Ve svitavském muzeu a galerii si prohlédnete ojedinělou výstavu praček a prací techniky. Expozice zachycuje vývoj pracích strojů od těch nejjednodušších až po první automatické pračky, ale uvidíte také valchy, prací a pěnící zvony, ždímačky, vyvářecí kotle, mýdla a prací prášky. Součástí výstavy je prádelna určená zejména dětem. Zde si návštěvníci mohou vyprat na valše či pracím zvonem, vyžehlit historickými žehličkami, či prádlo vymandlovat.
Esperanto: jazyk, kterým se měl domluvit celý svět
Naproti muzeu stojí Ottendorferův dům s Muzeem esperanta; honosnou budovu nechal roku 1893 postavit v americkém stylu Oswald Ottendorfer, který působil jako šéfredaktor v New Yorku a finančně podporoval své rodné město. Muzejní expozice v Ottendorferově domě mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době.
Součástí muzea je badatelna vybavená například elektronickým slovníkem či knihovnou esperantské literatury. V expozici naleznete údaje o historii esperanta, slovníky a počítač s dalšími informacemi, jsou zde umístěny vzácné exempláře knih vydaných v esperantu nebo dokumenty týkající se esperantského hnutí v České republice i ve světě.
Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler – Spravedlivý mezi národy
Ve Svitavách se nachází také expozice o životě svitavského rodáka Oskara Schindlera, o kterém natočil režisér Steven Spielberg film "Schindlerův seznam". Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.
Expozice s názvem Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler – Spravedlivý mezi národy na 200 černobílých fotografií zachycuje Schindlerův život ve Svitavách, Ostravě, Krakově, Brněnci a v Argentině a Německu. Dominantou expozice jsou velkoplošné tisky jmen zachráněných Židů a scény z natáčení Spielbergova filmu „Schindlerův seznam“, kdy se zachránění Židé shromáždili kolem Schindlerova hrobu v Jeruzalémě.
Kromě muzeí si ve Svitavách prohlédněte náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás, renesančním domem U mouřenínů a kováním zdobenou fontánu, symbolizující koloběh života, nebudete se tomu divit.