ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku
Památky

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

  • 28. září 2021
S renesancí se setkáte takřka po celé Moravě, ale málokteré místo jí nabízí tolik jako Moravská Třebová. Právě v časech renesance se město na česko-moravském pomezí stalo centrem humanistické vzdělanosti a díky tomu se mu říkalo Moravské Athény. Skutečným klenotem je arkádové nádvoří zdejšího zámku – renesanční, jak jinak?
Dvě renesanční arkádová nádvoří: zámek v Moravské Třebové a palác Landhaushof v rakouském Grazu
Moravská Třebová
Graz
Z renesanční filozofie humanismu vychází i historicko-naučná stezka, která vás provede od renesančního jádra Moravské Třebové se čtvercovým náměstím, morovým sloupem a radnicí kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marierenesančnímu zámku. Nabídne nejenom pohled na oslnivé arkádové nádvoří, ale také odpočinek v zámecké zahradě, aby pak přes Schody mrtvých, hřbitov a romantickou vyhlídku u Plačící Anny dovedla poutníky k působivé barokní Kalvárii na Křížovém vrchu, místu s krásným výhledem do okolí.
 

Na zámek Bránou času



Inspirací pro tvůrce stezky bylo jedno z největších filozofických děl světa, kniha J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Při putování Moravskou Třebovou od renesance k baroku tak s průvodci Všudybudem, Poutníkem a Mámením objevíte kromě architektonických památek také renesanční myšlenky, překvapivě moderní, posunuté do současnosti a věčné. Symbolicky můžete začít v Bráně času, která stojí u parkoviště pod zámkem. Její osa jako vinutá spirála mapuje významná data v historii města, a kromě baroka a renesance připomíná symboliku nezvratného plynutí času i spletitý labyrint. Neobvyklá prostorová skulptura je dílem architektky Markéty Veselé.
 

Zámek Moravská Třebová: renesance kam se podíváš



Proč se o zámku v Moravské Třebové zmiňují knihy o umění a učebnice architektury? Protože právě z doby, kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény, pochází i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492, vsazený do jižní brány na nádvoří. Zároveň je vůbec první datovanou renesanční památkou v českých zemích. Povšimněte si i kulatých medailonů Ladislava Černohorského z Boskovic (asi 1455–1520), a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé; ty pocházejí z roku 1495 a jsou ukázkou skvělé práce italského sochaře demonstrující čistotu renesančního slohu. Kopie jsou také vsazeny do jižní brány na nádvoří, mramorové originály jsou součástí expozice Poklady Moravské Třebové.
 

Majitel zámku: desetiletý kluk

Největšího rozkvětu se Moravská Třebová dočkala v dobách, kdy zámek vlastnil Ladislav Velen ze Žerotína. Zdědil ho v roce 1589 jako desetiletý kluk a proslavil se nejenom jako zdatný hospodář, ale také jako štědrý mecenáš mnoha umělců, učenců i alchymistů. Mezi léty 1611 a 1616 nechal ke starému sídlu přistavět tři rozsáhlá arkádová křídla v manýristickém stylu, která patřila k největším skvostům své doby ve střední Evropě a dnes jsou symbolem zámku. Autorem impozantních arkád byl zřejmě Giovanni Maria Filippi; působil také na Pražském hradě, kde navrhl například Matyášovu bránu, propojující I. a II. nádvoří.
Zámek měl štěstí: když na konci dubna 1840 zachvátil velkou část města ničivý požár, tehdejší majitel Alois II. z Lichtenštejna nepodlehl pokušení celý areál strhnout a vybudovat moderní šlechtické sídlo, ale nechal renesanční část „nového“ zámku opravit podle původních plánů. Starý zámek požár nepřežil a byl ze tří čtvrtin zbourán. Zbylo jen východní křídlo s rytířským sálem a pozdně gotická sklepení.
 

Co uvidíte v interiérech?

Ladislav Velen takové štěstí neměl: po prohrané bitvě na Bílé hoře musel uprchnout ze země a zpět se již nikdy nevrátil. Do konce života působil jako polní maršál ve švédském vojsku, zemřel roku 1638 na neznámém místě v Polsku.



Zámecké expozice vás provedou dějinami  Moravské Třebové i okolí, seznámíte se i s tradičním hornictvím. Nejoblíbenějším okruhem je prohlídka sklepení se středověkou mučírnou a alchymistické laboratoře. Zámecké nádvoří je díky své nádherné atmosféře dějištěm řady kulturních akcí, od koncertů přes divadelní představení až po rozmanité slavnosti.
 

Za renesancí na jih Rakouska

  • Seriál #světovéČesko tentokrát jede na jih, do Grazu aneb Štýrského Hradce. Historické centrum druhého největšího města v Rakousku a hlavního města spolkové země Štýrsko bylo v roce 1999 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Jedním z místních klenotů je palác Landhaushof, postavený v letech 1527–1531 jako první renesanční budova ve městě. Hlavní křídlo s třípatrovým arkádovým nádvořím vzniklo po roce 1557 podle plánů architekta Domenica dell’Allio, který do Grazu přijel ze severní Itálie jako pevnostní architekt, aby dohlížel na rekonstrukci pevnosti na Schlossbergu.
  • Palác patří k nejkrásnějším renesančním památkám střední Evropy. Barokní sál slouží jako zasedací místnost štýrského zemského parlamentu, na arkádovém nádvoří se konají četné akce. 
Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku Památky

Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku

Brána času je součástí projektu “Od renesance k baroku”, který spočíval zejména v rekonstrukci významných památek města.

Zámecká zahrada v Moravské Třebové Příroda

Zámecká zahrada v Moravské Třebové

Zámecká zahrada v Moravské Třebové je jako stvořená pro odpočinek a nabití se novou energií. Navazuje na zámecké nádvoří.

Zámecká kavárna v Moravské Třebové Gurmánská turistika

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

V Moravské Třebové můžete využít příjemné posezení v zámeckém areálu ve stylové Zámecké kavárně. Hezké chvilky můžete strávit uvnitř v nekuřáckém prostoru nebo na zahrádce na nádvoří zámku.

Moravská Třebová

Moravská Třebová

Město na česko-moravském pomezí východně od Svitav zažilo nebývalý rozkvět za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína. Renesanční zámek, historické centrum a další místa vám připomenou dobu, kdy se Moravská Třebová stala centrem humanistické vzdělanosti a říkalo se jí Moravské Athény.

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky Památky

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí Památky

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T.G.Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem – sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.

Další aktuality

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 27. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 4. července do 29. srpna 2025.
3. červenec 2025 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů je přístupná i v pondělí

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem narození. Ono, ne každému se poštěstí narodit ve věži kostela, 36 m nad zemí. Přijďte se podívat, kde malý Bohuslav vyrůstal! Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:13
Zážitky, Pardubický kraj

Loutkářská Chrudim je tady! Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 27. června a končí ve čtvrtek 3. července 2025. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a nebudou chybět ukázky cvičení na šálách a možnost si tento sport vyzkoušet.
24. červen 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Poznejte naši historii a tragický osud osady Ležáky

Památník Ležáky je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. Ležáky byly malou kamenickou osadou, žilo tam 53 obyvatel.
24. červen 2025 6:49
Památky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích na Dolní Moravě a Pardubice

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky po celý rok najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, projeďte se na Mamutí horské dráze, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se vydejte na výlet na zámek Litomyšl.
16. červen 2025 17:41
Památky, Pardubický kraj