Když se v září 2016
Hranická propast stala n
ejhlubší zatopenou jeskyní naší planety, psalo se o její rekordní hloubce po celém světě. Z prvního místa sesadila
italskou propast Pozzo del Merro (392 m). Ale hlavně: hloubkou 404 metrů v
Hranické propasti příběh nekončí, dno totiž leží ještě mnohem hlouběji.
Cesta k propasti
O infocentru pro
Hranickou propast se mluví už dlouhé roky. Rekordní hloubka a
titul nejhlubší zatopené sladkovodní jeskyně světa konečně pomohl:
nové informační centrum se otevře v pátek 1. června v nevyužívané
nádražní budově Teplice nad Bečvou.
Zná ji každý, kdo někdy šel k propasti směrem od
lázní Teplice nad Bečvou: přejdete most přes
Bečvu, kolem parků a tenisových kurtů zamíříte k jihu, přejdete silnici a dojdete ke starému nádraží. Cesta k propasti je pak už jednoduchá: podchodem pod kolejemi se dostanete na úpatí zalesněného svahu, k cíli vám zbývá něco málo přes půl kilometru mírného stoupání. Celou cestu vás navíc spolehlivě povede značená stezka lemovaná zábradlím a informačními panely. Na konci vás pak čeká
vyhlídková plošina a hlavně
propast samotná.
Infocentrum nabídne model propasti a kino
Ač je
Hranická propast skutečný unikát, pohled dolů vás možná překvapí: pod vašima nohama se rozevře prostor téměř o polovinu menší než Macocha s nepříliš rozsáhlou hladinou, vzdálenou jen pár desítek metrů. Suchá část propasti je přibližně 70 metrů hluboká a je opravdu těžké představit si, že skalní stěny klesají stovky metrů dál do hlubin země. Větší část propasti se zkrátka nachází pod hladinou a v podzemí, takže běžný návštěvník nemá šanci je spatřit.
Skutečnou hloubku Hranické propasti si lépe dokážete představit právě díky
novému informačnímu centru. Na
velkém 3D modelu, pojednaném jako prostorový řez, uvidíte jednotlivé části propasti s vyznačenými milníky výzkumu její hloubky. Tam, kam se dostanou jen speleologové nebo sondy, se podíváte prostřednictvím brýlí pro zobrazení virtuální reality. V další místnosti je malé kino, kde běží krátký film o průzkumech propasti a atraktivní záběry z ponorů.
Co ještě byste měli vědět o propasti?
- Hranickou propast provází pověsti o díře do pekel; říkávalo se jí také Gevaterloch, Kmotrova díra, Kmotrova tůň, Kmotrův důl, Kavčí nebo Teplická propast. Roku 1627 ji do své mapy Moravy zanesl i Jan Amos Komenský.
- Hranická propast je nejhlubší propast na světě, ale nikdo dodnes netuší, jak je vlastně hluboká. Nejodvážnější odhady hovoří o hloubce mezi 800 až 1 000 metry, takže jestli se někdy někdo podívá až na její dno, nebude to člověk, ale robot.
- V Hranické propasti se do podzemí podíváte jen virtuálně, docela jiné zážitky vás ale čekají v nedalekých přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyních. Najdete je v Teplicích nad Bečvou kousek od lázeňské kolonády.
- Nové informační centrum vdechlo nový život starému nádraží. Jde o funkcionalistickou budovu z roku 1939, postavenou podle projektu Miloše Fikra a Josefa Dandy.
- Slavnostní otevření informačního centra je naplánováno na pátek 1. června od 15 hodin, otevřeno bude denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, o víkendu od 9 do 17 hodin.
- U infocentra najdete také odpočinkovou zónu a stojany na kola.