zámek s neobvyklými červenými fasádami získal v polovině 19. století podle projektů zahraničních architektů, ovšem na umělecké výzdobě a výrobě vyřezávaných obkladů stěn a dveří, nábytku a dalších předmětů se podíleli výhradně domácí řemeslníci.
Také interiéry nové prohlídkové trasy prošly řadou změn, od původní barokní podoby přes klasicistní vzhled až po romantickou přestavbu na sklonku 19. století. Hlavní okruh je věnován osobnosti
Kamila Rohana (1800–1892), v apartmánech na nové trase žila rodina Kamilova synovce, tedy
Arthur Karel Benjamin Rohan (1826–1885) s manželkou
Gabrielou, rozenou Waldestein-Wartenberg (1827–1890) a devíti dětmi. Za posledních Rohanů se interiéry využívaly pro ubytování letních hostů, později tu byly depozitáře a dokonce se plánoval byt pro kastelána. K tomu naštěstí nedošlo, a tak si opět můžete prohlížet
orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže,
kardinálský pokoj připomínající čtyři kardinály z rodu Rohanů,
soukromé apartmá Gabriely z Rohanu,
kabinet kuriozit z cest po Africe, Americe i Evropě a další zajímavosti.
Vstupenka na nový prohlídkový okruh je možné koupit pouze on-line, zatím bude
ve zkušebním provozu do 31. října.
Sychrovská Černá paní
Sychrov samozřejmě má vlastní strašidlo: dáma v naškrobených šustících sukních, která za nocí prochází zámeckými komnatami, však není Bílá, ale Černá paní. Jmenuje se Berta a nenosí smůlu, jak by člověk podle smutné barvy jejího roucha čekal, ale naopak je to strašidlo laskavé a dobromyslné.
Berta, princezna z Rohanu a kněžna z Bouillonu (1782–1841) skutečně existovala; z donucení se prý provdala za svého strýce, ale jejich jediné dítě zemřelo při porodu. Berta přežila, ale už nikdy ji nikdo neviděl jinak než v černých smutečních šatech. Po zbytek života se věnovala charitě a lidumilné činnosti, po smrti se pak vrátila na Sychrov v podobě Černé Berty. Schválně, zda ji potkáte třeba při nočních či kostýmovaných prohlídkách?
Cesta Rohanů z Bretaně až do Čech
- Každé léto se na Sychrově odehrávají dětské prohlídky s princeznou, během roku se pak koná řada festivalů, jarmarků, koncertů a výstav.
- Zajděte se podívat také do zámeckého parku. V zámecké oranžerii objevíte kavárnu, v těsném sousedství pak stojí novogotická vodárenská věž. Vodojem sloužil k zásobování parku užitkovou vodou, která se dopravovala z Mohelky pomocí čerpadla, sestrojeného Romualdem Božkem.
- V parku stojí také půvabná Rudolfova vyhlídka či romantická zřícenina Arturův hrad, dvě věže spojené zdí s cimbuřím a bránou. Kolem něj prochází naučná stezka nazvaná Lesní putování s Kamilem Rohanem. Vede po pěšinách, které nechal v 19. století vytvořit Kamil Rohan nad údolím řeky Mohelky, a najdete na ní lesní altán a několik odpočívadel.
- Na stopy šlechtického rodu Rohanů narazíte také na Ještědu u Rohanského kamene anebo na Štěpánce, legendární rozhledně Jizerských hor. Stavbu kamenné věže na vrchu Hvězda zahájil kníže Kamil Rohan v červenci 1847, ale práce se záhy zastavily. Proč? Podle legendy za to mohla podivná věštba, že kníže po dokončení rozhledny zemře. Na Hvězdě tak desítky let stálo nevzhledné torzo, které nakonec koupil horský spolek z nedalekého Kořenova a stavbu dokončil. Slavnostní otevření se odehrálo v srpnu 1892 a kníže Rohan skutečně měsíc poté zemřel. Možná v tom ale věštba byla nevinné: knížeti totiž bylo už 91 let.
- Allainův kříž a novogotická Allainova věž u Lomnice nad Popelkou připomínají knížete Rohana, který tragicky zahynul při koňských dostizích.
- Podobně pohádkovou tvář jako český Sychrov má i francouzský Château de Josselin. Sídlem rodu Rohanů je více než tisíc let, hraběte Rohana tu můžete potkat dodnes a tři věže s břidlicovými střechami, vyrůstající ze žulových hradeb nad řekou Oust a doplněné malebnými hrázděnými domy, jsou jedním ze symbolů Bretaně. Zámek je přístupný veřejnosti, takže si můžete prohlédnout také interiéry.