ÚvodAktualityTančící dům otevírá poprvé v historii své technické zázemí a další nepřístupné prostory
Kultura

Tančící dům otevírá poprvé v historii své technické zázemí a další nepřístupné prostory

  • 8. června 2020
Tančící dům otevírá pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky a vnitrobloku! Symbolicky tak oslaví 30. výročí první myšlenky Václava Havla postavit na nároží Jiráskova náměstí kulturní dům, který by sloužil veřejnosti a prvního návrhu architekta Vlada Miluniće z roku 1990. Z domu, za jehož návrhem stojí spolu s Milunićem i slavný architekt Frank Gehry, se stala ikona moderní architektury a jedna z nejznámějších staveb v Praze. Prozkoumat její útroby můžete od 9. června do 31. srpna 2020.
Tančící důmIkona české porevoluční architektury odkrývá od 9. června do 31. srpna 2020 své běžně nepřístupné prostory a technické vybavení veřejnosti. Návštěvníci mohou kromě běžně otevřené galerie, restaurace a baru s vyhlídkou na Pražský hrad nahlédnout do systému vzduchotechniky či topného systému domu, který navrhli architekti Vlado Milunić a Frank Gehry. Prohlídka má celkem osm částí a začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna, a končí na střeše. Můžete nahlédnout i do hotelových pokojů a také se otevře nová terasa s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohled do vnitrobloku na byt, kde roky žil Václav Havel.

Tančící důmPrávě bývalý prezident přišel před 30 lety s nápadem postavit na Jiráskově náměstí dům s výhledem, který by sloužil jako umělecká galerie a zároveň by po více než 40 letech zaplnil prázdnou proluku. Ta na nábřeží zůstala po náhodném americkém leteckém náletu na Prahu v roce 1945, kdy americká bomba zničila novobarokní dům na rohu Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží. Nová dominanta tohoto nároží vyvolává rozporuplné reakce od svého dokončení až dodnes, stala se ale nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Tančící dům se veřejnosti otevřel v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku.
 

Proměna kanceláře v hotelový pokoj, nové Café i Bořek Šípek

Bořek ŠípekPřestože je dnes Tančící dům známý hlavně díky umělecké galerii a vyhlídce na Hrad, celá čtyři patra patří od roku 2016 celkem 40 luxusním hotelovým pokojům. V rámci prohlídky běžně nepřístupných prostor bude v největším z těchto pokojů ukázána proměna z původní kanceláře na hotelový pokoj. Sedmé patro budovy pak nabízí kulinářský zážitek v restauraci Ondřeje Slaniny, známého pražského šéfkuchaře a v přízemí je od letošního června otevřeno nové Café.

Technické zázemí a ostatní nově otevřené prostory jsou přístupné přes Galerii Tančící dům a jsou otevřené od 9. června do 31. srpna 2020 každý den od 10 do 18 hodin. Vstupné je zahrnuto v ceně vstupného na výstavu Bořka Šípka, kterou Galerie Tančící dům prodlužuje do 27. září 2020 a je otevřena denně od 9 do 19 hodin. Vstupné je 190 Kč pro dospělé a 110 Kč pro studenty a seniory.
Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou Kultura

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě Gurmánská turistika

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Další aktuality

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!
9. listopad 2024 11:17
Životní styl, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
9. listopad 2024 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Naposledy oprašte běžecké a trekové boty: listopad patří Velké kunratické!

Druhý listopadový víkend je tady a s ním i jeden z nejznámějších pražských běžeckých závodů. Na slavnou Velkou kunratickou, která bez ohledu na počasí odstartuje v neděli 10. listopadu 2024 ráno, zve portál Kudy z nudy. Letos se jedná už o 91. ročník!
9. listopad 2024 10:30
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: znáte stavby nedávné historie? Vydejte se po stopách filmu Architektura ČSSR 58–89

Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil do kin 7. listopadu. 2024. Snímek přináší zajímavý pohled na architektonická díla, která v Československu vznikla v době komunismu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jaká místa se ve filmu objevují.
9. listopad 2024 9:28
Památky, Praha

Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu

Na Náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 se v sobotu 9. listopadu 2024 od 11:00 do 22:00 hodin uskuteční 13. ročník Svatomartinských slavností. Během dne svá mladá vína představí 20 českých a moravských vinařství, která dovezou svá nejlepší letošní vína. K dispozici bude také oblíbený „svařák“ pro zahřátí. Víno se bude degustovat ze sklenic, které budou společně s katalogem a propiskou součástí degustačních setů. Gastronomické lahůdky budou orientovány na oblíbenou svatomartinskou husu a husí speciality!
9. listopad 2024 9:23
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha