ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup
Památky

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

  • 3. srpna 2020
Skalní hrad Sloup patří k nejromantičtějším a nejkurióznějším výletním místům v Čechách. Nápadně připomíná řecké kláštery Meteora, postavené na vrcholech skal v oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka. Může nám být jen líto, že Sloup je osamocený: srovnání s Řeckem by bylo ještě lepší, kdyby tu stálo čtyřiadvacet hradů vedle sebe.

Skalní hrad ve Sloupu v Čechách připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku

Skalní hrad Sloup
Kláštery Meteora
V přehlídce českých, moravských a slezských skalních hradů je Sloup nekorunovaným králem. Ze všech skalních hradů je největší (nikoli rozlohou, ale komplikovaností i zachovalostí), s výjimkou některých míst si jej můžete volně procházet sem a tam všemi směry bez průvodce a je také nejlépe zajištěný pro bezpečný pohyb malých i velkých návštěvníků.

Ve skalním masivu si lidé odedávna hloubili větší i menší doupata, místnosti a různá obydlí. Když tu v polovině 14. století Ronovci opravdu založili šlechtické sídlo, vlastně jen využili polotovar, který existoval už několik tisíc let. Pány Sloupu tak byli nejenom šlechtici, ale občas i obyčejní lidé z okolí nebo loupeživí rytíři.
 

Skála a její tajemství

Na rozdíl od jiných hradů se ale Sloup nemohl rozrůstat do nekonečna: nestojí ve skalách jako jiná podobná sídla, ale sám je osaměle stojící sto metrů dlouhou skálou, která převyšuje své okolí o dobrých třicet metrů. Nahoře sice zahlédnete pár staveb, ale prostory hluboko ve skále poznáte až při samotné prohlídce. Ze středověké pevnosti se sice nedochovalo téměř nic, protože v 17. a 18. století byl celý areál barokně upraven a dobrých sto let tu žili poustevníci, ale neznamená to, že vás nečeká spousta překvapení. Hluboko ve skále si prohlédnete třeba sedm metrů hlubokou džbánovitou obilnou jámu, kostel, ambit, refektář a cely řeholníků nebo kukátkové divadlo s obnovenými malbami. Nahoře na skále se přímo nad skalním kostelem tyčí osmiboká lucerna, která do interiéru skalního chrámu přivádí světlo, objevíte tu barokní grotty, letohrádek, skalní domky, sluj laskavé smrti, vyhlídku s barevnými sklíčky a také jižní terasy s křížovou cestou, obnovenou vinicí a rozáriem.
 

Proč hlídá Sloup poustevník?

Kdyby se splnily sny Ferdinanda Hroznaty, svobodného pána Kokořovce z Kokořova, hrad Sloup by se Meteoře podobal ještě víc: sídlo zpustošené po třicetileté válce totiž chtěl proměnit v poutní místo s klášterem. Zbožné plány se ale nikdy nenaplnily, místo kláštera tu nakonec vznikla jen poustevna.

Symbolem hradu je socha poustevníka, který z vyhlídkové terasy dalekohledem pozoruje okolí. Má svou předlohu v Samuelu Görnerovi: místní rodák si roku 1718 v nedalekých skalách vyhloubil příbytek – dnes se mu říká Samuelova jeskyně – a poustevničil v něm až do roku 1735, kdy se přestěhoval do čerstvě opuštěné poustevny na sloupském hradě. Věnoval se výrobě brýlí, dalekohledů a dalších optických pomůcek. Po sedmi letech se pak uchýlil do františkánského kláštera Panny Marie SněžnéPraze, údajně ze strachu, že by ho mohli naverbovat do armády. V roce 1756 podnikl pouť do Říma a opět se vrátil k poustevnickému způsobu života. Zemřel zřejmě v poustevnické chýši na Svaté Hoře u Příbrami, kde byl jedné noci okraden a zavražděn.
 

Víte, že…?

  • Pověst vypráví, že poustevník se ze Sloupu nedíval do krajiny plné skal, soutěsek a skalních vyhlídek, ale prý dalekohledem pozoroval svého bratra, který si v opuštěné Samuelově jeskyni užíval se svou milou. Jednoho dne prý samou závistí zkameněl: v této podobě ho můžete vidět dodnes.
  • Namířený dalekohled využijte jako tip, kam se vydat na výlet do okolí. Když se totiž zadíváte tam, kam poustevník, objevíte na protějším kopci skalnatou vyhlídkovou plošinu Na Stráži s rozhlednou. Až na místo vás dovede naučná stezka, odměnou vám bude zřejmě nejhezčí vyhlídka na hrad. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, pokračujte dál po Sloupském vyhlídkovém okruhu do Sloupského skalního města a zpět k hradu se vraťte Konvalinkovým dolem.
  • Pokud se do Sloupu vydáte hned, přijde vám vhod tip na pěkné koupání. Radvanecký rybník leží mezi Radvancem a Sloupem, na jižní straně se nacházejí upravené pláže s letní restaurací, kempem a chatovým tábořištěm.
  • Téměř povinná zastávka poznávacích zájezdů do Řecka, památka UNESCO a také místo, prohlášené posvátným synodem řecké církve za svaté a nedotknutelné: to je mnišský stát svaté Meteory, známý spíše jako Meteora, po Svaté hoře Athos největší pravoslavné mnišské centrum v Řecku. Vrcholky vysokých skalních věží jako zvláštní ptačí hnízda zdobí kláštery; dohromady jich je čtyřiadvacet, ale pro turisty je otevřeno jen šest z nich. Už v 10. století sem přicházeli první poustevníci, nejstarší klášter dnes zvaný Velký Meteoron vznikl roku 1356. Do některých klášterů se dodnes nedá dostat jinak než s pomocí lanových žebříků, kladek a speciálních závěsných košů, u jiných postupně vznikla strmá schodiště a různé přístupové cesty. Kromě klášterů ve skalách objevíte také modlitebny, poustevny, kapličky či posvátné jeskyně.
Skalní hrad a poustevna Sloup Památky

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.

Naučná a interaktivní stezka ve Sloupu v Čechách Příroda

Naučná a interaktivní stezka ve Sloupu v Čechách

Hlavně rodinám s dětmi je určená naučná, nenáročná, interaktivní a 2 kilometry dlouhá lesní stezka v obci Sloup v Čechách na Českolipsku. Vhodně doplňuje lesní vyhlídkové okruhy Sloupským skalním městem.

Sloupský vyhlídkový okruh Příroda

Sloupský vyhlídkový okruh

Čtyři kilometry dlouhý pěší okruh vás povede po nejkrásnějších sloupských skalních vyhlídkách.

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách Příroda

Samuelova jeskyně ve Sloupu v Čechách

Samuelova jeskyně je skromné obydlí poustevníka, uměle vyhloubené v pískovcovém skalním masivu, vyčnívajícím z nevelkého návrší nad jižním okrajem Sloupu v Čechách.

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách Kultura

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

Lesní divadlo bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Myšlenka založit letní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920 a o rok později pak byla scéna dostavěna.

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka Ubytování

Kemp Koupaliště Sloup v Čechách u Radvaneckého rybníka

Kemp Koupaliště ve Sloupu v Čechách leží na břehu Radvaneckého rybníka. Oblíbené rekreační místo slouží turistům již od roku 1905. Ubytovat se zde můžete jak ve vlastním stanu, tak také v chatičkách.

Lidová architektura ve Sloupu v Čechách Památky

Lidová architektura ve Sloupu v Čechách

V obci Sloup se nachází řada historicky cenných roubených, polozděných i zděných lidových domů, pocházejících většinou z konce 18. a 1. poloviny 19. století.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách Památky

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu. Na oltáři se nachází socha svaté Ludmily.

Další aktuality

Liberecký iQpark vtáhne do světa vědy a techniky nejmenší objevitele

Interaktivní centrum iQpark je součástí komplexu Centrum Babylon v Liberci, které zahrnuje více několik stovek interaktivních exponátů. Je určeno těm nejmladším návštěvníkům, které zabaví na mnoho hodin a zároveň jim zábavnou formou otevře svět vědy a techniky. Otevřeno je zde každý den v týdnu a nejvíce se zde zabaví a vyřádí nejmenší děti do 8 let.
14. září 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Zoo Liberec zve návštěvníky do nové expozice tropických ještěrů

Zoo Liberec otevřela novou expozici tropických ještěrů, kteří se v chovech zoologických zahrad objevují zřídka. Uvidíte v ní hlavně ohrožené gekony, anolise i jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů. Exotické ještěry naleznete v pavilonu ZooExpo, kde doplňují velmi oblíbenou expozici tropických žab.
12. září 2024 16:00
Příroda, Liberecký kraj

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
11. září 2024 11:45
Ubytování, Liberecký kraj

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.
26. srpen 2024 16:00
Kultura, Liberecký kraj