ÚvodAktuality#světovéČesko a vrch Svatobor: posvátné místo s Hadí stezkou nad Sušicí
Příroda

#světovéČesko a vrch Svatobor: posvátné místo s Hadí stezkou nad Sušicí

  • 23. července 2021
Sušice je jednou z bran Šumavy a o vyhlídky a kopce v okolí rozhodně není nouze. K těm nejlepším a nejznámějším patří vrch Svatobor (845 m), ráj houbařů i turistů, cyklistů i paraglidistů. Dobře ho znali už staří Slované: pod vrcholkem vyvěral zázračný pramen a jak jméno kopce prozrazuje, býval tu posvátný háj.
Dvě posvátná místa s háji, stezkami, svatyněmi a kopci, zahalenými mlhou: vrch Svatobor u Sušice a japonské Kumano
Svatobor
Kumano
Dnes po starých Slovanech zůstalo jen zvláštní jméno Svatobor: posvátný bor, tedy les, opředený legendou o prastarém obětišti. Háj vzrostlých dubů, kultovní místo, kde pod dohledem boha války a hromů Peruna probíhaly soudy. Zároveň ale háj byl místem, které konejšilo, léčilo a uzdravovalo. To dokáže i dnešní Svatobor. Pojďte s námi na procházku, kdy prozkoumáme kopec ze všech stran včetně rozhledny a dokonce i zevnitř!
 

Na Svatobor pěšky, na kole i autem



Kudy se pustíte nahoru na Svatobor? Všechny cesty ze Sušice pro pěší jsou téměř stejně dlouhé, pěšky můžete třeba vyrazit po modré značce (souběžně s ní vede cyklotrasa č. 2079, která ale dál pokračuje na Petrovice u Sušice), zastavit se u vyhlídky Stará vodárna aneb Faustinka a k rozhledně na vrcholku dojít z jižní strany kopce. Po východním úbočí se klikatí lesní asfaltka s červenou značkou a cyklotrasou 2031, která přes Scheinostovo zátiší vede téměř až na vrchol. Až nahoru se také dá vyjet autem, a to po odbočce ze silnice č. 187 mezi Sušicí a Hrádkem u Sušice. Cestou projedete přes Odolenov a kousek nad ním leží místo zvané Odolenka s kapličkou Panny Marie Pomocné. Kdysi tu bývaly malé, ale velmi oblíbené lázně se zázračným pramenem, opředené pověstmi o pohanské kněžně Vodolence. Legendy i lázničky odvál čas, ale pramen prýští dál.
 

Hadí stezka a kámen pro Národní divadlo

Podobně jako má Praha svou Hladovou zeď, tak SušiceHadí stezku. Nejkratší cesta od Scheinostova zátiší na vrcholek Svatoboru je pečlivě vyskládaná z kamene a za první republiky ji budovali místní nezaměstnaní. Během války a za minulého režimu klikatá stezka zmizela pod mechem a travou, obnovy se dočkala až v roce 2010.  Kousek pod vrcholem minete rampu, určenou pro starty paraglidistů. Kdysi tu stávala dřevěná útulna Klubu českých turistů, ale když v roce 1905 vyhořela, už ji neobnovili; v turistické chatě na Svatoboru si prohlédnete její fotografii.



Rozhlédněte se po okolí zaniklé útulny: podle starých kronik byl právě z blízkých skal vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Této pocty se Svatobor dočkal proto, že se během 19. století stal oblíbeným cílem obrozenců a prvních turistů.
 

Příběh rozhledny na Svatoboru

První rozhledna stávala na Svatoboru už na přelomu 19. a 20. století. Protože ale základy pětadvacet metrů vysoké kamenné věže s cimbuřím spočívaly zčásti na skále a zčásti na měkkém podloží, brzy se začala naklánět. V roce 1933 u ní naměřili odchylku 1,78 metru. Nakonec byla z bezpečnostních důvodů v květnu 1934 stržena.

Jak událost komentují dobové záznamy? „…Svatobor osiřel dne 8. května 1934. A tu teprve nejen turisté, ale veškeré sušické občanstvo si uvědomilo, že není možno nechati Svatobor bez typické rozhledny, která každému scházela. A budovatel nové rozhledny architekt pan Karel Hourá počal v háji Svatoborském a na temeni Svatoboru čarovati. Za necelé tři měsíce vykouzlil ve výši 839 m překrásnou bílou krasavici, která je vysoká 31 m, tedy o 3 m vyšší nežli původní rozhledna. Tato panna krasavice však není nijak subtilní, neboť si vyžádala: kamene ze staré rozhledny 165 metrů krychlových, žulového kamene z Odolenky 230 metrů krychlových, říčního písku 125 metrů krychlových…“

Pokud vystoupáte 182 točitých schodů, z vyhlídkového ochozu se nabídne fantastický výhled na Šumavu a Pošumaví. Uvidíte nejenom Sušici, ale i hrad Rabí a kopec Prácheň nad Horažďovicemi, hradiště Sedlo u Albrechtic s další rozhlednou, hrad Kašperk, masiv Javorníku s Klostermannovou rozhlednou, vrchy Ždánidla i Poledník s další rozhlednou a na jihozápadě Velký Javor, nejvyšší horu Šumavy. Za pěkného počasí bývají vidět hrady Přimda nebo Radyně.

