ÚvodAktualityKam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?
Soos
Příroda

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Krušné hory s mnoha rašeliništi i rozeklanými vrcholy, málo známé Smrčiny či hornatý ostrov zeleně Slavkovský les s močály a vývěry minerálních pramenů, kam patří i Soos, přezdívaný český Yellowstone… to vše nabízí Západočeské lázně, region protkaný sítí turistických cest, které zvou na výlety za přírodními zajímavostmi od jara do zimy.

Romantické a tajemné Krušné hory

Krušné horyMálokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory. Pohraniční pohoří je lemováno turistickými stezkami a cyklotrasami, nespočtu turistických tras však dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, spojující Cheb až s dalekým Sněžníkem. V zimním období láká na perfektně upravené běžkařské stopy.
 
Při návštěvě Krušných hor by žádný milovník pěší turistiky neměl vynechat Božídarské rašeliniště, přírodní park Přebuz, Novodomské rašeliniště, Rolavská vrchoviště, Haar, Velké jeřábí jezero či daleké výhledy z mnoha rozhleden. Těmi nejkrásnějšími pohledy na Krušné hory vás potěší rozhledna Komáří Vížka, rozhledna na Blatenském vrchu, Plešivec, Pajndl na Tisovském vrchu či Bleiberg u Bublavy. Krásný rozhled je také z rozhledny na Klínovci.
 

Ostrov zeleně lázeňského trojúhelníku Slavkovský les

mariánské lázněChráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní. Oblast je osobitým krajinným celkem s loukami, rašeliništi a vývěry mnoha minerálních pramenů.
 
Celá oblast je protkána sítí dobře značených turistických cest, nejzajímavější je zde naučná stezka na Kladské a naučná stezka Smraďoch. Součástí chráněnné krajinné oblasti je také přírodní rezervace Soos, známá svými „bahenními sopkami“, mofetami. Z minerálních pramenů zde vyvěrá Magnesia, Kynžvartské kyselky, Novoveská kyselka, Giselin a Rudolfův pramen v obci Prameny, Siardův pramen u obce Mnichov, Farská kyselka poblíž Smraďochu a všechny prameny Mariánských Lázní (k nejznámějším patří Ferdinandův pramen, Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Medvědí a Ambrožův pramen).
 

Nejmladší česká sopka Komorní hůrka

Komorní hůrkaKomorní hůrka nedalo měst Cheb a Františkovy Lázně je nejmladší sopkou na území Českého masivu. I když nejmladší, byla naposledy činná na počátku čtvrtohor, (cca před 2,6 miliony lety). Sopka vznikla na dně již vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi, dlouho se ale nevědělo, jak vlastně kdysi nezalesněný kopec vznikl.

O její průzkum se zasloužil také německý básník Johann Wolfgang Goethe. Několikrát navštívil Komorní Hůrku, účastnil se sporu o jejím původu a navrhl prokopat kopec a získat tak odpověď na otázku vzniku hornin sopečnou činností. V okolí sopky vede krátká naučná stezka o délce 1 km. Cestou na vrchol, který dnes není kromě vyšlapané cestičky tak úplně jednoduché najít, uvidíte charakteristickou ztuhlou lávu v podobě skal. Na první pohled p je patrné, že jde o „trochu jinou skálu“ – má v sobě totiž bublinky.
 

Téměř neznámé Smrčiny

SmrčinySmrčiny jsou pohraničním pohořím, které na českém území tvoří dva cípy – jeden vyplňuje Ašský výběžek, druhý sahá od hranic k Chebu. Nejvyšším vrcholem je Háj (758 m n. m.), nedaleko Aše. Smrčiny však nekončí státní hranicí, nýbrž pokračují dále do Německa, kde pohoří nazývají Fichtelgebirge. Představují členitou pahorkatinu až hornatinu poměrně hustě pokrytou lesy a pastvinami.

Z přírodních zajímavostí tu najdete například přírodní rezervaci Bystřina (těsně u hranic s Německem v západním cípu Ašského výběžku), nejzápadnější bod České republiky, Rybářskou kyselku a několik krásných starobylých rozhleden. Vyšplhat můžete například na Háj u Aše nebo Bismarckovu rozhlednu u Chebu.
 

Skalky skřítků v Doupovských horách

skalky skřítkůDoupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Větší část hor je však veřejnosti uzavřena, nachází se zde totiž vojenský újezd Hradiště.

Na západním okraji hor ale objevíte přístupnou přírodní zajímavost, Skalky skřítků. Jedná se o unikátní seskupení několika desítek pseudokrasových dutin, které jsou hluboké od několika desítek centimetrů až k přibližně pěti metrům, nejširší má průměr okolo jednoho metru. Nezvyklá pravidelnost „chodbiček“ o kruhovém či oválném průřezu vedla k řadě dohadů o jejich vzniku. První a nejstarší je vysvětlení mytologické, které zahrnuje početný, leč běžným smrtelníkům neviditelný, národ skřítků hlídajících poklad. Další vysvětlení jsou méně poetická. Jedna teorie říká, že se jedná o dutiny po kmenech vyvrácených třetihorních stromů, které překryla směs sopečného popela a úlomků lávy. V současnosti více uznávaná teorie vysvětluje vznik těchto jeskyněk selektivním zvětráváním hornin.


Český Yellowstone v rezervaci Soos u Františkových Lázní

soosPrazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. Jedná se vlastně o vyschlé jezero, které mělo slanou (minerální) vodu

Najdete tu pozůstatky vulkanické činnosti, kterou ilustrují mofety - bahenní vývěry CO2 a také četné minerální prameny. V nevšedních biotopech, kterých je tu celá řada, najdeme spoustu chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin. NPR Soos je otevřena od dubna do listopadu. V areálu je také přírodní geologický park, muzeum, expozice paleontologie i záchranná stanice živočichů.
 

Podhůří Krušných hor v přírodním parku Stráž nad Ohří

Stráž nad OhříPřírodní park Stráž nad Ohří se rozkládá po obou březích řeky Ohře v severozápadní části Doupovských hor, kde levý údolní svah je geograficky pojímán již jako součást Krušných hor. Převažující zde bukové lesy s mimořádným výskytem rostlin a živočichů. Velkou raritou je zde čedičová žíla Boč, která vystupuje na povrch.

V kaňonu Pekelského potoka nedaleko Stráže se nachází Údolí hadů, kde žijí všechny druhy českých plazů, i např. kriticky ohrožené užovky podplamaté, stromové, obojkové nebo hladké. Poblíž města můžete ochutnat jeden z pramenů Korunní kyselky.
 

Vysoký kámen u Kraslic

Vysoký kámen u KraslicPřírodní památka Vysoký kámen se rozprostírá na skalnatém hřbetě nad obcí Kámen v přírodním parku Leopoldovy Hamry. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem.
 
Skály připomínají zříceninu hradu a byly již na přelomu 19. a 20. století oblíbeným cílem výletů. Poblíž stávala výletní restaurace, která však již dávno vzala zasvé. Nejvyšší skalní věží je Vyhlídková skála a hřeben uzavírá další skalní věž Větrná skála. Na vrcholu Vysokého kamene je upravená vyhlídka, která poskytuje nádherný výhled kolem dokola. Dohlédnete odtud na Smrčiny a kopec Háj s rozhlednou, Slavkovský les, Český les s vrchem Dyleň nebo Krušné hory s Klínovcem.
 

Svatošské skály u Lokte

svatošské skályMezi Loktem a Karlovými Vary, v údolí řeky Ohře, se nachází nádherné skalní útvary, tzv. Svatošské skály. Svým tvarem připomínají svatební procesí, které zde podle pověsti zkamenělo. Bizarní tvary žuly byly roku 1933 vyhlášeny chráněným přírodním výtvorem, později za přírodní památku.

Územím prochází naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Tu můžete projet na kole nebo pěšky. Skály nepřehlédnou ani vodáci, kteří se plaví z Lokte do Varů. V zimě, pokud napadne velké množství sněhu, se dá z Doubí (od parkoviště ve Svatošské ulici) ke skalám vyrazit i na běžkách.
 

Za motýly k Cechu svatého Víta

cech sv. vítaNaopak zcela jarním tipem je výlet do bývalého vojenského cvičiště a zaniklé hornické osady Cech sv. Víta poblíž obce Drmoul u Mariánských Lázní. V chráněné lokalitě se vyskytuje například jeden z nejvzácnějších evropských motýlů – hnědásek chrastavcový. Dále tu žije hned sedm druhů obojživelníků, mezi které patří čolci, skokani nebo ropuchy.

Velká část návštěvního 3 km dlouhého okruhu vede vzhledem k zamokřenému území po dřevěném povalovém chodníku. Na okruhu jsou hned tři místa, kde si můžete odpočinout a posedět pod krytými altány. Nechybí ani vyhlídka na rybník.
CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Krušnohorskou krajinou na kole: Rašeliniště a vrchoviště v okolí Přebuzi

Krušnohorskou krajinou na kole: Rašeliniště a vrchoviště v okolí Přebuzi

Drsnou krásu Krušný hor vytváří rašeliniště, mokřady a vřesoviště na severní hranici Karlovarského kraje se Saskem. Právě tudy povede náš výlet, který vás pozve k Malému i Velkému Jeřábímu jezeru, Rolavská vrchoviště, Přebuzské vřesoviště anebo k Rudenskému lučnímu prameništi.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru Zimní sporty

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Boží Dar – středisko zimních sportů Zimní sporty

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba Příroda

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Přírodní park Stráž nad Ohří Příroda

Přírodní park Stráž nad Ohří

Přírodní park ve Stráži nad Ohří o rozloze 17 km² byl vyhlášen v roce 1985. Posláním parku je zachování biologické, krajinné a estetické hodnoty této malebné části Podhůří Krušných hor. Ojedinělý výskyt plazů doplňují četné památné stromy (břek, buk, lípa).

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách Příroda

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách Příroda

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách

Národní přírodní rezervace Velký močál je chráněna státem již od roku 1969. Je součástí rozsáhlého Rolavského vrchoviště severovýchodně od obce Přebuz. Rozkládá se na ploše více než 50 ha v nadmořské výšce 910 – 930 m n. m.

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole Zimní sporty

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Nenáročná trasa, která vás provede samým srdcem Slavkovského lesa, krouží kolem tajuplné a tiché krajiny národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Cesta povede okolo alpských staveb v osadě Kladská, zamrzlých rybníků a Dlouhé stoky.

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice Příroda

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice

Komorní hůrka (495 m) je nejmladší sopkou na území Českého masivu a nachází se nedalo měst Cheb a Františkovy Lázně. Sopka vznikla na dně již vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi. Vrchol Komorní Hůrky dnes dosahuje výšky 503 m n. m.

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Přírodní památka Vysoký kámen u Kraslic Příroda

Přírodní památka Vysoký kámen u Kraslic

Přírodní památka Vysoký kámen se rozprostírá na skalnatém hřbetě nad obcí Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry. Jedná se o impozantní křemencové skály, tyčící se nad okolními lesy při státní hranicí s Německem v nadmořské výšce 773 m. n. m.

Naučná stezka Cech svatého Víta Příroda

Naučná stezka Cech svatého Víta

Naučná stezka Cech Svatého Víta se nachází nedaleko Mariánských Lázní nad obcí Drmoul, v místech bývalého vojenského cvičiště a zaniklé hornické osady. Rozsáhlá lokalita je domovem vzácných druhů rostlin a zvířat.

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace Příroda

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace

Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.

Další aktuality

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj

Věda a historie není nuda: za historií evropského lázeňství do Císařských lázní v Karlových Varech

Příběh Císařských lázní v Karlových Varech sice začíná na přelomu 19. a 20. století, ale pokračuje i v současnosti. Reprezentativní lázeňská budova láká na zajímavé prohlídky, navíc koncertní sál v budově více než sto let starých lázní se v roce 2024 stal vítězem České ceny za architekturu. Vypravte se s Kudy z nudy do jednoho z ikonických míst v Karlových Varech!
12. listopad 2024 9:26
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj