ÚvodAktuality#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli
Památky

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

  • 20. července 2020
S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

To, co návštěvníky zámku v Litomyšli upoutá nejdříve, jsou psaníčka na omítce. Vnější zdi zámku pokrývají tisíce sgrafit!

Jak vlastně sgrafito vzniká? Omítka má dvě vrstvy, přičemž vrchní se za vlhka proškrabuje na zaschlou spodní. Podklad spodní vrstvy bývá buď přírodní anebo z barvené omítky – nejčastěji černé, šedé nebo červenohnědé. Je-li obarvená vrchní omítka, mluvíme o obráceném sgrafitu neboli kontrasgrafitu.
Zámek Litomyšl
Palác na Piazza dei Cavalieri v Pise
Renesanční zámekLitomyšli je výjimečný v mnoha směrech. Kancléř českého království Vratislav Nádherný z Pernštejna jej dal postavit jako dar pro svou milovanou choť Marii Manrique de Lara ze vznešené španělské rodiny Mendoza, dvorní dámu císařovny Marie Španělské. Základní kámen byl položen 18. března 1568, v roce 1999 pak byl jeden z nejkrásnějších renesančních zámků v Česku zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Malá italská Litomyšl

Výsledkem je malá Itálie na Českomoravském pomezí: zámek projektoval italský architekt Giovanni Baptista Aostalis de Sala, o italském původu nebo alespoň zkušenostech vypovídá i jméno Šimona Vlacha, tvůrce psaníčkových sgrafit. Budova respektuje styl italských renesančních paláců, ale architekt ji přizpůsobil podmínkám v zaalpských zemích.

Během staletí se zámek příliš nezměnil, kromě oprav po požáru v 18. století. Neštěstí paradoxně napomohlo dalšímu rozkvětu: nebýt požáru, nevzniklo by v roce 1797 vzácné barokní zámecké rodinné divadlo. Spolu se zámeckými divadly v Českém Krumlově a na zámku v Gripsholmu, letním sídle švédských králů, patří k nejstarším památkám svého druhu v Evropě. Víte, že divadelní dekorace vznikaly v dílně významného a uznávaného českého scénografa z konce 18. století Josefa Platzera, syna známého sochaře Ignáce Františka Platzera?
 

Psaníčka z minulosti

Dvoupatrové arkády jako v pohádce, malebné čtvercové nádvoří a sluneční hodiny jsou na zámkuLitomyšli nepřehlédnutelné, ale skutečně jedinečným uměleckým dílem je sgrafitová výzdoba fasád a štítů. Motivy psaníček, jichž prý je přes osm tisíc, pokrývají celou fasádu zámku a ani jednou se neopakují. Jejich autorství je spojováno se jménem Šimona Vlacha: jeho jméno je uvedeno na jednom ze psaníček s profilem mužské tváře se šaškovskou čepicí s rolničkami na hlavě. Najdete je mezi okny kaple, i s podpisem „Šimon Vlach ztřeštěnej“. Měl snad jejich autor pocit, že panským rozmarům slouží jako kašpar?

Při návštěvě Litomyšle si alespoň některá psaníčka prohlédněte zblízka: není to problém, zámek patří k těm, které obklopuje zámecká zahrada a dají se pohodlně obejít kolem dokola. Kdo není odborník, jen těžko pozná, že většina psaníček není původní. Sgrafita totiž při rekonstrukci po již zmiňovaném požáru překryla barokní omítka, a tak se jich v původní podobě dochovalo jen pár. Obnovila je teprve skupina restaurátorů vedená sochařem Olbramem Zoubkem, která v Litomyšli začala pracovat v sedmdesátých letech 20. století. Naše babičky znaly zámek úplně jinak, ale my můžeme fasády vidět v podobě, jako měly před více než 400 lety.
 

Jak to bylo se Smetanou?

Při procházce kolem zámku se rozhlédněte: v budově bývalého zámeckého pivovaru bydlela rodina sládka Františka Smetany. Právě tady se 2. března roku 1824 narodil jako jedenácté dítě a zároveň první syn hudební skladatel Bedřich Smetana. Zámecký pivovar zrekonstruoval architekt Josef Pleskot a vy jej můžete obdivovat jako příklad šetrného moderního přístupu ke staré architektuře. Stylizovaná expozice v rodném Smetanově bytě představuje osobní skladatelovy věci, jeho první klavír a životopisné dokumenty, v pivovaru se můžete ubytovat. Na slavného skladatele se vzpomíná i při prohlídce zámku: v hudebním salonku ukazují klavír z roku 1830, na který pětiletý Smetana hrával vrchnosti.

Zámek v Litomyšli je otevřený o prázdninách denně od 9 do 17 hodin, vybrané prohlídky lze zakoupit i on-line. A co načasovat návštěvu tak, abyste stihli oblíbené Toulovcovy prázdninové pátky nebo srpnové Litomyšlské dny barokní tradice? Po roční rekonstrukci se znovu otevřelo Portmoneumnovou audiovizuální projekcí a výstavou Krvavý román Josefa Váchala.
 

Kouzlo sgrafita aneb víte, že…?

  • Kouzelná sgrafitová psaníčka vlastně byla vynalézavá česká „z nouze ctnost“: italské obklady kamenem byly pro české stavebníky včetně šlechty drahé a nedostupné. Pro fasády tak museli umělci vymyslet jiná řešení, třeba právě sgrafito, které obklad napodobovalo kresbou v omítce.
  • Jak vlastně sgrafito vzniká? Omítka má dvě vrstvy, přičemž vrchní se za vlhka proškrabuje na zaschlou spodní. Podklad spodní vrstvy bývá buď přírodní anebo z barvené omítky – nejčastěji černé, šedé nebo červenohnědé. Je-li obarvená vrchní omítka, mluvíme o obráceném sgrafitu neboli kontrasgrafitu.
  • Pokud vás tahle výtvarná technika okouzlila, nabídneme vám pár dalších sgrafitových tipů, od historických center Prachatic, Slavonic a Telče přes hrady a zámky v Březnici, Doudlebech, Jindřichově Hradci, Nelahozevsi nebo Třeboni až po Dům u Minuty na Staroměstském náměstí nebo Schwarzenberský palácPraze.
  • Jistě existují místa slavnější a větší, ale nám se v projektu #světovéČesko zalíbil méně známý palác Rytířů na náměstí Piazza dei Cavalieri v Pise. Podobně jako zámek v Litomyšli vznikl v druhé polovině 16. století. Autorem dnešní podoby je Giorgio Vasari, geniální renesanční umělec, který se proslavil jako architekt, malíř, kunsthistorik a životopisec nejvýznamnějších umělců své doby. Navrhl i sgrafitovou výzdobu, zaměřenou zejména na alegorické postavy a znamení zvěrokruhu. V letech 1564 až 1566 ji vytvořili Tommaso Battista del Verrocchio a Alessandro Forzori.
  • Palazzo della Carovana byl sídlem vysoké školy pro Rytíře sv. Štěpána i významnou vojenskou a klášterní institucí. Školním účelům slouží dodnes, jsou tu kanceláře ředitelství školy, kabinety učitelů i výzkumných pracovníků a také historický archiv. Neoklasicistní schodiště, které nahradilo původní menší, vzniklo až v 19. století, naopak sochu Cosima I. Medicejského vytvořil v roce 1596 sochař Pietro Francavilla.
Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností Ubytování

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.

Zámecké zahrady v Litomyšli Příroda

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli Kultura

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli je útočištěm umění, kreativity a relaxace.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Za rytířem Toulovcem Letní sporty

Za rytířem Toulovcem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím navštívíte nejen historické město Litomyšl se zámkem zapsaným na seznam UNESCO, ale také rokokový zámek v Nových Hradech nebo Toulovcovy maštale, tvořené pískovcovými skalami, kaňony a soutěskami, ve kterých se dle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Toulovec.

Apartmán Unesco Litomyšl Ubytování

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.

Zámecké apartmány v Litomyšli Ubytování

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.

Nový kostel v Litomyšli Památky

Nový kostel v Litomyšli

Nový kostel v Litomyšli je originální církevní stavbou z roku 2010 a vynikající ukázkou soudobého stavitelství, které precizně zapadá do kontextu města, jehož zámecký areál je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.

Z Litomyšle na Kozlovský kopec Letní sporty

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Zámecké sklepení v Litomyšli Kultura

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli Zážitky

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Interaktivní rodinný program Litomyšlení vznikl proto, aby si návštěvu Zámeckého návrí užili všichni bez rozdílu. Tam kde je něco pro "ty větší" najdou zábavu vždy i děti.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Na kole Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Další aktuality

Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

Během víkendového programu Dny řemesel, který se koná 7. a 8. září 2024 uvidí návštěvníci Veselého Kopce všechny technické stavby v provozu a nahlédnou také pod ruce mnoha šikovných řemeslníků. Program je spojený i s prodejem výrobků od vybraných řemeslníků. Těšit se můžete taktéž na ochutnávku tradičních pokrmů a v sobotu proběhne dokonce i pečení v chlebové peci.
6. září 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Znáte knihu, kde vystupuje zazděná milenka, lidojedi, hrabě podezřívaný z toho, že je vlkodlak, anebo pracovník pitevny, který jezuitům dodává pokrmy z lidských těl? Jde jen o malou přehlídku hrdinů Krvavého románu Josefa Váchala (1884–1969), mysticky založeného výtvarníka a grafika. Kniha poprvé vyšla v roce 1924.
4. září 2024 7:33
Kultura, Pardubický kraj

Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

“V hudbě život Čechů”, prohlásil kdysi Bedřich Smetana. Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální? Pořadatelé hudebního festivalu Zlatá Pecka věří, že ano. Hudební festival Zlatá Pecka se v letošním roce bude věnovat právě fenoménu české hudby. Zaměří se na díla českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.
24. srpen 2024 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapem blíží, ale horské kopce na Dolní Moravě nabízejí ještě spoustu zážitků, a to až do konce října. Užijte si do sytosti poslední měsíce letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Přehled toho, co všechno nabízí, vám přináší Kudy z nudy.
24. srpen 2024 10:00
Zážitky, Pardubický kraj

Mladějov zažije bojové vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války

Vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války Mladějov-Blosdorf 1915 proběhnou v sobotu 24. srpna v Mladějově. Připraven je celodenní dobový program pro širokou veřejnost za účasti 200 účinkujících v historických uniformách a dobové atrakce. Součástí akce je také bojová ukázka. A v sobotu bude v provozu i parní dráha.
22. srpen 2024 10:35
Zážitky, Pardubický kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Východní Čechy nabízí spoustu akcí pro děti a rodinu, tipy na výlety pro každé počasí, kulturní akce a možnosti, kde můžete sportovat. Do vašich srdcí se zcela určitě zapíše i chuť výtečného pardubického perníkového srdce nebo pohled na koně, kteří neodmyslitelně patří ke zdejšímu kraji.
19. srpen 2024 14:37
Zážitky, Pardubický kraj

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
17. srpen 2024 6:00
Kultura, Pardubický kraj

V Králíkách se chystá akce Cihelna 2024

Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Příznivci vojenské techniky se mohou těšit na pátek a sobotu 16. a 17. srpna 2024, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky. Poprvé v ČR vystoupí ve společné ukázce tanky T 34, T 54 AM2 Kladivo, T 72 M1 a Leopard 2A4.
13. srpen 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj