Ve středověku byl Nymburk díky dvojitým hradbám s obrannými věžemi téměř nedobytný. Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly.
Významným dokladem středověkého opevnění jsou městské hradby v Nymburce. Řeka Labe a dva vodní příkopy doplněné dvojnásobným pásem hradebních zdí město zcela obklopovaly. Z původních cihlových hradeb se zachovala jen část vnitřní zdi na východní a západní straně města.
Budování důmyslného obranného systému začalo současně se založením tehdejšího města Nymburka, tzn. ve druhé polovině 13. století. Hradební opevnění bylo v první řadě symbolem – městských svobod, míru, práv a ústavy. Součástí městské fortifikace bylo pět městských bran. Směrem na Lysou nad Labem stála Svatojiřská, na Mladou Boleslav Boleslavská (dříve Velelibská), na Bobnice Bobnická brána a přes řeku Mostecká. Vedle těchto bran mělo město ještě jednu bránu, tzv. Fortnu, která stála na nároží Kamenného domu (dnes Okresní soud).
Hradby byly vážně poškozeny během třicetileté války, válek o rakouské dědictví, i velkým požárem v roce 1838 a během 19. století byly postupně rozebrány aby ustoupily rozšiřujícím se silnicím. Do současnosti se zachovala část hradeb na východě, zrekonstruovaná do romantické podoby v letech 1905-1909 podle projektu arch. Ludvíka Láblera, a oba vodní příkopy obepínající historické jádro města. Jejich celková délka dnes činí 205 metrů. Výška hradby je 6,2 m, ozubí má výšku 1 m, 6 věží vystupuje nad terén do výšky 15,5 m.
Rekonstrukce hradeb 2022 – 2024
Oprava čtyř věží městských hradeb včetně položení nové šindelové krytiny byla ukončena v roce 2023. V roce 2024 se pokračuje na opravě lícového zdiva v lokalitě Na Rejdišti, kde jsou zpřístupněné věže. Dále se rekonstruuje staré děkanství včetně páté věže, která je v areálu děkanství, a která bude také zpřístupněná. Šestá věž ,,Kaplanka“ se současně opravuje se starým děkanstvím.