ÚvodAktuality#světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu
Památky

#světovéČesko a stavby s půdorysem hvězdy: cesta z Břevnova až do Tibetu

  • 17. září 2020
Tajemství, magická číselná symbolika a zašifrované vzkazy dávných architektů, které nedokážeme rozluštit: takové příběhy provázejí stavby s půdorysem hvězd. Možná znáte letohrádek Hvězda v Praze, ale další…? Na portálu Kudy z nudy jsme se sami divili: objevili jsme totiž dalších šest a pro kampaň #světovéČesko jednu hvězdnou záhadu až v dalekém Tibetu.

Umění dávných stavitelů a hvězdy, zářící přes propast mnoha staletí

Praha
Tibet
Pár kilometrů od Pražského hradu objevíte oázu zeleně a klidu: v tisíc let starém lese, který dřív patřil Břevnovskému klášteru, stojí bílá renesanční stavba s pravidelným půdorysem šesticípé hvězdy. Říká se jí letohrádek Hvězda a její základy položil sám rakouský arcivévoda Ferdinand Tyrolský v roce 1555. Proč zvolil takový tvar a skutečně může rozluštění jeho symboliky vést až receptu na výrobu Kamene mudrců?
 

Letohrádek Hvězda

Tím příběh podivné Hvězdy zářící uprostřed zeleně teprve začíná. Dala si ji šlechta postavit z pouhého rozmaru, byl to dárek z lásky pro Ferdinandovu utajenou manželku anebo jde o filozofickou stavbu se symbolickým půdorysem, zdobností i účelem? Hvězdu zkrátka můžete vnímat mnoha způsoby: jako pohlednou kulisu víkendové procházky, jako pohádkový začarovaný zámeček anebo jako lovecký letohrádek, který v roce 1620 zázrakem přečkal bitvu na Bílé hoře. Ostatně expozici věnovanou této potyčce, která předcházela třicetileté válce, si prohlédnete přímo v interiéru, respektive v suterénu, v bývalém vinném sklepě.

Ferdinandova Hvězda sice vypadala poněkud jinak než dnešní stavba, která svého času sloužila jako sklad střelného prachu, ale leccos zůstalo stejné, třeba tři patra, číselná symbolika i podlahy z italského teraca, které mají pokaždé jiný vzor. Stejná je i 450 let stará mozaika z keramických dlaždic na podlaze hodovní síně, změnila se jen její výška: prostor se kdysi otvíral vysoko do střešní klenby. Stejné jsou i renesanční stropy zdobené figurami i ornamenty, ba i akustika.

Hvězda je místem pořádání výstav, koncertů a akcí. Prohlédnout si ji můžete sami, díky informačním panelům věnovaným Ferdinandu Tyrolskému, historii Hvězdy, hvězdné magii a pobělohorské době o žádnou ze zajímavostí nepřijdete. Nespěchejte a nechte na sebe působit zdejší genius loci: žádné dokonalejší hvězdné místo zřejmě na světě nenajdete.
 

Santiniho hvězda nad Vysočinou

Číslo pět není zakomponováno jen ve zdech letohrádku Hvězda, ale také v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Pro první velký kostel zasvěcený Janu Nepomuckému vybral opat žďárského cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva návrší nad klášterem, podle mučedníkova rodiště nazvané Zelená hora.

Protože podle legendy se po Janově smrti na hladině Vltavy objevilo pět hvězd, i vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho provází magické pětky v mnoha verzích: kostel je vystavěn na půdorysu pěticípé hvězdy, má pět vchodů, pět kaplí a pět oltářů, i na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Ti společně se třemi menšími prozrazují věk, jehož se Jan Nepomucký dožil, tedy třiapadesát. Dobu i jazyk Jana Nepomuckého připomíná tvar „gotických“ hrotitých oken, v lunetách nad nimi září pět pozlacených hvězd. Pět slov má i latinské slovo tacui, mlčel jsem. V kupoli se pak uprostřed malované deseticípé hvězdy ze zlatých paprsků „vznáší“ dřevěná plastika jazyka svatého Jana Nepomuckého, tvar deseticípé hvězdy má i ohradní zeď kostela s ambity. Výjimečnost stavby byla roku 1994 oceněna zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 

Barokní i moderní hvězdy mistrů stavitelů

Víme ale i o dalších stavbách na hvězdných půdorysech. Santini vedle „velké“ žďárské hvězdy rozzářil i jednu menší, kapli Jména Panny Marie v Mladoticích, postavenou na půdorysu šestiúhelníku. Šlo o jeho první zakázku pro cisterciácký klášter v Plasích.

S hvězdou experimentoval i mistr českého baroka Kilián Ignác Dientzenhofer, jehož pěticípá kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě patří k nejnavštěvovanějším místům Broumovských stěn. Pojmenování Hvězda vzniklo kolem roku 1670, kdy byl vysoko na skalách vztyčen vysoký dřevěný kříž se zlacenou hvězdou; prý zdaleka ukazovala příchozím směr jejich cesty. Samotná kaple vznikla roku 1733 a dnes ji doplňuje kamenný vyhlídkový ochoz a nedaleká chata Hvězda; byla postavena v polovině 19. století v alpském stylu a dodnes slouží jako výletní restaurace.

Neobvyklý půdorys hvězdy má i kostel Panny Marie Pomocné z HvězdyŽelezné Rudě. Všimněte si také dvou šindelem krytých cibulovitých kopulí: místo kříže se na jejich vrcholcích třpytí hvězdy. Stejnou ozdobu mají i další hvězdné stavby, od Dientzenhoferovy  kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě až po barokní kapli sv. Jana Nepomuckého v Běstvině u Seče, postavené pro změnu na půdorysu šesticípé hvězdy.

Že hvězdy nelákaly jen barokní mistry potvrzuje kostel sv. Karla Boromejského, který stojí v části města Písku zvané Hradiště. Dřív tu bývaly keltské mohyly, pak zdejší pole obhospodařoval Jan Cimbura, hrdina románu Jindřicha Šimona Baara, dnes tu stojí velké sídliště a v jeho těsné blízkosti originální moderní kostel rovněž s půdorysem šesticípé hvězdy.
 

…a za hvězdami až do Tibetu

  • V horách Tibetu stojí záhadné vysoké věže. Mají půdorys válců, čtverců a hvězd se třemi až deseti hroty, jsou stovky let staré a dosahují výšky od deseti do šedesáti metrů – a to je přibližně všechno, co se o nich podařilo všetečným cestovatelům zjistit. Místní si s nimi příliš hlavy nelámou: používají je jako chlévy nebo dřevníky, většina věží ale není využitá nijak.
  • Někde stojí věže přímo ve vesnici, jinde v krajině a na polích. Po vnitřní výzdobě, pokud vůbec nějaká existovala, se nedochovala ani stopa. Píše se o nich jen v několika čínských spisech z 14. až 17. století a ve zprávách anglických cestovatelů z 19. století, ale bez sebemenších podrobností. Záhada, která teprve čeká na své prozkoumání?
Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze Příroda

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů Památky

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Další aktuality

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby. Ti nejpovolanější z prostředí hmyzí gastronomie vám představí benefity této zatím poněkud exotické kuchyně.
15. červenec 2025 16:16
Příroda, Praha

Letní slavnosti staré hudby propojí téma Familia

Letní slavnosti staré hudby opět prosytí Prahu krásnou hudbou staletí minulých, v podání špičkových interpretů. Ve dnech od 17. července do 5. srpna 2025 přináší slavnosti sedm jedinečných večerů, které letos propojuje téma Familia. V podání souborů Ensemble Polyharmonique, Concerto Scirocco, Sete Lágrimas, Tasto Solo, Collegium Marianum a dalších zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na duchovní i světské skladby. Hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie
15. červenec 2025 13:11
Kultura, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny oživí od čtvrtka 17. 7. do soboty 19. 7. 2025 pražskou kulturní nabídku. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní velké množství hudebních a tanečních souborů ze 14 z celé Evropy, Asie, Jižní Ameriky a Afriky. Zavítejte na Ovocný trh či náměstí Republiky a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků, lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2025 12:00
Kultura, Praha

Letní shakespearovské slavnosti nabízí jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Víte, že Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara? Letní shakespearovské slavnosti si můžete užít po celé leto! Představení se od konce června do začátku září 2025 hrají v Praze se na Pražském hradě v Nejvyšším purkrabství a na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí, v Olomouci v parkánu Uměleckého centra UP (Konvikt), v Brně se hraje na Špilberku a v Ostravě na Slezskoostravském hradě. Letní shakespearovské slavnosti letos přináší opět nové inscenace, včetně premiéry Othella v režii Braňa Holička, a to na Pražském hradě a v Lichtenštejnském paláci.
15. červenec 2025 9:36
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Tanabata 2025, Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha