ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku
Památky

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

  • 28. září 2021
S renesancí se setkáte takřka po celé Moravě, ale málokteré místo jí nabízí tolik jako Moravská Třebová. Právě v časech renesance se město na česko-moravském pomezí stalo centrem humanistické vzdělanosti a díky tomu se mu říkalo Moravské Athény. Skutečným klenotem je arkádové nádvoří zdejšího zámku – renesanční, jak jinak?
Dvě renesanční arkádová nádvoří: zámek v Moravské Třebové a palác Landhaushof v rakouském Grazu
Moravská Třebová
Graz
Z renesanční filozofie humanismu vychází i historicko-naučná stezka, která vás provede od renesančního jádra Moravské Třebové se čtvercovým náměstím, morovým sloupem a radnicí kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marierenesančnímu zámku. Nabídne nejenom pohled na oslnivé arkádové nádvoří, ale také odpočinek v zámecké zahradě, aby pak přes Schody mrtvých, hřbitov a romantickou vyhlídku u Plačící Anny dovedla poutníky k působivé barokní Kalvárii na Křížovém vrchu, místu s krásným výhledem do okolí.
 

Na zámek Bránou času



Inspirací pro tvůrce stezky bylo jedno z největších filozofických děl světa, kniha J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Při putování Moravskou Třebovou od renesance k baroku tak s průvodci Všudybudem, Poutníkem a Mámením objevíte kromě architektonických památek také renesanční myšlenky, překvapivě moderní, posunuté do současnosti a věčné. Symbolicky můžete začít v Bráně času, která stojí u parkoviště pod zámkem. Její osa jako vinutá spirála mapuje významná data v historii města, a kromě baroka a renesance připomíná symboliku nezvratného plynutí času i spletitý labyrint. Neobvyklá prostorová skulptura je dílem architektky Markéty Veselé.
 

Zámek Moravská Třebová: renesance kam se podíváš



Proč se o zámku v Moravské Třebové zmiňují knihy o umění a učebnice architektury? Protože právě z doby, kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény, pochází i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492, vsazený do jižní brány na nádvoří. Zároveň je vůbec první datovanou renesanční památkou v českých zemích. Povšimněte si i kulatých medailonů Ladislava Černohorského z Boskovic (asi 1455–1520), a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé; ty pocházejí z roku 1495 a jsou ukázkou skvělé práce italského sochaře demonstrující čistotu renesančního slohu. Kopie jsou také vsazeny do jižní brány na nádvoří, mramorové originály jsou součástí expozice Poklady Moravské Třebové.
 

Majitel zámku: desetiletý kluk

Největšího rozkvětu se Moravská Třebová dočkala v dobách, kdy zámek vlastnil Ladislav Velen ze Žerotína. Zdědil ho v roce 1589 jako desetiletý kluk a proslavil se nejenom jako zdatný hospodář, ale také jako štědrý mecenáš mnoha umělců, učenců i alchymistů. Mezi léty 1611 a 1616 nechal ke starému sídlu přistavět tři rozsáhlá arkádová křídla v manýristickém stylu, která patřila k největším skvostům své doby ve střední Evropě a dnes jsou symbolem zámku. Autorem impozantních arkád byl zřejmě Giovanni Maria Filippi; působil také na Pražském hradě, kde navrhl například Matyášovu bránu, propojující I. a II. nádvoří.
Zámek měl štěstí: když na konci dubna 1840 zachvátil velkou část města ničivý požár, tehdejší majitel Alois II. z Lichtenštejna nepodlehl pokušení celý areál strhnout a vybudovat moderní šlechtické sídlo, ale nechal renesanční část „nového“ zámku opravit podle původních plánů. Starý zámek požár nepřežil a byl ze tří čtvrtin zbourán. Zbylo jen východní křídlo s rytířským sálem a pozdně gotická sklepení.
 

Co uvidíte v interiérech?

Ladislav Velen takové štěstí neměl: po prohrané bitvě na Bílé hoře musel uprchnout ze země a zpět se již nikdy nevrátil. Do konce života působil jako polní maršál ve švédském vojsku, zemřel roku 1638 na neznámém místě v Polsku.



Zámecké expozice vás provedou dějinami  Moravské Třebové i okolí, seznámíte se i s tradičním hornictvím. Nejoblíbenějším okruhem je prohlídka sklepení se středověkou mučírnou a alchymistické laboratoře. Zámecké nádvoří je díky své nádherné atmosféře dějištěm řady kulturních akcí, od koncertů přes divadelní představení až po rozmanité slavnosti.
 

Za renesancí na jih Rakouska

  • Seriál #světovéČesko tentokrát jede na jih, do Grazu aneb Štýrského Hradce. Historické centrum druhého největšího města v Rakousku a hlavního města spolkové země Štýrsko bylo v roce 1999 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Jedním z místních klenotů je palác Landhaushof, postavený v letech 1527–1531 jako první renesanční budova ve městě. Hlavní křídlo s třípatrovým arkádovým nádvořím vzniklo po roce 1557 podle plánů architekta Domenica dell’Allio, který do Grazu přijel ze severní Itálie jako pevnostní architekt, aby dohlížel na rekonstrukci pevnosti na Schlossbergu.
  • Palác patří k nejkrásnějším renesančním památkám střední Evropy. Barokní sál slouží jako zasedací místnost štýrského zemského parlamentu, na arkádovém nádvoří se konají četné akce. 
Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku Památky

Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku

Brána času je součástí projektu “Od renesance k baroku”, který spočíval zejména v rekonstrukci významných památek města.

Zámecká zahrada v Moravské Třebové Příroda

Zámecká zahrada v Moravské Třebové

Zámecká zahrada v Moravské Třebové je jako stvořená pro odpočinek a nabití se novou energií. Navazuje na zámecké nádvoří.

Zámecká kavárna v Moravské Třebové Gurmánská turistika

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

V Moravské Třebové můžete využít příjemné posezení v zámeckém areálu ve stylové Zámecké kavárně. Hezké chvilky můžete strávit uvnitř v nekuřáckém prostoru nebo na zahrádce na nádvoří zámku.

Moravská Třebová

Moravská Třebová

Město na česko-moravském pomezí východně od Svitav zažilo nebývalý rozkvět za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína. Renesanční zámek, historické centrum a další místa vám připomenou dobu, kdy se Moravská Třebová stala centrem humanistické vzdělanosti a říkalo se jí Moravské Athény.

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky Památky

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí Památky

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T.G.Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem – sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
18. květen 2025 8:33
Památky, Pardubický kraj

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Rok Magdaleny Dobromily Rettigové je tady! Letos slavíme dvojitou porci výročí: 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 24. a 25. května!
11. květen 2025 9:22
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Muzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
11. květen 2025 8:02
Kultura, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 10. a 11. května 2025 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
5. květen 2025 9:59
Památky, Pardubický kraj

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

Ve čtvrtek 8. května 2025 se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
4. květen 2025 9:07
Zážitky, Pardubický kraj

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
4. květen 2025 8:51
Památky, Pardubický kraj

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
4. květen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Letošní 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 bude zahájen 14. června a potrvá až do 6. července. Po dvou letech, kdy byl festival přesunut z důvodu rekonstrukce zámku na zimní stadion, se vrací na své tradiční místo. Pro návrat na nádvoří zámku očítají organizátoři i s nezbytným zcela novým řešením zastřešení. Autorem návrhu je renomovaný architekt Josef Pleskot. Do Litomyšle letos opět zavítají ti nejlepší čeští umělci v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Tomášem Hanusem, Václavem Luksem, Pavlem Černochem nebo Lukášem Vondráčkem. Program festivalu propojí podtitul Vášeň.
30. duben 2025 19:05
Kultura, Pardubický kraj