ÚvodAktuality#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou
Příroda

#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou

  • 7. září 2021
Novogotická rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Malebná vížka se špičatou střechou na vrcholku jménem Hvězda patří k mimořádně oblíbeným výletním místům, navenek ale vůbec ničím neprozrazuje, že její stavbě osud nepřál.
Dvě rozdílné stavby provází podobné prokletí: rozhledna Štěpánka v Jizerských horách a Korintský průplav v Řecku
rozhledna Štěpánka
Korintský průplav
Na kopec Hvězda s nadmořskou výškou 959 metrů se dostanete po asi kilometr dlouhé značené cestě z Příchovic, o kousek dál je to z Kořenova nebo z Pasek nad Jizerou. Krásné výhledy na panoramata Jizerských hor a Krkonoš si vychutnáte už cestou vzhůru, o ty nejhezčí se ale samozřejmě postará krásná kamenná rozhledna s poetickým jménem Štěpánka. Za pěkného počasí dohlédnete například na Zvičinu i vrch MužskýČeském ráji, vidět bývá Bezděz, Ralsko, Ještěd či Lužické hory.
 

Rozhledna Štěpánka a sen knížete Rohana

Společně s rozhlednou na vrchu Žalý patří Štěpánka patří k nejstarším rozhlednám Krkonoš a Jizerských hor. Stavět se začala už v roce 1847, kdy na vrch Hvězda vystoupal tehdejší zemský správce arcivévoda Štěpán Habsbursko-Lotrinský. Kraj navštívil kvůli výstavbě císařské silnice z Liberce do Trutnova, a kníže Kamil Rohan (1800–1892) na jeho počest dal vybudovat rozhlednu. Pojmenoval ji Stephanshöhe, Štěpánova výšina.



Než ji ale stihl dokončit, arcivévoda odešel do Uher, rok poté abdikoval a stáhl se do ústraní. Pro knížete Rohana, který chtěl stavbou posílit své postavení ve Vídni, i pro rozestavěnou Štěpánku to byla špatná zpráva: na Hvězdě v té době stály pouze kamenné základy s gotizujícími opěráky a vyhlídkovou terasou, kam turisté chodili pozorovat východy a západy slunce.
 

Temná věštba

Možná to ale všechno bylo trochu jinak. Podle místních povídaček kníže stavbu přerušil kvůli věštbě staré cikánky: ta mu předpověděla, že brzy po dokončení věže zemře. Nedokončená rozhledna tak stála v lesích nad Příchovicemi několik desítek let. Kníže se prý skutečně dokončení věže bál, a tak se teprve v roce 1888 obci Příchovice podařilo za 400 zlatých odkoupit pozemek i se zbytky věže.



Německý horský spolek dal vypracovat plány nové věže od profesora BrausenwetteraLiberce, stavět se začalo 1. května 1892. Stavební mistr Hájek z Rokytnice využil stavební materiál z původní stavby, kdy na dolní část přistavěl štíhlou osmibokou věž z cihel a pískovcových kvádrů. Slavnostní otevření Štěpánky se konalo 14. srpna 1892 – a věštba se vzápětí skutečně naplnila. Kníže Rohan se slavnostního otevření nezúčastnil, a zemřel jen měsíc po dokončení stavby 13. září 1892 na zámku Sychrově v požehnaném věku 91 let. Už dva roky předtím ale utrpěl mozkovou mrtvici, z níž se už nikdy docela nevzpamatoval. Je docela dobře možné, že v té době mu téměř padesát let stará věštba už byla docela lhostejná.
 

Kamenný kříž a symbolická vzpomínka na padlé

V okolí Štěpánky je ještě jedno zajímavé místo, rovněž s poněkud temnou minulostí: na prostranství severně od rozhledny několik kamenných menhirů připomíná zaniklé vesnice, na hraně svahu nad údolím se tyčí velký kamenný kříž. V roce 1944 ho tu vztyčili němečtí vojáci jako památku na své padlé kamarády, po osvobození ale Češi rozstříleli svastiku v jeho středu a kříž shodili ze stráně dolů.



Místní spolek v roce 2011 zbytky sesbíral a znovu sestavil kříž dohromady. Obnovená památka ale budí emoce: tvar totiž kopíruje takzvaný Železný kříž, vyznamenání udělované hitlerovskou Třetí říší německým vojákům za odvahu a statečnost. Jedněm připomíná fašistické Německo a rádi by kříž odstranili, pro jiné ale je především památkou na zmařené životy obyčejných vojáků a současně symbolem tolerance a dobré vůle. Ať tak či onak, prostranství u Štěpánky je magické místo, hojně fotografované a mimořádně oblíbené.
 

Stavba stíhaná osudem

  • Podobná věštba jako Štěpánku provázela Korintský průplav v Řecku. Přes šest kilometrů dlouhý vodní kanál protíná Korintskou šíji, která spojuje Peloponés s pevninským Řeckem, a propojuje tak Korintský a Saronský záliv v Egejském moři.
  • Ačkoli se Korintský průplav stavěl podobně jako Štěpánka v letech 1881 až 1893, jeho vybudováním se zabývali stavitelé již ve starověku, první pokusy se datují do 7. století před Kristem. O něco později pak filozof Apollonius z Tyany pronesl temné proroctví, že kdo se pokusí kanál vybudovat, bude stižen strašlivou nemocí. Kletba se naplnila více než vrchovatě a každý z římských vládců, který se kanálem zabýval, dopadl špatně: Gaius Julius Caesar, Caligula i Nero.
  • Kanál je sice funkční, ovšem kvůli hloubce pouhých osm metrů a šířce od 21,3 do 24,6 metrů se využívá hlavně pro turistické výletní plavby, pro větší nákladní lodě je nepřekonatelnou překážkou. Až 90 metrů vysoké a téměř kolmé stěny navíc narušují časté sesuvy půdy, jejichž vinou kanál bývá pravidelně zavřený.
Kořenov

Kořenov

Kořenov, horskou obec na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, znáte jako jednu ze zastávek ozubnicové železnice z Tanvaldu do Harrachova, vypravit se můžete i do legendární osady Jizerka. Z Hvězdy dohlíží na Kořenov kamenná rozhledna Štěpánka, v Příchovicích najdete rozhlednu Járy Cimrmana.

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově Památky

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově

Expozice lehkého opevnění je umístěna v jednom z objektů LO vz.37, pod rozhlednou Štěpánka nedaleko Kořenova.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor Příroda

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 12 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější světové národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.
26. červen 2025 2:13
Letní sporty, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 11:40
Zážitky, Liberecký kraj

Znáte Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku na seznamu UNESCO?

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách byla jako první u nás zapsána na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
20. červen 2025 11:20
Příroda, Liberecký kraj

Známky dražší než auta: výstava Liberec 2025 ukáže filatelistické unikáty

Liberec se letos v červnu stane středobodem světové filatelie – chystá se zde totiž výjimečná filatelistická událost. Zájemci budou mít možnost vidět známky, které svět zná jen z aukcí a muzeí. Národní výstava poštovních známek Liberec 2025 se uskuteční ve dnech 19. až 22. června 2025 a nabídne návštěvníkům příležitost spatřit na vlastní oči jedny z nejvzácnějších známek světa – předměty, které se běžně nevystavují a které mnohdy existují pouze v jediném exempláři!
18. červen 2025 16:00
Kultura, Liberecký kraj