ÚvodAktualityV Krkonošském národním parku vyrostla Zvířátková stezka
Příroda

V Krkonošském národním parku vyrostla Zvířátková stezka

  • 1. srpna 2015
Na kraji lesa u Moravské boudy vznešeně stojí jelen. O kousek dál na pahýlu trouchnivějícího pařezu sedí výr. Pozorní návštěvníci si nedaleko všimnou i jezevce, srnečka či tetřívka. Nejedná se o zvířecí sešlost, ale o projekt Správy Krkonošského národního parku, kterým se snaží turistům přiblížit zvířenu Krkonoš. A stejně jako loni i letos můžete na cestu do našich nejvyšších hor využít cyklobus.
Minulý rok správci Krkonošského národního parku opravili turistický chodník vedoucí nad Špindlerovým Mlýnem od Moravské boudy po vrstevnici ke státní hranici. Dříve zde byla špatně průchozí pěšina, která vedla lesním rašeliništěm. Tento ekosystém zvýšenou návštěvností trpěl. Byl zde proto vybudován zpevněný chodník, z části je dlážděný, z části návštěvníci procházejí po dřevěném povalu.

Rašeliništi tento krok prospěl a navíc se správci parku rozhodli tento úsek zpestřit návštěvníkům, kteří sem zavítají. Zejména rodiny s dětmi uvítají 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti, která mohou hledat v jejich přirozeném prostředí podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku. Všechny sochy jsou dubové a kromě jezevce, srnečka, tetřívka, jelena a výra zde jsou ještě liška, zajíc, veverka, tetřev, straka, kuna, krkavec, sluka a zmije.
 

Do Krkonoš cyklobusem


Na cestu do Krkonoš můžete i v letosšní sezóně využít cyklobus, abyste se do hor pohodlně dostali. Cyklobusy tu jezdí  Využít můžete šesti tras autobusů a dva spoje po železnici. Krkonošské cyklobusy jezdí každý rok od počátku června až do září a během dne projedou tam a zpět celé Krkonoše. Pravidelně v obou směrech (ráno po sedmé hodině) vyjíždí a večer (kolem půl páté) se vrací zase zpět páteřní linka, která vede z Harrachova přes Rokytnici, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy.



Na tuto "páteřní" trasu navazují přestupové autobusy Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a dále až na Špindlerovu boudu a z Jilemnice – Hrabačova do Vítkovic a na Horní Mísečky. Východní část Krkonoš, Žacléř, je připojena spojem do Trutnova. Z Trutnova mohou cykloturisté využít přímou linku upravenou pro přepravu kol až na Pomezní Boudy.

Krkonošské cyklobusy navazují i na podobnou síť v Českém ráji. Stačí ráno v Jilemnici – Hrabačově přestoupit a pokračovat na Železný Brod nebo Turnov.

Nejezděte na kole do kopce, využijte cyklobusy a potom lanovky a užijte si dlouhý sjezd do údolí!
 
Harrachovská naučná stezka Příroda

Harrachovská naučná stezka

Zrekonstruovaná naučná stezka nejen pro milovníky přírody a historie. Od července 2013 je k dispozici návštěvníkům Harrachova zrekonstruovaná naučná stezka bývalého Lesnického učiliště.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš Příroda

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Pančavský vodopád v Krkonoších Příroda

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Pomezní Boudy v Krkonoších Památky

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Další aktuality

Muzeum Podkrkonoší nabízí v těchto dnech návštěvníkům novou unikátní výstavu

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově otevřelo výstavu o historii těžby uhlí na Trutnovsku nazvanou Já jsem horník, kdo je víc. Expozice bude přístupná do 21. dubna.
16. únor 2013 14:17
Kultura

Omezení vstupu do některých oblastí Krkonoš pro tento rok končí

V Krkonoších o víkendu skončilo omezení vstupu do některých oblastí, a to např. do okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle či pramene Labe. Zákazy správa parku vyhlašuje kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek. Nařízení však neomezuje běžné návštěvníky na turistických cestách či cyklotrasách.
17. říjen 2011 8:30

Vyzkoušejte své řemeslnické dovednosti

Řemeslnické léto je tradiční akce, kterou letos již po čtrnácté pořádá Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí na oživení letní turistické sezóny. V průběhu letních prázdnin jednotliví řemeslníci představují řemesla z Krkonoš a Podkrkonoší a letos nově také i polských Krkonoš.
14. červenec 2011 9:00