ÚvodAktuality#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone
Příroda

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

  • 7. října 2020
Název Soos sice zní nezvykle a exoticky, přesto označuje místo ryze české: patří národní přírodní rezervaci kousek od Františkových Lázní. A pozor: nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se Soos vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Fascinující hra barev, kterou jinde neuvidíte: přírodní rezervace Soos a Grand Prismatic Spring, Velký duhový pramen v národním park Yellowstone

Tahle zvláštní krajina nestojí za vidění jen kvůli podivnému jménu, ale hlavně proto, že jde o skutečný unikát, který jinde v Česku nenajdete. Ba co víc, Soos je jednou z mála našich přírodovědných památek, které významem přesahují rámec střední Evropy. Světoběžníkům pak neobvyklé místo připomíná Island nebo národní park Yellowstone.
Soos
Yellowstone

Bahenní sopky, syčící pára a Ďáblova kuchyně: přírodní rezervace Soos a geotermální oblast Námafjall na Islandu

Minulost rezervace: silnice, železnice i těžba rašeliny

Jen o pár kilometrů dál leží Františkovy Lázně, nejmenší z měst západočeského lázeňského trojúhelníku s půvabnou starosvětskou atmosférou. Právě tam v minulých staletích putovala rašelina, vytěžená v prostoru dnešní rezervace: používala se na topení i k lázeňské péči. V 19. století se připojila těžba jílů a také křemeliny pro výrobu žáruvzdorných cihel, firma Mattoni z ní do roku 1936 vyráběla minerální soli a slatinný louh.

Jako první se ochrany dočkal Císařský pramen, roku 1877 prohlášený za veřejný léčivý pramen; v okruhu přibližně dvou kilometrů v jeho okolí dokonce bylo vyhlášeno ochranné pásmo se zákazem těžby. První návrh na ochranu celého území se objevil roku 1887, nicméně těžba na Soosu pokračovala až do poloviny 20. století. K vyhlášení přírodní rezervace došlo v roce 1964, ale ještě v sedmdesátých letech sloužila část rezervace jako pastvina a do šedesátých let se tu kosila takzvaná čalounická tráva.

Rezervace je domovem pro řadu vzácných a ohrožených druhů mokřadních a slanomilných rostlin a živočichů, ukrývá také množství minerálních pramenů. Stopy lidské činnosti jsou tu ale patrné dodnes; rezervaci protíná silnice i koleje důlní úzkorozchodné dráhy, po níž se dřív přepravoval vytěžený keramický jíl. Nejcennější částí prochází naučná stezka s povalovým chodníkem, takže mofety i minerální prameny, slané močály a slaniska či křemelinový štít, jehož velikost a mocnost je ojedinělá v rámci celé Evropy, lze obdivovat pohodlně za každého počasí.
 
Soos
Island

Nové návštěvnické centrum

Kromě naučné stezky si u rezervace můžete prohlédnout i záchrannou stanici pro zraněné a hendikepované živočichy a malé muzeum, věnované vzácné rezervaci a paleontologii; součástí jsou i modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Novinkou roku 2020 je návštěvnické centrum s pokladnou a badatelnami i nové sociální zařízení, které objevíte u vstupu do rezervace, v budoucnosti by tu měl vzniknout i Dům přírody podobný Domu přírody na Kladské anebo muzeum vody.

Rezervace Soos je přístupná celoročně, v letních měsících je velkým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi úzkorozchodná dráha Kateřina, po které jezdí důlní vláčky. Z velké části tratě, po které se dřív vozily keramické jíly a hlíny, se nabízí výhled na měsíční krajinu rezervace.
 

Nejslavnější barevné jezírko a ďáblova kuchyně

  • Připomíná vám Soos národní park Yellowstone? Jeden z nejstarších parků v USA byl vyhlášen již v roce 1872 a rozprostírá se na území tří států – Wyomingu, Montany a Idaha. Dosahuje rozlohy 8 980 kilometrů čtverečních a najdete v něm přes 10 000 horkých pramenů a gejzírů, což je více než polovina z celkového počtu po celém světě. K nejznámějším atrakcím parku patří gejzír Old Faithful a Grand Prismatic Spring, Velký duhový pramen s fantasticky barevným jezírkem.
  • První zprávy o něm pocházejí z dob po roce 1839, kdy jej objevili lovci kožešin, ale trvalo poměrně dlouho, než lidí odhalili jeho další tajemství. Velké duhové jezírko je asi 90 metrů dlouhé, 50 metrů hluboké a hraje všemi barvami. Kouzelná podívaná závisí na teplotě vody a jejím chemickém složení; v zimě bývá voda zelená, v letních měsících oranžová a červená. Navíc se odtud otvírají fantastické výhledy do okolí: jezírko totiž leží v nadmořské výšce 2 200 metrů, takže je téměř povinnou zastávkou pro všechny návštěvníky parku.
  • Zvláštní krajina přírodní rezervace Soos, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí, leckomu připomíná také Island a geotermální oblast Námafjall nedaleko jezera Mývatn. Je to rozlehlá planina, kde doutnají a bublají ložiska síry, všude čpí typický puch zkažených vajec a země pod nohama žhne. Námafjall v překladu znamená Ďáblova kuchyně, a s trochou fantazie si dovedete představit, že kolem vás pod zemí skutečně bublají čertovské hrnce. Ostatně menší syčící vývěry oxidu uhličitého v takzvaných mofetách, lidově zvaných bahenní sopky, jsou k vidění i na Soosu.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj

Věda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech

Příběh Císařských lázní v Karlových Varech sice začíná na přelomu 19. a 20. století, ale pokračuje i v současnosti. Reprezentativní lázeňská budova láká na zajímavé prohlídky, navíc koncertní sál v budově více než sto let starých lázní se v roce 2024 stal vítězem České ceny za architekturu. Vypravte se s Kudy z nudy do jednoho z ikonických míst v Karlových Varech!
12. listopad 2024 9:26
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj