ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku
Památky

#světovéČesko a zámek Moravská Třebová: Bránou času od renesance k baroku

  • 28. září 2021
S renesancí se setkáte takřka po celé Moravě, ale málokteré místo jí nabízí tolik jako Moravská Třebová. Právě v časech renesance se město na česko-moravském pomezí stalo centrem humanistické vzdělanosti a díky tomu se mu říkalo Moravské Athény. Skutečným klenotem je arkádové nádvoří zdejšího zámku – renesanční, jak jinak?
Dvě renesanční arkádová nádvoří: zámek v Moravské Třebové a palác Landhaushof v rakouském Grazu
Moravská Třebová
Graz
Z renesanční filozofie humanismu vychází i historicko-naučná stezka, která vás provede od renesančního jádra Moravské Třebové se čtvercovým náměstím, morovým sloupem a radnicí kolem barokního kostela Nanebevzetí Panny Marierenesančnímu zámku. Nabídne nejenom pohled na oslnivé arkádové nádvoří, ale také odpočinek v zámecké zahradě, aby pak přes Schody mrtvých, hřbitov a romantickou vyhlídku u Plačící Anny dovedla poutníky k působivé barokní Kalvárii na Křížovém vrchu, místu s krásným výhledem do okolí.
 

Na zámek Bránou času



Inspirací pro tvůrce stezky bylo jedno z největších filozofických děl světa, kniha J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Při putování Moravskou Třebovou od renesance k baroku tak s průvodci Všudybudem, Poutníkem a Mámením objevíte kromě architektonických památek také renesanční myšlenky, překvapivě moderní, posunuté do současnosti a věčné. Symbolicky můžete začít v Bráně času, která stojí u parkoviště pod zámkem. Její osa jako vinutá spirála mapuje významná data v historii města, a kromě baroka a renesance připomíná symboliku nezvratného plynutí času i spletitý labyrint. Neobvyklá prostorová skulptura je dílem architektky Markéty Veselé.
 

Zámek Moravská Třebová: renesance kam se podíváš



Proč se o zámku v Moravské Třebové zmiňují knihy o umění a učebnice architektury? Protože právě z doby, kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény, pochází i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492, vsazený do jižní brány na nádvoří. Zároveň je vůbec první datovanou renesanční památkou v českých zemích. Povšimněte si i kulatých medailonů Ladislava Černohorského z Boskovic (asi 1455–1520), a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé; ty pocházejí z roku 1495 a jsou ukázkou skvělé práce italského sochaře demonstrující čistotu renesančního slohu. Kopie jsou také vsazeny do jižní brány na nádvoří, mramorové originály jsou součástí expozice Poklady Moravské Třebové.
 

Majitel zámku: desetiletý kluk

Největšího rozkvětu se Moravská Třebová dočkala v dobách, kdy zámek vlastnil Ladislav Velen ze Žerotína. Zdědil ho v roce 1589 jako desetiletý kluk a proslavil se nejenom jako zdatný hospodář, ale také jako štědrý mecenáš mnoha umělců, učenců i alchymistů. Mezi léty 1611 a 1616 nechal ke starému sídlu přistavět tři rozsáhlá arkádová křídla v manýristickém stylu, která patřila k největším skvostům své doby ve střední Evropě a dnes jsou symbolem zámku. Autorem impozantních arkád byl zřejmě Giovanni Maria Filippi; působil také na Pražském hradě, kde navrhl například Matyášovu bránu, propojující I. a II. nádvoří.
Zámek měl štěstí: když na konci dubna 1840 zachvátil velkou část města ničivý požár, tehdejší majitel Alois II. z Lichtenštejna nepodlehl pokušení celý areál strhnout a vybudovat moderní šlechtické sídlo, ale nechal renesanční část „nového“ zámku opravit podle původních plánů. Starý zámek požár nepřežil a byl ze tří čtvrtin zbourán. Zbylo jen východní křídlo s rytířským sálem a pozdně gotická sklepení.
 

Co uvidíte v interiérech?

Ladislav Velen takové štěstí neměl: po prohrané bitvě na Bílé hoře musel uprchnout ze země a zpět se již nikdy nevrátil. Do konce života působil jako polní maršál ve švédském vojsku, zemřel roku 1638 na neznámém místě v Polsku.



Zámecké expozice vás provedou dějinami  Moravské Třebové i okolí, seznámíte se i s tradičním hornictvím. Nejoblíbenějším okruhem je prohlídka sklepení se středověkou mučírnou a alchymistické laboratoře. Zámecké nádvoří je díky své nádherné atmosféře dějištěm řady kulturních akcí, od koncertů přes divadelní představení až po rozmanité slavnosti.
 

Za renesancí na jih Rakouska

  • Seriál #světovéČesko tentokrát jede na jih, do Grazu aneb Štýrského Hradce. Historické centrum druhého největšího města v Rakousku a hlavního města spolkové země Štýrsko bylo v roce 1999 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Jedním z místních klenotů je palác Landhaushof, postavený v letech 1527–1531 jako první renesanční budova ve městě. Hlavní křídlo s třípatrovým arkádovým nádvořím vzniklo po roce 1557 podle plánů architekta Domenica dell’Allio, který do Grazu přijel ze severní Itálie jako pevnostní architekt, aby dohlížel na rekonstrukci pevnosti na Schlossbergu.
  • Palác patří k nejkrásnějším renesančním památkám střední Evropy. Barokní sál slouží jako zasedací místnost štýrského zemského parlamentu, na arkádovém nádvoří se konají četné akce. 
Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku Památky

Brána času v Moravské Třebové – vstupní brána k projektu Cesta od renesance k baroku

Brána času je součástí projektu “Od renesance k baroku”, který spočíval zejména v rekonstrukci významných památek města.

Zámecká zahrada v Moravské Třebové Příroda

Zámecká zahrada v Moravské Třebové

Zámecká zahrada v Moravské Třebové je jako stvořená pro odpočinek a nabití se novou energií. Navazuje na zámecké nádvoří.

Zámecká kavárna v Moravské Třebové Gurmánská turistika

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

V Moravské Třebové můžete využít příjemné posezení v zámeckém areálu ve stylové Zámecké kavárně. Hezké chvilky můžete strávit uvnitř v nekuřáckém prostoru nebo na zahrádce na nádvoří zámku.

Moravská Třebová

Moravská Třebová

Město na česko-moravském pomezí východně od Svitav zažilo nebývalý rozkvět za vlády pánů z Boskovic a ze Žerotína. Renesanční zámek, historické centrum a další místa vám připomenou dobu, kdy se Moravská Třebová stala centrem humanistické vzdělanosti a říkalo se jí Moravské Athény.

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky Památky

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí Památky

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T.G.Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem – sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.

Další aktuality

Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

Během víkendového programu Dny řemesel, který se koná 7. a 8. září 2024 uvidí návštěvníci Veselého Kopce všechny technické stavby v provozu a nahlédnou také pod ruce mnoha šikovných řemeslníků. Program je spojený i s prodejem výrobků od vybraných řemeslníků. Těšit se můžete taktéž na ochutnávku tradičních pokrmů a v sobotu proběhne dokonce i pečení v chlebové peci.
6. září 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Znáte knihu, kde vystupuje zazděná milenka, lidojedi, hrabě podezřívaný z toho, že je vlkodlak, anebo pracovník pitevny, který jezuitům dodává pokrmy z lidských těl? Jde jen o malou přehlídku hrdinů Krvavého románu Josefa Váchala (1884–1969), mysticky založeného výtvarníka a grafika. Kniha poprvé vyšla v roce 1924.
4. září 2024 7:33
Kultura, Pardubický kraj

Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

“V hudbě život Čechů”, prohlásil kdysi Bedřich Smetana. Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální? Pořadatelé hudebního festivalu Zlatá Pecka věří, že ano. Hudební festival Zlatá Pecka se v letošním roce bude věnovat právě fenoménu české hudby. Zaměří se na díla českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.
24. srpen 2024 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapem blíží, ale horské kopce na Dolní Moravě nabízejí ještě spoustu zážitků, a to až do konce října. Užijte si do sytosti poslední měsíce letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Přehled toho, co všechno nabízí, vám přináší Kudy z nudy.
24. srpen 2024 10:00
Zážitky, Pardubický kraj

Mladějov zažije bojové vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války

Vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války Mladějov-Blosdorf 1915 proběhnou v sobotu 24. srpna v Mladějově. Připraven je celodenní dobový program pro širokou veřejnost za účasti 200 účinkujících v historických uniformách a dobové atrakce. Součástí akce je také bojová ukázka. A v sobotu bude v provozu i parní dráha.
22. srpen 2024 10:35
Zážitky, Pardubický kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Východní Čechy nabízí spoustu akcí pro děti a rodinu, tipy na výlety pro každé počasí, kulturní akce a možnosti, kde můžete sportovat. Do vašich srdcí se zcela určitě zapíše i chuť výtečného pardubického perníkového srdce nebo pohled na koně, kteří neodmyslitelně patří ke zdejšímu kraji.
19. srpen 2024 14:37
Zážitky, Pardubický kraj

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
17. srpen 2024 6:00
Kultura, Pardubický kraj

V Králíkách se chystá akce Cihelna 2024

Králická pevnostní oblast je pojem, zvlášť koncem srpna, kdy se tu koná Cihelna, vzpomínková akce zaměřená na oživenou vojenskou historii a vojenskou techniku. Příznivci vojenské techniky se mohou těšit na pátek a sobotu 16. a 17. srpna 2024, kdy se Cihelna bude konat v prostoru u Vojenského muzea Králíky. Poprvé v ČR vystoupí ve společné ukázce tanky T 34, T 54 AM2 Kladivo, T 72 M1 a Leopard 2A4.
13. srpen 2024 8:00
Památky, Pardubický kraj