ÚvodAktualityV Krkonoších se opravují turistické chodníky – kde si dát pozor a kudy nelze projít?
Letní sporty

V Krkonoších se opravují turistické chodníky – kde si dát pozor a kudy nelze projít?

  • 13. října 2021
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje před zimou některé turistické chodníky na značených trasách. Většinu z nich lze obejít nebo projít s omezením. Několik cest je však neprůchodných, taková místa jsou označena jako "uzavřená", tak po ní není možné procházet a není možné ji ani obejít. Pokud je označena "omezení průchodu", pak to znamená, že uvedený úsek je staveništem, kde mohou být zhoršené podmínky průchodu, kde budete míjet pracovníky stavební firmy a stavební stroje, ale v zásadě je daný úsek možné projít nebo těsně podél staveniště obejít. Jakým místům se tedy vyhnout a kudy projdete?
KrkonošeV říjnu začaly v Krkonošském národním parku opravy některých cest, které potrvají až do listopadu 2021. Jestliže se tedy chystáte do našich nejvyšších hor na podzimní dovolenou nebo víkend a chtěli byste podniknout vysokohorskou túru, dejte si pozor na uzavřené úseky lesních cest, kudy v současnosti nelze procházet!

V okolí Harrachova jsou to tři místa: lesní cesta Ke Kostelní (od 5. 10. do 1. 11. 2021 zcela uzavřena), Mumlavská cesta (okolo Mumlavy směrem na Voseckou boudu) od 5. 10. do 1. 11. 2021 průchod omezen na třech místech (za vodopádem, cca uprostřed cesty a na Krakonošově snídani). Poslední je lesní cesta Bukama (žlutá Studenov – Rýžoviště), ta je od konce srpna do 30. 11. zcela uzavřena.

KrkonošeV okolí Rezku je zcela uzavřena Vlčí cesta po žluté značce na Dvoračky a silnička podél Černého ručeje (pod Malým Jeřábníkem u Vítkovic).

Nejvíce omezení čeká turisty v okolí Špindlerova Mlýna. Tady se pracuje na chodníku Petrovka – Ptačí kámen – Brádlerova bouda, a to od 5. 10. do 1. 11. 2021, průchod je zcela uzavřen (modrá trasa, lze obejít přes Martinovku, Červené sedlo a Dívčí kameny). Průchod je ve stejné období omezen také na Dřevařské cestě 2 (tj. na žluté značce ze Špindlu k Boudě u Bílého Labe). Rekonstrukce turistického chodníku pokračuje do 31 .10. na turistické cestě Luční boudaBouda Bílé Labe, která je z tohoto důvodu zcela uzavřena. Cesta Třídomí – Mísečky je do 1. 11. v rekonstrukci, ale průchod je pouze omezen.
 

Uzavírky a omezení u Horního Maršova a Pece pod Sněžkou

modrý důlNěkolik omezení platí v katastru obce Horní Maršov. Na Luisině cestě došlo k poškození kamenného břehu, průchod je zde omezen a vstup osob na vlastní nebezpečí! Práce trvají od 1. 6. do 31. 12. 2021. Vycházková trasa Aichelburg je omezena, rekonstrukce chodníku byla zahájena 5. 10. a pokračuje do 1. 11. 2021. Průchod je možný na vlastní nebezpečí. Práce pokračují i nad Temným Dolem, na tzv. cestě Nad mechanikou. Průchod je až do 1. 11. omezen.

Také si dejte pozor na Černou horu – stezka k rozhledně je mimo provoz, až do 1. 11. Až do 31. 10. je zcela uzavřena Železná stezka Modrým dolem u Pece pod Sněžkou. Uzavření červeně značené cesty z Richtrovek do Modrého dolu bylo nutné kvůli transportu vyřezané kleče vrtulníkem a její ukládání na skládku "BAM". Stezka je uzavřena od 23. 9. do 31. 10. 2021.
Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově Památky

Lesní hrádek Aichelburg v Horním Maršově

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš.

Bouda Bílé Labe v Krkonoších Ubytování

Bouda Bílé Labe v Krkonoších

Horská chata Bouda u Bílého Labe se nachází v Krkonoších asi 5 km od centra Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1000 metrů na levém břehu Bílého Labe. Je situována v dole Bílého Labe na křižovatce čtyř turistických cest od Špindlerova mlýna, od Špindlerovy boudy a od Luční boudy.

Martinova bouda v Krkonoších Ubytování

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Horní Maršov

Horní Maršov

Když se ze Svobody nad Úpou vydáte dál do Krkonoš směrem na Pec pod Sněžkou, Horní Maršov zkrátka nemůžete minout. Mezi oblíbené výletní cíle patří lesní hrádek Aichelburg, chráněné území Dvorský les a bývalé vápencové lomy u Horních Albeřic, kde ve staré vápence vzniklo zajímavé muzeum.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou, kterou dnes známe jako horské rekreační středisko na úpatí nejvyšší české hory Sněžky (1 602 m, vznikla koncem 16. století jako hornická osada. Dávnou těžbu železa, arzenu a mědi připomíná historický důl, pozornost samozřejmě přitahují horské vrcholky a okolní příroda.

Horní Mísečky – nejvýše položená horská osada Zážitky

Horní Mísečky – nejvýše položená horská osada

Nejvýše položená horská osada v Krkonoších je oblíbeným výchozím bodem pro turistické výlety, a to v létě i v zimě.

Vítkovice v Krkonoších

Vítkovice v Krkonoších

Obec Vítkovice v Krkonoších leží v průměrné nadmořské výšce 683 m.n.m. První písemná zpráva o Vítkovicích se datuje k roku 1606. Z historických památek tvoří dominanty barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1690 a také barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1741. Vzhledem ke své poloze jsou Vítkovice ideálním výchozím bodem k výletům po horských hřebenech. Místa jako Dvoračky, Rezek, Rovinka, Horní Mísečky, Zlaté návrší, jsou dostupná jak na kole, tak pěšky.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš Příroda

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou Příroda

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Rozhledna Panorama na Černé hoře Příroda

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře (1289 m) u Janských Lázní byla vybudována z původního sloupu bývalé lanové dráhy. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Krkonoš s nejvyšší Sněžkou, dále oblast Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické hory, Jizerské hory a další oblasti.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš Gurmánská turistika

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Horská chata Rezek v Krkonoších Ubytování

Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská osada Rezek se nachází ve III. zóně Krkonošského národního parku mezi středisky Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice a Mísečky. Horský hotel leží na pěkném zalesněném hřebeni, jižní rozsoše Lysé hory pod Preislerovým kopcem.

Další aktuality

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje na víkend 18. a 20. října 2024 Společnost pro Jizerské hory. Zájemci v informačních centrech v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a podrobné instrukce. Pomůcky pro úklid budou dostupné z rukou dobrovolníků také na velkých parkovištích přímo na horách.
18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj