ÚvodAktualityVýstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena
Kultura

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena

  • 3. srpna 2022
Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukazuje na brněnském Výstavišti více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Pro velký zájem byla výstava o tři měsíce prodloužena, navštívit ji můžete až do konce roku 2022.
tutanchamonNa výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se vydáte na fascinující cestu za faraonem Tutanchamonem. Vládl v době velké 18. dynastie jen krátkou dobu – na trůn nastoupil v 9 letech a vládl až do své smrti, která jej zastihla v 18 letech. Pro jeho nízký věk však nepanoval sám a po léta byl jeho poručníkem a skutečným vykonavatelem moci jeho příbuzný a nástupce, vezír Aye. Nejvýznamnějším úspěchem jeho vlády bylo odmítnutí radikálních náboženských reforem jeho otce, které destabilizovaly zemi. Mladý panovník zemřel pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti, po pádu z vozu. Pohřben byl v Údolí králů u Luxoru, při severozápadním okraji staré říšské metropole Théby (Vesetu).

Na výstavě, kterou naleznete v pavilonu C brněnského výstaviště, máte možnost projít si pohřební komory a objevit zlaté poklady přesně tak, jak byly odhaleny v roce 1922 Howardem Carterem, tedy přesně před 100 lety. Na ploše větší než 2 000 m² na vás bude čekat více než tisíc exponátů, grafik a videí, která vám představí příběh mladičkého faraona. Připraven je také zvukový průvodce výstavou, který je zpracován v češtině, a to ve verzi pro dospělé i dětské návštěvníky.

TutanchamonV expozici je asi tisícovka exponátů, včetně repliky zlaté posmrtné Tutanchamonovy masky a jeho tří zlatých rakví, kamenného sarkofágu, pozlacených schrán a mnoha šperků, amuletů a rituálních předmětů. Na jejich výrobu a řemeslné zpracování dohlíželi egyptologové. Faraonovu zlatou pokladnici hlídá bůh Anup ve své šakalí podobě a faraonova hrobka neukrývá jen jednu mumii. Faraonova hrobka i samotný život Tutanchamona jsou opředeny mnoha tajemstvími a mystérii, která se vám poodhalí právě na velkolepé výstavě. Nechybí ani replika Rossetské desky, díky níž Jean-François Champollion dokázal rozluštit hieroglyfy či úspěchy českých egyptologů na mezinárodním poli.
 

Komentované prohlídky a 100. výročí objevu hrobky

tutanchamonAč objevování hrobky a vynášení jednotlivých artefaktů trvalo několik let, schodiště vedoucí ke vchodu do hrobky Howard Carter objevil 4. listopadu 1922. Návštěvníci se na podzim mohou těšit na komentované prohlídky, které budou od září vypsány i pro rodiny s dětmi a školní třídy.

V listopadu připravují pořadatelé zvláštní program, který teprve vzniká. Jednají s odborným garantem výstavy Zahi Hawassem, aby přijel do Brna a seznámil zájemce se svými nejnovějšími výzkumy, které se týkají faraonovy rodiny, především jeho matky a také objevu hrobky Nefertiti, matky Tutanchamonovy manželky. Je fascinující, že více než 3000 let stará královská rodina dosud neprozradila všechna svá tajemství. Některá z nich se panu Hawassovi možná podaří odkrýt při plánované návštěvě a vy můžete být při tom!

Pavilon C je otevřený denně od 9:00 do 20:00 poslední vstup je v 18:00 hodin. Vstupné na výstavu pro dospělé stojí 330 Kč ve všední den nebo 380 Kč o víkendu.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj