ÚvodAktuality#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb
Památky

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

  • 8. května 2020
Je jen málo měst, která se mohou dodnes chlubit zachovalými gotickými hradbami. Jedním z nich je východočeská Polička, která může směle konkurovat neméně zajímavým hradbám v estonském Tallinnu. Nejzachovalejší gotické hradby ve střední Evropě dal vybudovat Karel IV. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu.

Mezi poličská nej patří mohutné kamenné hradby s 19 baštami

Polička
Tallinn
Městské kamenné hradby byly v Poličce vystavěny po návštěvě a pobytu Karla IV. ve 2. pol. 14. století.

poličkaSystém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu. Do dnešních dnů se dochovala hlavní hradba zpevněná 19 půlválcovými věžemi, která obklopuje celé historické jádro města (1 220 m). Mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou vysoké 8 až 10 m, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Poličské hradby se mnohokrát osvědčily v boji – za husitských válek, za vlády krále Jiřího z Poděbrad a několikrát odolalo mocichtivému Matyáši Korvínovi.

Hradby v Poličce patří k nejzachovalejším opevněním ve střední Evropě a v letní sezóně je možné si tuto mimořádně zajímavou památku projít s průvodcem. Vstupenky se dají získat v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici, ovšem samozřejmě až skončí opatření proti koronaviru. Zatím se ke hradbám můžete vydat sami.


Nymburk, Tachov, Lipník nad Bečvou a další opevněná města

nymburkPolička ovšem není jediným místem, kde se setkáte s městským opevněním. Skvělým tipem, jak se seznámit s obranou středověkého města je návštěva prohlídkové trasy hradebním opevněním a věží města Znojma. Velmi známé jsou také hradby města Nymburka, který mají téměř identický vzhled, jako městské opevnění v Tachově, z něhož se zachovalo 21 věží.
K nejzachovalejším na Moravě patří pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou. V dochované podobě byly vybudovány až za Pernštejnů na konci 15. a v 1. třetině 16. století. Jedním z měst, které svým hradbám věnovalo naučnou stezku, jsou Prachatice. Celý prstenec se sice nedochoval, ale můžete si prohlédnout několik dělových bašt.
 

Proslulé hradby nedobytného města Tallinnu

tallinnEvropsky proslulé městské hradby se nachází i v estonském hlavním městě Tallinnu, které ve své době platilo za skutečně nedobytnou pevnost. Hradby jej dříve obklopovaly v délce čtyř kilometrů, ze kterých se zachovalo 2,35 km, většinou až z 16. století. Celkem stojí 26 ze 45 původních věží a nejhezčí je řada z nich v severozápadní části Starého města. Hradby jsou zde tlusté 3 metry a jejich výška dosahuje neuvěřitelných 16 metrů. Do některých věží a ochozů mají turisté přístup.
 

Víte, že…?

  • poličkaPoličské hradby patří k nejzachovalejším opevněním ve střední Evropě.
  • Ve své době patřily tallinnské hradby k největším v severní Evropě. Jejich starší část pochází až ze třináctého století, novější ze šestnáctého.
  • Polička byla už v 2. polovině 14. století vydlážděná a uprostřed náměstí stála gotická radnice.
  • tallinnTallinn byl jako nedobytná pevnost proslulý v 16. století. Když v roce 1561 připadl Tallinn Švédsku, nastalo období válek a obléhání: roku 1569 se jej (pomocí dělostřelectva) pokusili dobít Dánové, o rok později a opět rok nato, stejně tak jako v letech 1570 – 71 Rusové, kteří oblehli město. Úspěšné dobytí města se Rusům podařilo roku 1577. Předmětem sporu byl Tallin i během Švédsko-polské války o Pobaltí, mír zde nastal až v roce 1583 pod švédskou nadvládou.
  • poličkaTaké poličské hradby odrazovaly nepřítele – slabší jedince už svou mohutností, v přímém boji se pak osvědčily zejména při husitských válkách. K městským hradbám se váže pověst, která se objevila před více než sto lety. Podle ní byla Polička obléhána samotným Janem Žižkou. Město se nechtělo vzdát, a tak se husité rozhodli nechat jeho obránce vyhladovět. Když bylo nejhůře, uchýlili se měšťané ke lsti. Vycpali poslední svini jáhlami a hodili ji přes hradby na znamení hojných zásob jídla. Lest vyšla a husité odtáhli. Ve skutečnosti se však město stalo členem husitského městského svazku. V době třicetileté války už neměly prakticky žádný vojenský význam, ani později však na rozdíl od jiných historických měst nebyl při rozšiřování města důvod je bourat.
  • Obě města mají k hradbám „přilepené“ malinké staré domy, ve kterých dodnes žijí lidé. V Poličce se s nimi můžete setkat v ulicích Na Bídě a Parkány.
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička Kultura

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce Památky

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se do Staročeského muzea v Trusnově, Muzea dýmek v Proseči, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Letohrad a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
18. květen 2025 8:33
Památky, Pardubický kraj

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Rok Magdaleny Dobromily Rettigové je tady! Letos slavíme dvojitou porci výročí: 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 24. a 25. května!
11. květen 2025 9:22
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Muzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
11. květen 2025 8:02
Kultura, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 10. a 11. května 2025 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
5. květen 2025 9:59
Památky, Pardubický kraj

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

Ve čtvrtek 8. května 2025 se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
4. květen 2025 9:07
Zážitky, Pardubický kraj

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
4. květen 2025 8:51
Památky, Pardubický kraj

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
4. květen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Letošní 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 bude zahájen 14. června a potrvá až do 6. července. Po dvou letech, kdy byl festival přesunut z důvodu rekonstrukce zámku na zimní stadion, se vrací na své tradiční místo. Pro návrat na nádvoří zámku očítají organizátoři i s nezbytným zcela novým řešením zastřešení. Autorem návrhu je renomovaný architekt Josef Pleskot. Do Litomyšle letos opět zavítají ti nejlepší čeští umělci v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Tomášem Hanusem, Václavem Luksem, Pavlem Černochem nebo Lukášem Vondráčkem. Program festivalu propojí podtitul Vášeň.
30. duben 2025 19:05
Kultura, Pardubický kraj