ÚvodAktuality#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

#světovéČesko a kostely Panny Marie Sněžné: zázraky s letním sněhem

  • 14. listopadu 2020
Jsou zázraky, kterým je těžké uvěřit, ale některé jste možná zažili i vy: třeba sněhovou přeháňku v měsících, kdy by rozhodně sněžit nemělo. Když v srpnu roku 352 sníh pokryl Esquilino, jeden z římských pahorků, prý tak sama Panna Marie označila místo, kde by si přála mít nový kostel.

Interiéry dvou chrámů a jejich rekordy

Panna Marie Sněžná v Praze a vůbec největší sloupový oltář ve městě, a Santa Maria Maggiore v Římě, největší římský mariánský kostel
Praha
Řím
Pověst vypráví, že se Panna Marie zjevila ve snu římského kupce Jana a přikázala vybudovat velký chrám na místě, kde bude ráno ležet sníh. Jan se ráno odebral k papeži Liberiovi, aby mu sen vyprávěl, a papež mu na oplátku řekl, že měl stejné vidění. Společně tedy pospíchali na sněhem zapadané návrší Esquilino severně od Kolosea, jeden z pověstných sedmi pahorků, na nichž stál starověký Řím, a papež tam přímo do sněhu načrtl půdorys budoucí baziliky. Jmenuje se Santa Maria Maggiore a jde o největší římský kostel zasvěcený Panně Marii.

Jaké kostely patří Panně Marii Sněžné v Česku?
 

Pět sněžných kostelů

Legenda o kostele, na který právě v den výročí římského zázraku nasněžilo a jeho střecha byla celá bílá, provází novorománský poutní kostel Panny Marie Sněžné Kašperských Horách. Baroknímu chrámu Panny Marie Sněžné v historickém centru Olomouce říkají místní důvěrně Sněženka, další kostely zasvěcené Panně Marii Sněžné stojí ve Velkých Karlovicích a v Rokycanech.

Největší a nejznámější chrám Panny Marie Sněžné u nás ale je ten v Praze: král Karel IV. jej založil na památku své korunovace roku 1347. Kostel, který měl představovat důstojný protějšek katedrály sv. Víta na Pražském hradě, ale nikdy nebyl dostavěn do plánované rozlohy. Podle původních plánů měl zabrat celou plochu dnešního Jungmannova náměstí a zasahovat až na Perštýn.

Práce na stavbě chrámu přerušily husitské bouře. V té době se nedokončený kostelní chór stal působištěm Jana Želivského, vůdce pražské chudiny; kázal zde až do své popravy roku 1422 a byl v chrámu pochován. Pod jeho vedením odtud také v červenci 1419 vyšlo procesí k Novoměstské radnici, kde poté došlo k první pražské defenestraci.
 

Nejvyšší oltář v Praze

Na první pohled netypická chrámová stavba je skutečnou raritou – s 34 metrů vysokou klenbou je nejvyšší svého druhu v Praze. Ačkoli nemá vysoké věže, je skutečně impozantní, což skvěle uvidíte zejména z nedaleké Františkánské zahrady.

Po husitských válkách kostel dlouho chátral; postupně se zřítilo jak jeho průčelí, tak původní klenby. Začátkem 17. století kostel získali františkáni, kteří si v těsné blízkosti zřídili klášter, kostel opravili a doplnili několika bočními kaplemi.

Dnes v interiéru můžete vidět 29 metrů vysoký sloupový oltář, podobně jako kostel samotný rovněž vůbec nejvyšší oltář v Praze. Hlavní oltářní obraz představuje legendu o založení římského kostela Santa Maria Maggiore. Pozoruhodný je též boční oltář Zvěstování Panny Marie s obrazem českého barokního malíře Václava Vavřince Reinera Zvěstování Panny Marie. Na severní straně se dochoval gotický portál vchodu na bývalý klášterní hřbitov, zdobený postavami Panny Marie, Karla IV. a jeho choti Blanky.
 

„Sněžná“ kaple s půdorysem hvězdy

Panně Marii Sněžné nejsou zasvěcené jen obří chrámy, ale i malé venkovské kostelíky a kaple. Patří k nim kostel Panny Marie Sněžné u Krásné Lípy nebo známé výletní místo v Broumovských stěnách: kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě, dílo mistra českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pojmenování Hvězda je starší než kaple samotná, vzniklo nejpozději kolem roku 1670. Tehdy prý byl vysoko na skalách vztyčen vysoký dřevěný kříž se zlacenou hvězdou, která příchozím zdaleka ukazovala směr jejich cesty. Samotná kaple na půdorysu hvězdy vznikla roku 1733 a dnes ji doplňuje kamenný vyhlídkový ochoz a nedaleká turistická chata; byla postavena v polovině 19. století v alpském stylu a dodnes slouží jako výletní restaurace.
 

Od zasněženého pahorku až k věrozvěstům

  • Santa Maria Maggiore je nejúchvatnější raně křesťanská bazilika v Římě a patří k nejnavštěvovanějším kostelům v italské metropoli. Najdete tu dokonce stopy Cyrila a Metoděje: právě tady byli přijati, když do Říma přišli obhajovat staroslověnštinu. Jejich pobyt připomíná pamětní deska na nedalekém klášteře.
  • Interiér baziliky je stejně impozantní jako pohled zvenčí: trojlodí, kde strop podpírá čtyřicet sloupů, bylo součástí stavby již v 5. století. K nejkrásnějším uměleckým dílům patří mozaika od Jacopa Torritiho, která je vrcholem středověké mozaikové tradice v Římě.
  • V chrámu pod oltářem je uložena vzácná relikvie: pět kousků platanového dřeva spojených železem, které údajně pocházejí z Kristovy kolébky v Betlémě. Pravidelně na Štědrý večer bývá vystavena v bazilice, část údajných Ježíšových jesliček je k vidění rovněž ve františkánském klášteře v Jeruzalémě.
  • Legendu o zasněženém římském pahorku zachytil například roku 1517 malíř Matthias Grünewald na deskovém oltáři v kapli Panny Marie Sněžné v kostele sv. Petra a Alexandra v německém Aschaffenburgu.
Františkánská zahrada v Praze Příroda

Františkánská zahrada v Praze

V samém centru Prahy, mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, se ukrývá jedna z nejpříjemnějších zahrad otevřených pro veřejnost, kde je možné usednout na lavičku, přečíst si knihu nebo si pohrát s dětmi.

Kostel Panny Marie Sněžné – místo s dalekým rozhledem na České Švýcarsko Památky

Kostel Panny Marie Sněžné – místo s dalekým rozhledem na České Švýcarsko

Kostel Panny Marie Sněžné nechali vystavět Johann Christof a Maria Liebschovi pravděpodobně roku 1732. Kostel stojí na místě s krásným výhledem na východní část Českého Švýcarska. U kostela naleznete také menší hřbitůvek s řadou německých náhrobků.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích Památky

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Roubená stavba ve stylu lidového baroka, dokončená roku 1754, má netypický půdorys řeckého kříže a složitou konstrukci obvodových stěn s celkem 24 úhly.

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici Památky

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu Památky

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu

Maria Rast am Stein, Maria Rast (česky Odpočinutí Panny Marie na kameni) je mariánské poutní místo nacházející se na severním úbočí Martínkovského vrchu jihozápadně od kláštera ve Vyšším Brodě.

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze Památky

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.

Další aktuality

Poznejte tajemství a legendy staré Prahy: abeceda skrytých tváří města

Praha není jen stověžatá. Je i filmová, vodnická, erotická nebo třeba cimrmanovská. Ve stejný den může být exaltovaná i ospalá, turisticky přepudrovaná i autenticky zašlá. Je to město alchymistů a okultních symbolů, výčepních legend, strašidel, tajemných sklepů i literárních duchů. A právě tuhle její proměnlivost jsme se na Kudy z nudy rozhodli poskládat od A do Z.
18. červenec 2025 20:23
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Tanabata 2025, Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2025!

Letní prázdniny jsou v plném běhu, přesto Praha začíná hledat svůj vánoční strom. Organizátor největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, společnost Taiko, opět vyhlásila soutěž Hledá se strom, který ozdobí Staroměstské náměstí v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu pražských Vánoc mohou zájemci organizátorům posílat až do 15. září 2025.
17. červenec 2025 12:00
Zážitky, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha