ÚvodAktualityV kostele v Kunraticích u Cvikova objevili skleněný unikát – Boží hrob z křišťálu
Foto: Artur Irma, genus.cz
Památky

V kostele v Kunraticích u Cvikova objevili skleněný unikát – Boží hrob z křišťálu

  • 3. dubna 2021
Kostel v Kunraticích u Cvikova skrýval desítky let unikátní poklad – starobylý sklem zdobený boží hrob, který se dochoval ukrytý pod schody na kůr kostela. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé. Skříňovitý Boží hrob byl nalezen při velikonočním úklidu kostela.
Kunratice Boží hrobV kostele Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova byla letos objevena unikátní historická památka. Jde o symbolické zpodobnění Kristova hrobu, které se v katolické církvi tradičně staví v kostelích vždy o Velikonocích. Jde vlastně o 14. zastavení křížové cesty, které si křesťané připomínají o Velkém pátku. V českých zemích se božích hrobů mnoho nedochovalo.

Vzhledem k odhadované době vzniku jde o stovky ručně broušených kamenů, které jsou upevněné do koženkového papíru, takže tvoří vitráž, kterou může procházet světlo. Podobná skleněná vitráž lemuje i dolní část, která zpodobňuje hrob s ležícím Kristem. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé.

Farář Rudolf Repka o Božím hrobu v kostele věděl, respektivě znal jeho spodní část s tělem Krista, která léta sloužila jako podstavec sousoší piety. Když před Velikonocemi došlo k nálezu horního dílu (dřevěné skříňky), zprvu se zdálo, že jde o přepravní bednu pro obraz. Jaké bylo překvapení, když byla otevřena a přítomným se ukázal starobylý sklem zdobený Boží hrob.
 

Rarita pochází od Olomouce

kostel anny rožnovVzácně dochovaný Boží hrob pochází z Moravy. Vyrobili ho ve druhé polovině 19. století ve sklenářské dílně rodiny Zbitků v Olomouci. Podobná památka bývala také v kostele v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. Římskokatolická farnost v Novém Hrozenkově jej využívala až do 90. let minulého století, ovšem roku 2005 jej darovala Valašskému muzeu v přírodě, které Boží hrob nechalo zrestaurovat. Od té doby jej vždy o Velikonocích pravidelně vystavují v kostele svaté Anny v rožnovském skanzenu.

boží hrob rožnovOlomoucká dílna rodiny Zbitků se specializovala na výrobu mobilních oltářů, božích hrobů a lurdských jeskyní. Podle informací z valašského muzea navazovala pravděpodobně na činnost sklenáře Antonína Zbitka (1786 až 1866), realizátora mnohých vitráží, lustrů, zejména v moravských a slezských chrámových prostorách. Odhaduje se, že mezi lety 1846 – 1914 vyprodukovala tisícovku božích hrobů, které se dostaly do celé katolické Evropy i do zámoří. Kdy a jak se dílo dostalo do kunratického kostela není známo - převážně německá obec se po druhé světové válce odsunem Němců téměř vylidnila a o památce tak nejsou bližší informace.

Boží hrob zatím k vidění není, v kunratickém kostele se velikonoční mše neslouží a koronavirová opatření zatím nedovolují jej otevřít veřejnosti. V blízké budoucnosti se však Boží hrob stane trvalou součástí expozice Křišťálového chrámu, na který kostel proměnili skláři nedalekého ateliéru výtvarníka Jiřího Pačinka.
Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova Památky

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj