Vstupní brána do Krkonoš
Městečko označované dnes za "vstupní bránu do Krkonoš" stávalo již v první polovině 13. století. Období prosperity pak do Vrchlabí přichází společně s nejvyšším horním hejtmanem Království českého, Kryštofem Gendorfem z Gendorfu, uznávaným hutním odborníkem. V 16. a 17. století se v souvislosti s hornictvím, železářstvím, sklářstvím a těžbou dřeva projevil velký příliv německého obyvatelstva. Roku 1624 se stal majitelem panství Albrecht z Valdštejna. Ve druhé polovině 19. stol. patřilo Vrchlabí mezi nejprůmyslovější střediska rakousko uherské monarchie. Dominantní postavení textilního průmyslu v období do 1. světové války zvyšovaly ještě tiskárny a barvírny látek a továrna obvazových látek firmy Hartmann a Kleining. Slavnou minulost řemeslných tradic připomíná naučná stezka Via fabrilis z Vrchlabí do polského Boleslavce.
Vzhledem ke své výhodné poloze se město stalo centrem cestovního ruchu ve střední části Krkonoš. Je zde bohaté zázemí ubytovacích a stravovacích služeb a možnosti sportovního i kulturního vyžití. Vrchlabí je výchozím místem pro výlety nejen do Krkonoš, ale i vzdálenějších míst východočeského regionu.
Pamětihodnosti ve Vrchlabí, které byste neměli minout
Nádherné městské centrum bylo vyhlášeno právem městskou památkovou zónou. Dominantou Vrchlabí je také krásný renesanční zámek. Stavbu v roce 1546 započal Kryštof Gendorf z Gendorfu a zámek patřil k prvním stavbám svého druhu v Čechách. Dnes je sídlem městského úřadu, navštívit však můžete rozsáhlý přírodně krajinářský park, kde vede i naučná stezka.
Nejvýznamnějšími církevními památkami jsou kostel sv. Augustina z počátku 18. století, i s přilehlým klášterem či novogotický kostel sv. Vavřince. Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání. V bývalém klášteře se nachází hlavní budova Krkonošského muzea Správy KRNAP. Hlavní lákadlem v augustiniánském klášteře je expozice Kámen a život s ukázkami živé přírody s tekoucí vodou, rostlinami, rybami, ptáky a terárii, představující nejznámější zástupce krkonošských obojživelníků a plazů.
Nejstarší lidové stavby v Krkonoších
Soubor čtyř štítových domků patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Nachází se zde několik stálých expozic, například
výstava o historii města či
expozice Z tvorby krkonošského lidu pojednávající o původních krkonošských řemeslech.
Mezi historicky zajímavými domy zaujme budova lékárny U černého orla. Neobvyklou technickou památkou je pak barokní kamenný most přes řeku Labe, pocházející ze 17. století.