O rok později rozhlednu doplnila turistická chata; k dispozici je tu restaurace a také ubytování ve tří- a dvoulůžkových pokojích.
 

Podzemí Svatoboru



Slíbili jsme, že se podíváme i do nitra hory, takže prosím, poslyšte pověst o Svatoborském pokladu: Někde ve svazích Svatoboru se prý mezi dvěma růžovými keři ukrývá vstup do tajemné jeskyně. Ta vede chodbou do velké síně, rozdělené velkými krásně zdobenými sloupy. Tam je podle pověsti svatoborský poklad, ze kterého by mohla být Sušice třikrát postavena znovu ve vší své kráse. Vchod do jeskyně kdysi náhodou objevil stařec z Dolejšího předměstí, ale protože podlahu pokrývala voda a on si svítil jen sirkami, rozhodl se, že se do jeskyně vrátí v létě, až voda opadne. Nikomu o svém nálezu neřekl. Jenže v zimě začal stonat, o tajemství řekl na smrtelné posteli svým přátelům, ale ke vchodu už je dovést nedokázal. Tajemství zůstalo navždy tajemstvím a tajnou chodbu už nikdo nikdy nenašel.
 

Víte, že…?

  • Posvátný háj, kde vzduchem povlávají útržky látek a mezi kořeny se tu a tam zaleskne mince, už na Svatoboru dávno nenajdete, ale malou stopou je historický pramen Wodolenky v Odolence. Potok či pramen, obdařený léčivou mocí, býval v každém posvátném slovanském háji.
  • Muzeu ŠumavySušici se přesvědčíte, že Svatobor byl zřejmě osídlený již před mnoha tisíci lety. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po jednoduché polozahloubené chatě ze střední doby kamenné (10 000– 8 000 let před n.l.); v muzeu si prohlédnete její model.
  • Znáte Sušickou pavučinu? Jde o síť nejkrásnějších procházek po městě a okolí. Všechny trasy začínají u radnice, kde v informačním centru najdete potřebné mapky a brožurky a můžete se vydat na cestu – třeba jen tak po městě, ale také k Andělíčkovi, podél Otavy, na Svatobor anebo na místa nejhezčích vyhlídek. Cesty lemují informační tabule, panoramatické mapy i odpočinková místa s lavičkami.
  • Kombinace dávných náboženských obřadů, hor a svatyní zavedla seriál #světovéČesko až do Japonska, do města Kumano. Nachází se u bývalé poutní cesty Iseji, která spojovala svatyně Kumano s Ise. Stejně jako ostatní města v této oblasti je i Kumano proslulé jedinečnými skalními útvary: například skály Onigajo Rocks byly považovány za obydlí démonů. V okolí objevíte několik svatyní, skály, vodopády a další místa, která byla uctívána už v prehistorickém Japonsku, oblastí procházejí poutní stezky a chodníky, které na fotografiích připomínají úseky Hadí stezky.
Vintířova skála u Dobré Vody Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Vrch Svatobor u Sušice – posvátné místo Slovanů Příroda

Vrch Svatobor u Sušice – posvátné místo Slovanů

Zalesněný vrchol Svatobor (845m) leží nad údolím Otavy a městem Sušice v Šumavském podhůří. Svým tvarem se stal typickou dominantou Sušicka. Krásy zdejší krajiny můžet sledovat z vrcholu vyhlídkové věže.

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí Letní sporty

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám představí město ze všech směrů – jako město královské s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i jako město moderní a krásné architektury 20.století.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou Příroda

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Na kole v dohledu hradu Rabí Letní sporty

Na kole v dohledu hradu Rabí

Cykloturistický výlet nádhernou pošumavskou krajinou s krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu Rabí.

Krásná vyhlídka nad Sušicí Příroda

Krásná vyhlídka nad Sušicí

Nedaleko vrchu Kalovy se nachází nádherné vyhlídkové místo, tzv. Krásná vyhlídka (727 m n. m.). Je zde postavená vyhlídková plošina, ze které budete mít nádherný výhled na Sušici, řeku Otavu a vrch Svatobor.

Sušice

Sušice

Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici Příroda

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici

Vyhlídkové místo Stará vodárna nebo také Faustinka pochází z roku 1931. Z vyhlídky je nádherný výhled na město a údolí řeky Otavy.

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty Letní sporty

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy jsou síť mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornického masivu. Na své si u nás přijdou jak milovníci jízdy ve volném terénu s technickými pasážemi, tak i cykloturisté a rodiny s dětmi.

Rozhledna na Sedle u Albrechtic Příroda

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, stojí rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory. Z rozhledny je krásný výhled na Šumavu, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu.

Sušické kulturní centrum Kultura

Sušické kulturní centrum

Sušické kulturní centrum sídlí v budově kina, kde najdete také předprodej vstupenek na kulturní akce pořádané Městskou knihovnou a dalšími organizátory, můžete si zde objednat pronájem prostor kulturního domu nebo kina, uspořádání společenských i kulturních akcí.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj