Skvělou inspirací může být třeba výlet do
rodinné firmy Rautis v Poniklé, kde se vyrábějí
ozdoby ze skleněných perel. Otevřeno je tu denně, exkurzi si předem rezervujete na internetu a po jejím skončení můžete navštívit ještě kreativní dílnu. Máte to do
Krkonoš daleko?
Tradiční skleněné vánoční ozdoby si prohlédnete také při exkurzích ve
firmě Han v
Jičíně, ve
výrobním družstvu Slezská tvorba v
Opavě nebo ve
výrobním družstvu Irisa ve
Vsetíně,
prohlídky ale vesměs probíhají pouze v pracovních dnech a po předchozí objednávce. Další návštěva
křehkého světa vánočních ozdob může mířit do
DUV-družstva ve
Dvoře Králové nad Labem; prohlídky i práce v kreativní dílně jsou sice jen pro skupiny více než patnácti osob, ale zato je tu
podniková prodejna. Nabízí dokonce i kompletně ozdobené umělé stromky s ozdobami, které se vyvážejí do světa.
Vánoční výstavy ve Vizovicích, Doubí nebo Liberci
Jako každý rok i letos pořádá
vánoční prodejní výstavu Galerie Mariette sídlící v předzámčí
zámku Vizovice. Tradiční vánoční ozdoby od foukaných skleněných přes slaměné až po šité či papírové jsou k vidění už od poloviny října denně až
do 23. prosince.
Raritou mezi vánočními lokalitami je
Vánoční dům v zámečku Doubí u
Karlových Varů, kde Vánoce trvají celý rok: výstava vánočních ozdob, andílků, stromečků, svíček a jiných dekorací nikdy nekončí a navíc se stále obměňuje. Je tu betlém a velký vánoční strom, usměvaví sněhuláci, hořící svíčky a všechno, co ke správným vánočním svátkům patří. Vánočně laděná je i
Andělská kavárna, kde kdykoliv ochutnáte cukroví a vánočky. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin a zajít sem můžete na prohlídku, ale také na nákupy nebo pro inspiraci.
Zastavit se můžete také v libereckém obchodě firmy
Decor by Glassor, která se zabývá designem, výrobou, prodejem a exportem skleněných vánočních ozdob a sezónních dekorací. Nejtypičtějšími produkty jsou skleněné
koule různých průměrů, ale také
špice, zvonečky, srdce a mnoho dalších tvarů a forem (např. zvířata, auta, andělíčci, figurky, aj.). Glassor Decorations každý rok prezentuje několik
nových kolekcí. Mezi oblíbené z minulých let se řadí mořští živočichové anebo ozdoby ve tvaru vánočního cukroví... Tou letošní je
Zlatá hodinka, která vás přenese do momentu, kdy v přírodě pozorujete zapadající slunce nad obzorem. Je to magický moment, kdy se vše zbarví do zemitých a tlumených odstínů zelené, zlaté, červené. Poslední sluneční paprsky dopadají na obzor a tvoří dokonalou iluzi zlatých teček. Patronkou této kolekce je režisérka Alice Nellis.
Vánoční trhy a zámecké prohlídky
Advent nanečisto a patrně
nejčasnější vánoční trhy v Česku s jedinečnou barokní atmosférou si užijete přímo v srdci bývalých barokních lázní v
Kuksu, a to
o víkendech 16. až 17. a
23. až 24. listopadu. Centrum obce zaplní více než stovka stánků s tradičním vánočním zbožím, řemeslnými výrobky, stylovým doprovodným programem a dobrým jídlem.
Ve stejný den začíná jiná akce s podobně dlouhou tradicí:
Lidové Vánoce v Polabí, vánoční výstava v
areálu skanzenu v
Přerově nad Labem s bohatým doprovodným programem. Sem se můžete vypravit
od 16. listopadu vždy od pátku do neděle až
do 29. prosince. Na Vánoce se už v listopadu chystají některé hrady a zámky: každou sobotu
od 30. listopadu do 15. prosince zve na již tradiční Vánoční prohlídky hrad
Šternberk na Moravě. V rámci prohlídek návštěvníci uslyší zajímavé informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích, jak slavila Vánoce šlechta i prostý lid.
Přestože advent začíná čtyři týdny před Štědrým dnem a první ze čtyř adventních nedělí bude letos 30. listopadu, leckde vypuknou
vánoční trhy o něco dříve. Například už v
pátek 15. listopadu začíná
Advent na Zelňáku v
Brně, ve
středu 20. listopadu pak přibudou
České vánoční trhy na náměstí Míru v
Praze, v pátek
22. listopadu budou zahájeny populární
Vánoční trhy na náměstí Republiky v Plzni a v úterý
26. listopadu se začíná v Praze na
I. P. Pavlova (Tyláku). První vlaštovka sice jaro nedělá, ale první vánoční trhy prozrazují, že prosinec už je skutečně za rohem.
Máslo, betlémy a další zajímavosti
Návštěvníci mohou shlédnout tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perel, zúčastnit se exkurze a následně kreativní dílny, kde si mohou vyzkoušet vlastní výrobu ozdob.
Vánoční dům nabízí celoroční expozici vánočních ozdob, andílků a stromečků, a také Andělskou kavárnu, kde si můžete pochutnat na vánočním cukroví.
Vánoční trhy v Kuksu se konají o víkendech 16.-17. a 23.-24. listopadu v centru obce, kde návštěvníci naleznou stánky s vánočním zbožím, řemeslnými výrobky a stylovým doprovodným programem.
V Máslovicích se koná akce Tvoříme betlém z másla, kde se každoročně vytváří betlém ze 25 kilo másla. Návštěvníci se mohou zapojit do tvořivé dílny a vidět, jak takový betlém vzniká.
Ve Vizovicích se koná vánoční výstava v Galerii Mariette, kde jsou prezentovány tradiční české vánoční ozdoby od foukaných skleněných až po papírové.
Hrad Šternberk pořádá tradiční Vánoční prohlídky, kde návštěvníci mohou získat informace o historii Vánoc, vánočních tradicích a zvycích.
Na výstavě Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci si můžete prohlédnout největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů.
Trhy na Staroměstském náměstí nabízejí tradiční vánoční atmosféru, obklopenou vůní svařeného vína a tradice, a konají se od 30. listopadu 2024 do 6. ledna 2025.
V Karštejně můžete navštívit celoročně otevřené Muzeum betlémů, které nabízí nejen prohlídky a hravé dílničky během adventu, ale také expozici betlémů z cukru, chleba a dalších materiálů.
Olomoucké Vánoce nabízí pravou vánoční atmosféru s dřevěným městečkem, stánky s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů od 22. listopadu do 23. prosince 2024.