Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli pověřeni císařští stavitelé Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis a na výzdobě zámku (psaníčková a figurální sgrafita na fasádách a štítech a s dvěma velkými bitevními scénami na hlavním nádvoří) se převážně podíleli italští mistři. Zámek je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb střední Evropy. Po požáru v roce 1775 bylo mimo jiné v letech 1796 – 1797 vybudováno zámecké divadlo, jehož jedinečný soubor jevištních dekorací provedl vídeňský dvorní malíř divadelních kulis Josef Platzer.
Interiéry zámku prošly v roce 2021 zásadní obměnou, která jim vrátila někdejší funkci a zařízení na základě historických pramenů. Byla zpřístupněna zámecká věž a sklepení, zevrubnou obměnou prošly prohlídkové trasy. Nově jsou k dispozici okruhy: "Zámek za Valdštejnů" a "Zámek za Thurn Taxisů".
V roce 2023 památkáři zahájili rozsáhlou obnovu střechy a interiéry třetího nadzemního podlaží zámku. Návštěvnické prohlídky během prací omezeny nebudou. Zbývající etapy obnovy zahrnující ostatní interiéry zámku, restaurování sgrafitových fasád a Panského domu by měly být dokončeny v roce 2027.
Zámek Litomyšl a UNESCO
Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl zámek Litomyšl zapsán v roce 1999. Přes úpravy interiéru, především na konci 18. století, si stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů. Dochovaly se také mnohé hospodářské budovy a zámecká zahrada. Zápisem tohoto komplexu na seznam UNESCO mu byl přiznán i jeho světově výjimečný význam.
Prohlídkové trasy zámkem:
Zámek za Valdštejnů (základní okruh)
Prohlídka prvního patra západního křídla zámku s reprezentačními a soukromými pokoji hraběte Antonína I. z Valdštejna-Vartenberka a jeho choti Kajetány z Fünfkirchen (
předpokoj, audienční sál, zelený salon, modrý salon, pracovna hraběte, ložnice hraběcího páru, čítárna, biliár, salon hraběnky, ložnice pro hosty, kávová kuchyně s bydlením komorné, přípravna jídel), kteří vlastnili zámek mezi lety 1825-1848. Interiéry se honosí původním zařízením (nábytek, obrazy, sklo, porcelán) a klasicistní výmalbou.
Zlatým hřebem prohlídky je návštěva autentického
domácího divadla Valdštejnů-Vartenberků z roku 1797. Divadlo si nechal zřídit Antonínův otec hrabě Jiří Josef z Valdštejna-Vartenberka, jenž spolu se svou rodinou také v představeních hrával. V oblibě byly zejména lehké konverzační komedie. Dochovala se zde
původní jevištní mašinerie a osvětlovací technika. Autorem kulis je malíř Josef Platzer. Trasa připomene také starší historii zámku před příchodem Valdštejnů od jeho založení Vratislavem II. z Pernštejna v polovině 16. století a hraběcí rodinu Trauttmansdorffů.
Zámek za Thurn Taxisů (výběrový okruh)
Prohlídka prvního patra severního a východního křídla zámku s hostinskými a soukromými pokoji knížete Alberta Marii Thurn-Taxis a jeho choti kněžny Margarethy Habsburské (
rodinná hala, dámský orientální pokoj, ložnice knížete, pracovna knížete, herna, kabinet kněžny, ložnice kněžny). Tento knížecí pár vlastnil zámek mezi lety 1885-1945. Hostinské apartmá (
malá jídelna, ložnice císaře, pracovna císaře, pokoj komorníka, předpokoj doprovodu) představí pobyt samotného císaře Františka Josefa I. v září 1889 spolu s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este. Matka majitele zámku princezna Helena Bavorská (Nené) se měla stát císařovou manželkou. V rakouském Bad Ischlu si však panovník vybral za nevěstu její mladší sestru Alžbětu (Sissi), a tak se Helena stala aspoň císařovou švagrovou.
Trasa představí také poslední majitele zámku a držitele monopolu pošty i dopravy v monarchii (odtud dnešní taxi služba) –
knížecí rodinu Thurn-Taxisů, kteří zámek zakoupili v dražbě od zadlužených Valdštejnů roku 1855. Interiéry se honosí dobovým zařízením s využitím rodových předmětů Thurn-Taxisů (nábytek, obrazy, sklo, porcelán) a výmalbou stěn od malíře Dominika Dvořáka. Prohlídka vrcholí návštěvou domácí kaple sv. Moniky a sv. Michaela z 18. století.
Novinky po rekonstrukci
Prohlídka vybraných historických interiérů 2. patra, které prošlo rekonstrukcí a poprvé se otevírá pro veřejnost. Interiéry z doby hraběcí rodiny Valdštejnů zahrnují nejstarší divadelní sál z 60. let 18. století, apartmá pro hosty Valdštejnů (salon, pracovna, ložnice s arkýřovou kaplí) a panskou oratoř.
Proč je zámek UNESCO
Samostatná prohlídka nové interaktivní expozice ve 2. patře zámku mapující historii a architekturu zámku s důrazem na památkové hodnosty, pro které byl roku 1999 zapsán na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Okruh je určen pro návštěvníky po zakoupení vstupenky na některou z prohlídkových tras.
Zámecká kuchyně a věž
Samostatná prohlídka obnovené zámecké kuchyně v přízemí zámku s dobovým zařízením a návštěvou renesanční věže (175 schodů) s vyhlídkou na zámecký areál a rekonstruované renesanční střechy.
Zimní trasa
Od roku 2024 se můžete podívat do zámeckých interiérů také mimo hlavní sezónu. Zimní trasa vás zavede do vybraných historických interiérů, které prošly rekonstrukcí a jsou k vidění zcela poprvé. Prohlídka dalších interiérů z doby hraběcí rodiny Valdštejnů zahrnuje prostory ve 2. patře – nejstarší divadelní sál z 60. let 18. století, apartmá pro hosty Valdštejnů (salon, pracovna, ložnice s arkýřovou kaplí), panskou oratoř – a v přízemí historickou kuchyni.
SmetaNový sál
Na druhém nádvoří litomyšlského zámku vznikne SmetaNový sál. Budou se v něm konat představení z programu festivalu Smetanova Litomyšl. Novou koncertní síň, která nahradí provizorní multifunkční halu, navrhl architekt Josef Pleskot. První návštěvníci by do ní mohli vejít v červnu 2025.
Další služby na zámku
Dále zámek nabízí možnost koncertů na objednávku v
zámeckém divadélku nebo kapli a
svatby v zámecké kapli. Po předchozí domluvě je zámek otevřen také v zimním období. Po předchozí domluvě je zámek otevřen také v zimním období.
Cestování bez bariér
Pokladna zámku je bezbariérová, toalety bezbariérové nejsou. Osoby s omezením pohybu (s doporučenou asistencí) mohou navštívit zámecký areál a exteriéry, včetně krajinářského parku, dostupné je rovněž arkádové nádvoří. Po objednání min. 5 dnů dopředu (pro zajištění vyškoleného personálu) je možnost využití schodolezu (poskytuje se pouze jednotlivcům). S jeho použitím je možné absolvovat prohlídky v I. patře zámku.
Zámek v Litomyšli nabízí jednotlivým nevidomým a zrakově postiženým návštěvníkům (nikoli skupinám a zájezdům) možnost zapůjčit si v pokladně haptický plán – areálu památky UNESCO s rozmístěním jednotlivých budov
- haptický plán 1. patra s rozmístěním pokojů na zámeckých prohlídkových trasách
- haptické zobrazení čelní fasády litomyšlského zámku
- haptické zobrazení rozmístění a podoby sgrafit
Pro zapůjčení haptických plánů doporučujeme rezervaci předem.