ÚvodAktualityTajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?
Kultura

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.
Takzvaná Ďáblova bible (Codex Gigas) vznikla ve 13. století patrně v klášteře v Podlažicích u Chrudimi – alespoň podle legendy, která knihu provází. Autorem prý byl mnich, kterému hrozil trest za uctívání satana. Aby se vyhnul děsivému zazdění zaživa, slíbil, že za jedinou noc napíše největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Dostal veškerý potřebný materiál a pustil se do díla, ale záhy mu začalo být jasné, že úkol je nad jeho síly. O půlnoci proto zavolal čerta a upsal mu svou duši; ďábel pak nejenže knihu dokončil, ale dokonce se sám vtělil do nejznámější ilustrace na straně 290.

Ďáblova bible, někdy označovaná za osmý div světa, byla velká cestovatelka: z mateřského kláštera v Podlažicích putovala už kolem roku 1229, kdy končí záznamy o podlažickém bratrstvu, jako zástava do cisterciáckého kláštera v SedlciKutné Hoře. Roku 1295 ji opat Pavel Bavor z Nečtin odkoupil pro břevnovský klášterPraze, a s benediktiny pak za husitských nepokojů putovala do dobře opevněného klášteraBroumově.

Tam přečkala husitské války i zničení podlažického kláštera, ale roku 1594 si ji císař Rudolf II. odvezl do svých pražských sbírek. Zhruba o padesát let později se společně s dalšími starožitnostmi, uměleckými předměty a nejrůznějšími kuriozitami vydala na prozatím poslední cestu: do Švédska jako válečná kořist z třicetileté války. Od té doby je uložena v Královské knihovně ve Stockholmu. Přes opakované snahy o návrat do Čech se Ďáblovu bibli nepodařilo získat a domů se vrátila jen na několik měsíců, kdy od září 2007 do března 2008 byla vystavena v pražském Klementinu.
 

Kopie Ďáblovy bible je nyní v Městském muzeu Žamberk

Kopie největší rukopisné knihy na světě, Codexu Gigas neboli Ďáblovy bible, je nyní k vidění ve stálé expozici Městského muzea v Žamberku. Díky laskavosti paní Pavlíny Rambové byla do muzea dlouhodobě zapůjčena maketa této unikátní památky, která vznikla v dílně uměleckého knihaře Jiřího Fogla ze Žamberka. Kniha opředená tajemstvím váží 75 kilogramů a na výšku měří téměř jeden metr. Nová expozice totiž vzdává hold historii žamberských knihařů, a tak zde vrcholné dílo knihaře Jiřího Fogla nemohlo chybět. Možná by se mohlo zdát, že výroba makety je nadbytečná, ale žádná fotografie nenahradí setkání s hmotnou podobou této knihy. Přijďte se přesvědčit!

Nová expozice, která disponuje také audio průvodcem, představuje i knihařské nástroje a vázání knihy téměř krok za krokem. Vystaveny jsou i další originální práce, jako například zmenšená kopie Žlutického kancionálu. Městské muzeum Žamberk je otevřeno od úterý do pátku od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin, během víkendů pak od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné je za 50 Kč.
 

Víte, že?

  • Benediktinský klášter v Podlažicích u Chrudimi zničili husité a zbyly z něj jen nepatrné stopy. Dnes na stejném místě stojí kostel sv. Markéty.
  • Dokonalá maketa Codexu Gigas vznikla v dílně žamberského knihařského mistra Jiřího Fogla.
  • Kdyby Codex gigas psal skutečně ďábel, musel by tak činit s notným sebezapřením. Kniha totiž obsahuje opisy celé Bible, Kosmovy kroniky, kalendárium, seznam podlažického bratrstva a různé náboženské traktáty. Na druhou stranu v ní lze najít řadu světských textů, například zaklínadla. Nápadně chybí návod k vymítání ďábla, ačkoli benediktini exorcismus prováděli.
  • písařJak rychle píše ďábel? Kdyby dávný písař denně napsal jeden sloupec, tedy 106 řádek, a pracoval šest hodin denně šest dní v týdnu, dokončil by celý rukopis asi za pět let. Pokud si ale sám linkoval řádky a hotový rukopis iluminoval, odhaduje se, že práce se mohly protáhnout na dvacet (a možná dokonce třicet) let.
  • Codex gigas se skládá z 310 pergamenových listů. Stránky mají rozměry 890 mm x 490 mm, kniha váží 75 kg a podle výpočtů by na výrobu potřebného pergamenu byly potřeba kůže asi ze 160 oslů či telat.
Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Městské muzeum Žamberk Kultura

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků. Prohlédnout si zde můžete také expozici novogotické lékárny a Codex Gigas – Ďáblovu bibli.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

Žamberecký okruh – výletní okruh městem Příroda

Žamberecký okruh – výletní okruh městem

Devítikilometrový okruh spojuje zajímavá místa v Žamberku.

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

V letech 1816 až 1819 bylo v různých místech za zvláštních okolností objeveno několik rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Vypadaly autenticky: byly psané rukopisem, jazykem a písmem starým stovky let, byly patřičně omšelé a zaprášené, zkrátka jako opravdové středověké památky. Brzy se ale objevily pochybnosti, a dodnes nevíme, jak to s nimi vlastně je. Neexistuje jednoznačný důkaz, že jde o podvrhy, ale nemáme ani důkazy o jejich pravosti.

Žamberk

Žamberk

Město v údolí Divoké Orlice je jednou z bran Orlických hor, a tak v okolí objevíte řadu míst, kvůli kterým se právě do tohoto koutu Česka jezdí, například Pastvinskou přehradu nebo hrad Litice. V samotném městečku na vás čeká malebné centrum, muzeum a rozhledna.

Další aktuality

V České Třebové proběhne odložený Národní den železnice, bude bohatší!

Oslavy Národního dne železnice se v České Třebové uskuteční tento víkend, 19. a 20. října 2024. Původní zářijový termín musel být kvůli povodním odložen. Organizátoři slibují, že víkendová akce bude bohatší než byl původní plán! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
17. říjen 2024 21:05
Zážitky, Pardubický kraj

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole, a když v zimě napadne dostatek sněhu, tak i na běžkách.
15. říjen 2024 18:00
Příroda, Pardubický kraj

Zámek Slatiňany zve na podzimně vyzdobené interiéry i dovádivé skřítky

Podzimní výzdoba provoněla interiéry zámku Slatiňany, aranžmá je navíc doplněno i kaštanovými a žaludovými postavičkami, které představují sloužící při jejich povinnostech – skřítci tak servírují odpolední čaj, pracují na zahradě anebo poklízejí. Podzimní dekorace, ale i detailně vyrobené skřítky ocení jak dospělí, tak dětští návštěvníci na prohlídkách během 18. až 20. října 2024.
15. říjen 2024 12:00
Památky, Pardubický kraj

Vodáci budou tradiční podzimní akcí zamykat Opatovický kanál

Máte cestu okolo Pardubic a přemýšlíte jak naložit s podzimním víkendem? Vyrazte 19. října 2024 na letošní poslední organizované splutí Opatovického kanálu, které můžete zpestřit návštěvou slatinných lázní a prohlídkou lázeňského města Lázně Bohdaneč.
13. říjen 2024 12:12
Letní sporty, Pardubický kraj

Na Kunětické hoře vstoupíte do pohádky o svatém Mikuláši

Máte rádi pohádky? Pokud ano, tak si rozhodně nenechte ujít návštěvu Kunětické hory! Prohlídku hradu oživuje mimořádná výstava scén a loutek z natáčení příběhu o svatém Mikuláši. Autorem díla je Stanislav Kopečný mladší a film vzniká ve studiu loutkového filmu Czechpuppets. Výstava je složena z 12 scén a je koncipována jako pohádkový příběh. Po skončení výstavy budou scény převezeny zpět do ateliéru, kde bude pokračovat natáčení. Film by měl být dokončen v roce 2025. Výstava „Mikulášský příběh“ je na Kunětické hoře k vidění v rámci prohlídky hradního paláce do neděle 3. listopadu o sobotách, nedělích a státním svátku, pro skupiny na objednání i ve všední dny.
13. říjen 2024 11:56
Památky, Pardubický kraj

V Nasavrkách se chystá oblíbené podzimní Kaštanobraní

V sobotu 19. října 2024 odpoledne zveme do Kaštanky na Kaštanobraní. Jarmark začne v poledne. Ke koupi budou různé dobroty a další zboží, chybět nebudou samozřejmě jedlé kaštany.
13. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 134. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 13. října 2024. Na jejím startu by mělo stát 16 koní z Česka, Slovenska, Německa ale také Francie či Irska. Na startu se mezi favority objeví například osmiletý Godfrey či devítiletý Coko Beach, nebude chybět ani třináctiletý Talent. Naopak loňský vítěz, jedenáctiletý hnědák Sacamiro, se zranil a startovat letos nebude.
5. říjen 2024 8:34
Letní sporty, Pardubický kraj

Litomyšl zve o víkendu na svátek architektury ArchiMyšl

První říjnový víkend, od pátku do neděle, 4. až 6. října 2024 probíhá v Litomyšl již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojuje ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 24. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. Čekají vás komentované prohlídky a otevřená zajímavá místa ve městě, a to i ta, kam se běžně během roku nelze dostat.
3. říjen 2024 12:30
Památky, Pardubický kraj