ÚvodAktualityUžijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky
Příroda

Užijte si jaro v Jeseníkách – vrcholky hor, tajemné skály či květnaté louky

  • 22. dubna 2023
Výlet do hor začátkem jara se bude líbit všem milovníkům přírody. V chráněné krajinné oblasti Jeseníky objevíte nepřeberné množství přírodních krás: lesnaté hřbety, horské květnaté louky, prameny a vodopády, kamenná moře, ledovcové kary i pralesy přecházející v horskou tundru. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí?
Kdybyste chtěli chráněnou krajinnou oblast Jeseníky obejít nebo objet kolem dokola a začali třeba v Rýmařově, museli byste zamířit na sever do Malé Morávky, pak přes Andělskou Horu do Vrbna pod Pradědem a kolem Zlatých Hor do Mikulovic. Z nejsevernějších výběžků chráněné oblasti se pak zase vydáte zpět k jihu, přes Jeseník do Ostružné a přes Brannou do Loučné nad Desnou a dál kolem Sobotína a přes jižní cípy Hanušovické vrchoviny zpět do Rýmařova. V nohách byste měli stovky kilometrů a obešli byste území s rozlohou 740 kilometrů čtverečních. Ta nejkrásnější místa byste ale takhle neviděli: za těmi se musíte vypravit hluboko do lesů nebo až na vrcholky hor.
 

Vládce hor Praděd

Pátá nejvyšší hora Česka a nejvyšší hora Moravy i českého Slezska, nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku: to všechno je Praděd (1 491 m). Dostanete se sem celkem snadno: nejjednodušší cesta vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z lázní Karlova Studánka vzhůru po naučné stezce podél vodopádů Bílé Opavy. Z vyhlídkového ochozu vysílače na Pradědu je za příznivých podmínek krásný rozhled do širokého okolí, vidět bývají i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Petrovy kameny: pověstné místo čarodějnic

Pojedete do Jeseníků přes Velké Losiny? Zastavte se na tamním renesančním zámku a v Termálním parku s přírodní léčivou vodou. Město však smutně proslulo také jako místo čarodějnických procesů v 17. století. Jedním z míst čarodějnických sletů měly být Petrovy kameny, tři mohutná skaliska rozpukaná mrazem, dobře viditelná z Pradědu. Pověstmi opředené místo prý nese jméno po mladém kováři, který se zde ukryl se svou dívkou, dcerou správce sovineckého panství. Společně s nedalekou Velkou kotlinou jde o jednu z nejcennějších botanických lokalit v Česku a národní přírodní rezervaci s výskytem vzácných rostlin, které už nikde jinde na světě nerostou. Proto je tu kvůli ochraně přírody zakázáno chodit mimo značené cesty, přímo na skály se tudíž nedostanete.
 

Dlouhé stráně: pěšky, na kole, bruslích nebo koloběžce

Od Petrových kamenů se otvírá výhled na masiv Mravenečníku, na jehož vrcholku leží horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Dostat se sem je také snadné: v areálu Kouty nasednete na lanovku, ta vás vyveze k rozhledně na Medvědí hoře a od ní můžete pokračovat pěšky, na kole nebo kyvadlovým minibusem k horní nádrži. Užijete si tu i na kolečkových bruslích: přímo kolem nádrže je jízda na kole i in-linech zakázaná, ale o kousek níž ve svahu vede 2,5 km dlouhý jednosměrný okruh. Půjčovnu bruslí Rollerblade najdete v prodejně Helia Sport, při jízdě si díky nadmořské výšce 1 300 metrů vychutnáte nádherné výhledy na celé Jeseníky. Využít můžete i půjčovnu koloběžek, od horní nádrže zpět do areálu Kouty vás čeká nádherných 17 kilometrů nepřetržitě z kopce.
 

Pohádkové jezírko v lesích

Hledáte místa s průzračnými mechovými tůněmi a tajemná rašeliniště opředená pověstmi o skřítcích a vílách? Pro hledače tajemna je tím nejlepším místem Rejvíz, horská vesnice se starými chalupami a věhlasným penzionem s vyřezávanými židlemi. Právě u něj začíná cestaMechovému jezírku, jejíž závěrečný úsek vede nad podmáčenou zemí po dřevěných chodníčcích. Podívejte se na temnou hladinu jezírka: říká se, že tu kdysi stávalo město, které se za trest potopilo do bažin. Kdo má štěstí, může prý vidět odlesk světla na špičce kostelní věže a slyšet temné dunění potopených zvonů.
 

Do Lázní Jeseník na zahájení sezóny

zahájení sezóny jeseníkLázně Jeseník každoročně připravují zahájení lázeňké sezóny pro veřejnost. Jedná se o oblíbenou kulturní akci, která se letos bude konat od 11. do 14. května 2023. Návštěvníci lázní, hosté z řad pacientů i obyvatelé Jeseníku se mohou těšit například na žehnání pramenům, Klarinetový Quartet a Žesťový Quintet vojenské hudby Olomouc, Rosomák Olympic revival, Terezu Maškovou nebo kapelu The Machine. V neděli budou mimořádně otevřeny také některé památky, jako například vyhlídková věžička Sanatoria Priessnitz anebo kaple a hrobka Vincence Priessnitze.
 

Víte, že?

Chráněná krajinná oblast se týká jen pohoří Hrubý Jeseník, kde má slovo "hrubý" jiný význam, a to "vysoký". Jedná se o pozůstatek starší češtiny. Je tu ještě Nízký Jeseník, o polovinu nižší pohoří s rozsáhlými bukovými lesy, jedna z nejopuštěnějších oblastí u nás a ráj těch, kteří chtějí trávit volný čas bez davů jiných výletníků. Tady stojí za vidění třeba hrad Sovinec s nejrozsáhlejším opevněním svého druhu u nás, Rešovské vodopády anebo Malý a Velký Roudný, dva nenápadné vrchy nad Slezskou Hartou, které však za sebou mají velmi bouřlivou sopečnou minulost.
Vrchařská koruna Jesenicka 2024

1. 4.30. 11.
Vrchařská koruna Jesenicka 2024

Celoroční akce pro milovníky cyklistiky. Nejedná se primárně o žádný závod, proto není úkolem být „první“, ale zúčastnit se. Základní myšlenkou je motivace široké veřejnosti, aby pro svou radost a své zdraví sportovala v přírodě (na kole nebo pěšky).

Termální lázně Velké Losiny Lázně a wellness

Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů a metod.

Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku Příroda

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova Příroda

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova

Nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny (600 m n. m.), zván též Moravský Blaník, podle pověsti o spících rytířích, se nachází u Úsova nedaleko Mohelnice, 30 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku Příroda

Vyhlídka Čertovy kameny u Jeseníku

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistické chatě, která byla vybudována v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku Kultura

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor Kultura

Zlatokopecký skanzen – za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě Letní sporty

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Vřesová studánka v Jeseníkách Příroda

Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve zde stála horská chata, dnes zde ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Geopark Jeseníky Příroda

Geopark Jeseníky

Geopark Jeseníky je tvořen sedmi oblastmi, které disponují desítkami přírodních a kulturních památek, ale také nabízejí řadu služeb. Návštěvníkům je k dispozici rozsáhlá síť informačních center, která poskytují vyčerpávající informace o možnostech volnočasových aktivit a turistiky.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz Památky

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku Příroda

Vrcholové rašeliniště na Malém Jezerníku

Malý Jezerník je vlastně vedlejší vrchol Malého Děda (1 368 m). Plochý vrchol na pokračování hřebene Velkého Jezerníku (1 309 m). Na vrcholu je malá rašelinná louka s jezírky a zbytky lesa. Odlesněné místa nabízejí pěkné výhledy.

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole Letní sporty

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách – po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí Příroda

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky Příroda

Vrchol Vozka se skalními útvary v CHKO Jeseníky

Vozka je druhým nejvyšším vrcholem (1377 m) v Keprnické vrchovině. Nachází se v jesenickém okrese, asi 6,5 km východně od Branné. Vrcholové části hory jsou součástí přírodní rezervace Šerák – Keprník – Vozka, přes niž vede naučná stezka.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách Památky

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Další aktuality

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn přivítá další ročník kovářského svátku Hefaiston

Již 42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Není tomu jinak ani letos, kdy na hrad přijede na 300 uměleckých kovářů z celého světa. Nejvíce z nich pochází z České republiky a Slovenska, asi stovka umělců přijede z nejrůznějších zemí světa včetně Japonska, Austrálie a USA. Svátek uměleckého kovářství oslaví kováři spolu s návštěvníky na Helfštýně poslední srpnový pátek a víkend tj. od 23. do 25. srpna 2024.
22. srpen 2024 6:00
Kultura, Olomoucký kraj

Festival Hrady CZ pokračuje tento víkend na Bouzově

Jednou z posledních zastávek nejnavštěvovanějšího českého hudebního festivalu Hrady CZ bude předposlední prázdninový víkend, tedy přesněji pátek a sobota 23. a 24. srpna 2024, hrad Bouzov na Olomoucku. Turné na hradě, který byl dějištěm pohádek Pyšná princezna nebo o Princezně Jasněnce a létajícím ševci, se zúčastní přední čeští muzikanti. Na Bouzově vystoupí Lucie, Daniel Landa nebo Chinaski!
21. srpen 2024 19:42
Kultura, Olomoucký kraj