ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci
Památky

#světovéČesko a zámek Velké Losiny: renesance, vzácné gobelíny a trpaslíci

  • 7. srpna 2021
Velké Losiny jsou skvělé místo, kde se můžete zastavit cestou do Jeseníků nebo naopak na zpáteční cestě domů. Hlavním lákadlem je renesanční zámek, ale když k tomu připojíte prohlídku ruční papírny a vodní radovánky v termálním aquaparku, možná vám jeden den stačit nebude.
Dvě půvabná renesanční arkádová nádvoří: zámek Velké Losiny a hrad Wawel v polském Krakově
 
Velké Losiny
Krakov
Vzácné gobelíny, starobylé kožené tapety s vytlačovaným vzorem nebo vyřezávané postříbřené lustry ze severní Itálie: to všechno uvidíte při prohlídce interiérů renesančního zámku ve Velkých Losinách. Stojí na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné (i když přímo kolem zámku protéká jiná říčka jménem Losinka) a rozhodně stojí za prohlídku zblízka: hlavní zámecký poklad, nadýchané trojpodlažní renesanční arkády, jsou totiž dovedně skryté za nižšími budovami. Kdo je chce vidět, musí na nádvoří!
 

 

Zámek Velké Losiny: renesanční krása

Právě díky arkádám na třech křídlech takzvaného vysokého zámku se zámek Velké Losiny řadí k nejkrásnějším ukázkám moravské renesanční architektury. V pozdně renesančním stylu nechal přestavět starou vodní tvrz Jan Žerotín, a to během 16. století. Sídlo bez úhony přežilo třicetiletou válku, takže při prohlídce můžete vidět autentické, ojediněle zachovalé interiéry zdobené výjimečnou kolekcí gobelínů a kožených tapet. Za zmínku stojí také nejstarší dvousedadlová nosítka na světě, zámecká knihovna, sbírka zbraní, kaple anebo tři metry vysoká kamna z barevně glazovaných reliéfních kachlů. Pocházejí z konce 16. století a údajně jde o nejstarší kachlová kamna na Moravě a třetí nejstarší v celém Česku. A zajímavost? Na rozdíl od jiných zámků se Velkým Losinám vyhnula modernizace, takže do renesančních interiérů nebyla nikdy zavedena elektřina. Občas v letních měsících tu proto pořádají oblíbené večerní prohlídky s baterkou.


 

Nízký zámek a Lichtenštejnská zahrada

Kde je „vysoký zámek“, tam se dá očekávat i nižší protějšek. Trojkřídlý areál s trojpodlažními arkádami skutečně doplňují tři křídla „nízkého zámku“, kam vás zavede druhý prohlídkový okruh. Ten je věnovaný Lichtenštejnům, kteří panství koupili v roce 1802. V nízkém zámku jsou k vidění rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem, pokoje zařízené ve stylu biedermeieru, koupelny z přelomu 19. a 20. století, a nakonec unikátní kuchyně z počátku 20. století, dochovaná rovněž v původní podobě.
Zámecký areál dotváří empírový letohrádek, salla terrena a zdaleka viditelná osmiboká šestipodlažní věž s hodinami. Původní renesanční zahrada a její pozdější barokní verze s geometricky tvarovanými stromy i keři, umělým vodopádem, čínským altánem a dalšími exotickými kousky, inspirována královskými zahradami ve Versailles, se nedochovala. Lichtenštejnové nechali okolí zámku upravit jako anglický park, staré časy tak připomíná jen několik soch včetně neobvyklých trpaslíků.
 

 

Trpaslíci ze zámeckého nádvoří

Málo známou losinskou kuriozitou jsou kamenní trpaslíci, které najdete rozestavěné ve výklencích na zámeckém nádvoří. Některé v letech 1736–1740 pro výzdobu zámeckého parku zhotovil barokní sochař Jiří Antonín Heinz, jiní pocházejí z vídeňské dvorní manufaktury. Postavičky, které měří od 100 do 140 centimetrů, představují hudebníky a zahradníky. Původně trpaslíci stávali na malé, šestistupňové kaskádě u severní vstupní brány. V zahradě bývala i velká kaskáda s ozdobnými vázami a dalšími sochami, ale za Lichtenštejnů byla většina soch zničena, některé byly rozprodány a zbylo jich jen pár – mimo jiné právě trpaslíci, o které zřejmě nikdo nestál.


 

Ozvěny honu na čarodějnice

Temné časy prožíval zámek Velké Losiny v 17. století, kdy se v Jeseníkách a jejich podhůří rozhořel hon na čarodějnice. V roce 1678 na panství Žerotínů tehdejší hraběnka Angelina Sybila Galle pozvala inkvizitora Františka Jindřicha Bobliga z Edelstadtu. Procesy trvaly až do devadesátých let a na hořících hranicích skončily stovky nevinných lidí. Kronikou temných příběhů je kniha Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice, která se později stala předlohou pro stejnojmenný film Otakara Vávry.



Jednou z prvních obětí byla Barbora Göttlicherová, tehdejší majitelka slavné ruční papírny. Zajděte se tam podívat: ruční papírna ve Velkých Losinách je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla. Rozhodně to není nudné muzeum: v úvodní části se seznámíte s historií výroby papíru, velká část prohlídky ale prochází přímo manufakturou, kde budete výrobní proces sledovat krok za krokem. S Velkými Losinami se pak můžete rozloučit v Termálním parku; areál s přírodní termální vodou nabízí pět vnitřních a čtyři venkovní bazény, nechybí ani sauny a vodní atrakce.
 

Hrad Wawel, renesanční arkády a tapiserie

  • Hrad Wawel v krásném historickém městě Krakově je národním symbolem Polska. Nejnavštěvovanější polský hrad, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, byl více než 500 let sídlem polských králů a symbolem politické moci a kulturním centrem zůstal i poté, co se hlavní město přesunulo z Krakova do Varšavy.
  • Co má společného se zámkem Velké Losiny? Především působivé arkádové nádvoří, ale také sbírky tapiserií a zbraní. K vidění je tu například Szczerbiec, korunovační meč polských králů, anebo zbraně, s nimiž se v roce 1410 bojovalo ve slavné bitvě u Grundwaldu.
  • Další lákadlem je skála pod hradem, spojená s pověstí o založení Krakova. Na západní straně pahorku najdete vchod do jeskyně, v níž se kdysi usadil drak; porazil ho princ Krak, z jehož jména pak vznikl název Krakov. Drak je tu dodnes: bronzový a šest metrů vysoký. Navíc pro nadšené cestovatele mají v Krakově pěknou vychytávku: když pošlete SMSku, drak chrlí oheň.
  • Co nesmíte v Krakově vynechat? Například Rynek s historickou tržnicí zvanou Sukiennice, obraz Dámy s hranostajem od malíře Leonarda da VinciMuzeu Czartoryských nebo procházku starou židovskou čtvrtí Kazimierz.
Termální park – Termály Losiny Lázně a wellness

Termální park – Termály Losiny

Unikátní spojení relaxace, regenerace, odpočinku a blahodárné termální vody – jedinečný termální park, který v České republice nemá obdoby. Venkovní areál termálního parku nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás nabízí bazény napuštěné přírodní termální vodou.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole Letní sporty

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Za nejteplejšími prameny na Moravě do Velkých Losin

Za nejteplejšími prameny na Moravě do Velkých Losin

Velké Losiny jsou jedny z nejstarších moravských lázní, kde první lázeňská budova vznikla již roku 1592. Specializují se na léčbu nervových a pohybových nemocí a na nemoci dýchacího ústrojí, najdete tu vnitřní i venkovní bazén s termální sirnou vodou a balneoprovoz s širokou nabídkou procedur.

Velké Losiny

Velké Losiny

Nádherný renesanční zámek s arkádovým nádvořím a věží, lázně s termálním koupalištěm a unikátní ruční papírna – to jsou hlavní důvody, proč byste měli navštívit Velké Losiny, obec pod svahy Jeseníků. A když už tu budete, vzpomeňte si i na nešťastné oběti proslulých čarodějnických procesů.

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

V poli nedaleko zámku ve Velkých Losinách stával strom, který prý pamatoval popravu tří vůdců selského povstání proti vrchnosti v roce 1662. Hrůzné představení ale Žerotínové záhy přebili ještě větším trumfem, kdy v krutých inkvizičních procesech poslali na smrt více než sto lidí.

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách Památky

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Původní letohrádek, který byl vybudován Přemyslavem III. v polovině 17. století, byl počátkem 18. století přestavěn na obytné místnosti. Po roce 1945 našla v této budově útočiště mateřská školka, která byla zrušena v polovině 80. let minulého století, a objekt tak začal nezadržitelně chátrat.

Další aktuality

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 23. do 25. srpna 2024.
22. srpen 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj

Festival Hrady CZ pokračuje tento víkend na Bouzově

Jednou z posledních zastávek nejnavštěvovanějšího českého hudebního festivalu Hrady CZ bude předposlední prázdninový víkend, tedy přesněji pátek a sobota 23. a 24. srpna 2024, hrad Bouzov na Olomoucku. Turné na hradě, který byl dějištěm pohádek Pyšná princezna nebo o Princezně Jasněnce a létajícím ševci, se zúčastní přední čeští muzikanti. Na Bouzově vystoupí Lucie, Daniel Landa nebo Chinaski!
21. srpen 2024 19:42
Kultura, Olomoucký kraj