ÚvodAktualityPražská Bílkova vila vás zve na osobitou Cestu k předsíni chrámové
Kultura

Pražská Bílkova vila vás zve na osobitou Cestu k předsíni chrámové

  • 8. srpna 2024
Pár kroků od zastávky tramvaje Chotkovy sady, naproti Letenským sadům, stojí Bílkova vila. Atypický půdorys vily, jedné z nejoriginálnějších staveb secesního symbolismu v Evropě, má připomínat stopu kosy sklízející obilí. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. Ta vás zve na nynější výstavu ve vila s alegoricky mystickým názvem Cestu k předsíni chrámové.
františek bílekTvorba raného období patří k nejlepšímu, co František Bílek (1872–1941) za svůj život vytvořil. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby nám zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Právě na ně je zaměřena expozice Cesta k Předsíni chrámové, která je veřejnosti přístupná až do června 2026.

František Bílek byl v rámci své generace ojedinělým uměleckým zjevem a jeho tvorba se zcela vymykala výtvarným snahám jeho vrstevníků. Svůj názorový duchovní svět formuloval už během stipendijního pařížského pobytu v letech 1891 až 1892. Vliv sehrálo umělecké intelektuální prostředí, kam uvedla dvacetiletého Bílka jeho ochránkyně, česká malířka Zdenka Braunerová. Bílek se zde dostal do kontaktu s nejrůznějšími teoriemi a směry, které jej ovlivnily. Pěstovaly se tu tajné nauky, hermetismus, okultismus a umělce přitahovala esoterická symbolika.
 

Smysl naší existence a tajné dějiny náboženství

vila františka bílkaRaná tvorba tohoto „secesního symbolisty“, spadající do období do konce prvního desetiletí 20. století, nám otevírá spletitý prostor úvah o smyslu lidské existence a její sounáležitosti s věčným koloběhem universa. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909). Bílek v nich reaguje na zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let, a především na esoterickou a tehdy populární knihu francouzského filozofa a esejisty Éduarda Schurého Velcí zasvěcenci (Les Grands Initiés) s podtitulem Náčrt tajných dějin náboženství, publikovanou roku 1889 v Paříži.

Dlouhodobá expozice Cesta k Předsíni chrámové, která bude v hradčanské Bílkově vile otevřena do 1. června 2026, představuje svět rané Bílkovy tvorby prostřednictvím řady klíčových kreseb, grafik a také – v některých případech vzácně dochovaných – publikací.
 

Vila ve stopě sekající kosy

vila františka bílkaVilu s ateliérem na Hradčanech si sochař František Bílek nechal postavit na pozemku u Mariánských hradeb podle vlastního návrhu v roce 1910. Neobvyklý vzhled stavby podtrhuje půdorys, přirovnávaný ke stopě kosy sklízející obilí. Vila má ploché zastřešení a mohutné sloupy připomínající snopy. Všudypřítomné jsou nejen prvky klasů obilného pole, ale i další detaily živé přírody. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. Ve stálé expozici umístěné ve vile jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období. V suterénu mohou badatelé navštívit Bílkovo centrum s archivními materiály týkajícími se umělcova života.

Bílkova vila je otevřena denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné je zde 150 Kč pro dospělé a 60 Kč snížené pro studenty a seniory.
Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

2. 7.1. 6.
František Bílek – Cesta k předsíni chrámové

Bílkova vila představí 2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 ideově sochařský projekt Cesta, ve kterém mladý umělec František Bílek reagoval na inspiraci a zkušenosti ze svého studijního pobytu v Paříži z počátku devadesátých let. Projekt patří k nejzajímavějším konceptům Bílkovy rané mystické tvorby.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Další aktuality

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha