ÚvodAktuality#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone
Příroda

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

  • 7. října 2020
Název Soos sice zní nezvykle a exoticky, přesto označuje místo ryze české: patří národní přírodní rezervaci kousek od Františkových Lázní. A pozor: nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se Soos vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Fascinující hra barev, kterou jinde neuvidíte: přírodní rezervace Soos a Grand Prismatic Spring, Velký duhový pramen v národním park Yellowstone

Tahle zvláštní krajina nestojí za vidění jen kvůli podivnému jménu, ale hlavně proto, že jde o skutečný unikát, který jinde v Česku nenajdete. Ba co víc, Soos je jednou z mála našich přírodovědných památek, které významem přesahují rámec střední Evropy. Světoběžníkům pak neobvyklé místo připomíná Island nebo národní park Yellowstone.
Soos
Yellowstone

Bahenní sopky, syčící pára a Ďáblova kuchyně: přírodní rezervace Soos a geotermální oblast Námafjall na Islandu

Minulost rezervace: silnice, železnice i těžba rašeliny

Jen o pár kilometrů dál leží Františkovy Lázně, nejmenší z měst západočeského lázeňského trojúhelníku s půvabnou starosvětskou atmosférou. Právě tam v minulých staletích putovala rašelina, vytěžená v prostoru dnešní rezervace: používala se na topení i k lázeňské péči. V 19. století se připojila těžba jílů a také křemeliny pro výrobu žáruvzdorných cihel, firma Mattoni z ní do roku 1936 vyráběla minerální soli a slatinný louh.

Jako první se ochrany dočkal Císařský pramen, roku 1877 prohlášený za veřejný léčivý pramen; v okruhu přibližně dvou kilometrů v jeho okolí dokonce bylo vyhlášeno ochranné pásmo se zákazem těžby. První návrh na ochranu celého území se objevil roku 1887, nicméně těžba na Soosu pokračovala až do poloviny 20. století. K vyhlášení přírodní rezervace došlo v roce 1964, ale ještě v sedmdesátých letech sloužila část rezervace jako pastvina a do šedesátých let se tu kosila takzvaná čalounická tráva.

Rezervace je domovem pro řadu vzácných a ohrožených druhů mokřadních a slanomilných rostlin a živočichů, ukrývá také množství minerálních pramenů. Stopy lidské činnosti jsou tu ale patrné dodnes; rezervaci protíná silnice i koleje důlní úzkorozchodné dráhy, po níž se dřív přepravoval vytěžený keramický jíl. Nejcennější částí prochází naučná stezka s povalovým chodníkem, takže mofety i minerální prameny, slané močály a slaniska či křemelinový štít, jehož velikost a mocnost je ojedinělá v rámci celé Evropy, lze obdivovat pohodlně za každého počasí.
 
Soos
Island

Nové návštěvnické centrum

Kromě naučné stezky si u rezervace můžete prohlédnout i záchrannou stanici pro zraněné a hendikepované živočichy a malé muzeum, věnované vzácné rezervaci a paleontologii; součástí jsou i modely prehistorických ještěrů v životní velikosti. Novinkou roku 2020 je návštěvnické centrum s pokladnou a badatelnami i nové sociální zařízení, které objevíte u vstupu do rezervace, v budoucnosti by tu měl vzniknout i Dům přírody podobný Domu přírody na Kladské anebo muzeum vody.

Rezervace Soos je přístupná celoročně, v letních měsících je velkým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi úzkorozchodná dráha Kateřina, po které jezdí důlní vláčky. Z velké části tratě, po které se dřív vozily keramické jíly a hlíny, se nabízí výhled na měsíční krajinu rezervace.
 

Nejslavnější barevné jezírko a ďáblova kuchyně

  • Připomíná vám Soos národní park Yellowstone? Jeden z nejstarších parků v USA byl vyhlášen již v roce 1872 a rozprostírá se na území tří států – Wyomingu, Montany a Idaha. Dosahuje rozlohy 8 980 kilometrů čtverečních a najdete v něm přes 10 000 horkých pramenů a gejzírů, což je více než polovina z celkového počtu po celém světě. K nejznámějším atrakcím parku patří gejzír Old Faithful a Grand Prismatic Spring, Velký duhový pramen s fantasticky barevným jezírkem.
  • První zprávy o něm pocházejí z dob po roce 1839, kdy jej objevili lovci kožešin, ale trvalo poměrně dlouho, než lidí odhalili jeho další tajemství. Velké duhové jezírko je asi 90 metrů dlouhé, 50 metrů hluboké a hraje všemi barvami. Kouzelná podívaná závisí na teplotě vody a jejím chemickém složení; v zimě bývá voda zelená, v letních měsících oranžová a červená. Navíc se odtud otvírají fantastické výhledy do okolí: jezírko totiž leží v nadmořské výšce 2 200 metrů, takže je téměř povinnou zastávkou pro všechny návštěvníky parku.
  • Zvláštní krajina přírodní rezervace Soos, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí, leckomu připomíná také Island a geotermální oblast Námafjall nedaleko jezera Mývatn. Je to rozlehlá planina, kde doutnají a bublají ložiska síry, všude čpí typický puch zkažených vajec a země pod nohama žhne. Námafjall v překladu znamená Ďáblova kuchyně, a s trochou fantazie si dovedete představit, že kolem vás pod zemí skutečně bublají čertovské hrnce. Ostatně menší syčící vývěry oxidu uhličitého v takzvaných mofetách, lidově zvaných bahenní sopky, jsou k vidění i na Soosu.

Další aktuality

Přijďte se podívat do Kyselky na exponáty z historie značky Mattoni 1873

Přijďte nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a jejího zakladatele Heinricha Mattoniho, která sahá až do roku 1873. Budova v obci Kyselka, v níž vzniklo první Muzeum stáčení minerálních vod, nese jméno dr. Josefa Löschnera, Mattoniho spolupracovníka při propagaci léčivých účinků minerálních vod. Löschnerův pavilon sloužil v době svého vzniku jako provozovna pro stáčení minerální vody ze stejnojmenného pramene. Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovaná expozice mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho zahajuje sezonu s novými exponáty, včetně lanovky na minerálku.
29. březen 2025 5:34
Kultura, Karlovarský kraj

Státní hrad a zámek Bečov se po zimě otevře

Bečovský zámek zahájí oficiálně novou sezónu již v pátek 28. března 2025. Vydat se můžete nejen za relikviářem sv. Maura, ale také do zámeckých interiérů. Novinkou bude výstava Kult svatých těl. Zámek bude otevřen od 9:00 do 14:00, během víkendu pak od 9:00 do 16:00 hodin.
25. březen 2025 6:00
Památky, Karlovarský kraj

Stopy největšího Čecha aneb ať žije Cimrman!

Jára Cimrman nás inspiruje a baví už více než padesát let. Ačkoliv je Jára Cimrman kultovní vymyšlenou postavou, jeho duch i humor si už doslova žije sám svým životem. Jeho příznivci usilují i o zápis Járy Cimrmana na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Z polozapomenutého génia se stala hýčkaná celebrita, která plní výstavní sály, získává pamětní desky, sochy a nejrůznější expozice. Víte, kde všude se s vítězem celonárodní ankety Největší Čech můžete setkat a kde objevíte jeho stopy? My ano!
15. březen 2025 8:55
Životní styl, Karlovarský kraj

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
9. březen 2025 15:00
Památky, Karlovarský kraj

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
6. březen 2025 8:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Centrum Chebu v sobotu rozveselí masopustní průvod

V sobotu 1. března 2025 se již pojedenadvacáté vydá na svoji cestu městem masopustní průvod. Město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo, Městský dechový orchestr a Základní škola Jindřicha Jindřicha, zvou všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do masopustního průvodu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
26. únor 2025 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
24. únor 2025 17:29
Kultura, Karlovarský kraj

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.
21. únor 2025 10:00
Zimní sporty, Karlovarský kraj