Chystáte se na pěší túru, ale nevíte ještě přesně, kam to bude? Zkuste si
udělat výlet na Šumavu, do srdce
Tříjezerní slati. Jako výchozí místo doporučujeme parkoviště Rokyta nedaleko
Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.
Po žluté značce se dostanete k zajímavé technické památce,
skluzu na dřevo, jednomu ze tří takových pomůcek na
Vchynicko-Tetovském kanálu. Stavidlo nad skluzem při plávce zachytávalo dřevo, které pak bylo v dávkách vypouštěno. Plavení se tak urychlovalo a bylo možné jednotlivé vlny kontrolovat. Cesta ke
slati pak vede dále
po žluté, souběžně s cyklostezkou 2117. V místě na křižovatce cest, asi
po 5 kilometrech chůze, natrefíte na naučnou stezku
Tříjezerní slať. Povalové chodníčky z modřínového dřeva vás zde provedou hůře přístupnými místy, na trase stezky byly před nedávnem vybudovány nové
vyhlídkové plošiny! Během procházky rašeliništěm si tak užijete
neotřelé pohledy přímo do jádra slatě!
Správné horské vrchoviště a kanál, kterým propluly čtyř milióny kubíků dřeva
Texty naučné stezky vás seznámí s
místní vegetací, povrchovými útvary rašelinišť, vznikem rašeliny a jejím složením. V okolí slatě se vyskytují
typické vrchovištní rostliny jako např. kyhanka sivolistá,
klikva bahenní a rosnatka okrouhlolistá. Najdete zde vše, co by "správné horské vrchoviště" mělo mít: v centrální živé části jezírka, pás klečoviny, který ji obklopuje a podmáčené smrčiny kolem otevřené plochy vrchoviště.
Zpátky se vydejte k rozcestníku
Pod Oblíkem a dále po modré
Hakešické cestě. Ta vás dovede zpět k
plavebnímu kanálu Vchynicko-Tetovskému podle něhož se dostanete zpět na
Rokytu, celkem ujdete asi 11 km. Kanál byl postaven kvůli obejití nesplavného úseku řeky Vydry pro potřeby plavení dřeva. Odhaduje se, že kanálem prošlo za dobu jeho existence kolem
čtyř miliónů kubických metrů dřeva.
Plavebnímu kanál je technickou památkou a dnes přivádí vodu k turbínám
vodní elektrárny v Čeňkově Pile.
Národní park Šumava je atraktivní destinace pro ty, kteří hledají kontakt s přírodou a možnosti ke psychickému a fyzickému zotavení. Na území parku se nachází několik obcí a menších osad.
Ve Šumavě můžete navštívit Tříjezerní slať, Vchynicko-Tetovský kanál, naučné stezky, jako například stezku Karla Klostermanna, a různé přírodní památky a vyhlídky.
Tříjezerní slať je malé vrchovištní rašeliniště ležící v Národním parku Šumava, charakteristické svými třemi rašelinnými jezírky. Je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.
Vchynicko-Tetovský kanál je technická památka, kterou můžete prozkoumat pěšky nebo na kole. Kanál spojuje řeku Vydra s říčkou Křemelná a byl dříve využíván pro plavení dřeva.
Naučná stezka Tříjezerní slať nabízí možnost prozkoumat rašeliniště, jeho vegetaci a vznik rašeliny. Na trase jsou nově vybudované vyhlídkové plošiny, které umožňují návštěvníkům získat lepší pohledy do rašeliniště.
Trasa naučné stezky Karla Klostermanna začíná u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, detaily o její délce nejsou v textu specifikovány.
V obci Srní můžete absolvovat Srnský okruh, který je dlouhý 8,4 km a nabízí krásné výhledy do šumavské přírody. Trasa vede po zelené turistické značce okolo Spáleného a Sedelského vrchu.
V oblasti Tříjezerní slati se vyskytují typické vrchovištní rostliny jako kyhanka sivolistá, klikva bahenní a rosnatka okrouhlolistá.
Národní park Šumava nabízí různé procházkové trasy pro každou roční dobu. Doporučuje se využít příjemného počasí a dobrých turistických podmínek.
K Informačnímu centru Národního parku Šumava na Rokytě se lze dostat pomocí rozličných komunikačních spojení, parkovat můžete na parkovišti Rokyta.