ÚvodAktualityDivocí koně, zubři a pratuři pomáhají zachraňovat zanedbanou krajinu. Kde uvidíte tato vzácná zvířata?
Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zachraňovat zanedbanou krajinu. Kde uvidíte tato vzácná zvířata?

  • 22. června 2021
Skvělé využití bývalých vojenských prostor a jejich revitalizace pomocí přírodních sil se daří na mnoha místech České republiky díky divokým koním, zubrům a praturům, kteří spásáním agresivních druhů trav pomáhají růstu vzácných rostlin a navrací přírodu opět do rovnováhy. Nejznámější rezervací těchto zvířat jsou středočeské Milovice, ale po republice jich najdete ještě několik – například Na Šlovickém vrchu, v Podyjí nebo u Hradce Králové.
koně miloviceDivocí koně původem z anglického Exmooru se rychle zabydleli v České republice. V Evropě býval tento druh koně původní, ovšem člověkem zde byl vyhuben. Podařilo se mu přežít pouze na Britských ostrovech. Hlavní výhodou těchto koní je, že se u nich zachovaly všechny „divoké“ vlastnosti nutné pro život bez lidské péče. Právě kombinace unikátních vlastností, nenáročnosti, autentického vzhledu a schopnosti celoroční venkovní pastvy bez potřeby přikrmování a jiné péče, z nich ideální zvíře pro nejekologičtější péči o přírodovědně cenná území velkého rozsahu.

koně miloviceV lokalitách jako jsou například bývalé vojenské újezdy a další podobná území koně představují nejpřirozenější a dlouhodobě nejefektivnější způsob péče o krajinu. Mimo koní na některých místech uvidíte také další velké kopytníky, jako jsou zubři a pratuři. Jejich přítomnost pomáhá velmi rychle s odstraněním dominantních trav těchto hospodářsky zanedbaných území. Zvířata je dokáží potlačit již během prvních dvou let pastvy. Od třetího roku se začínají na místa vracet původní kvetoucí byliny. Čtvrtý a pátý rok „koňské péče“ dochází k obnově dalších částí území a tím i k návratu původních druhů živočichů a rostlin. Jedná se například o motýly, kteří potřebují ke svému životu nektar z květin.

koně miloviceMilovicích se podařilo navrátit do přírody vzácný druh motýla – modráska jetelového, který na tomto místě před desítkami let vyhynul. V rezervacích našli útočiště koroptve polní a křepelky polní, dudci, nebo vzácní korýši jako žábronožka letní a listonoh letní. V době, kdy v Evropě dochází k výraznému poklesu počtu motýlů a dalšího hmyzu, tak čeští vědci a ochranáři vyzkoušely fungující metodu na jejich záchranu.
 

Ožití vyhynulých zvířat a rostlin v naší přírodě

bizon miloviceNejznámější rezervací divokých zvířat jsou středočeské Milovice. Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do rezervace 28. ledna 2015. V říjnu téhož roku do oblasti přibylo stádo praturů. Novodobí pratuři jsou výsledkem práce vědců ve 20. století, kteří je zpětně vyšlechtili z primitivních plemen skotu. Návštěvníci zde naleznou vyhlídkové plošiny z nichž mohou vzácná zvířata zahlédnout.

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Obora i s kusem lesa se stala domovem zubrů evropských (původem z Polska) a dalších divokých koní.

divocí koně podyjíDalším místem, kde se koním dobře daří je Podyjí na jižní Moravě. Divocí koně pomáhají navracet původní podobu krajiny na pastvinách na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti. Obě lokality jsou pokladnicemi vzácných rostlin a živočichů, jako jsou koniklece, jalovce, orchideje, desítky druhů motýlů, ještěrky zelené, užovky stromové a řada dalších. Ti všichni se neobejdou bez dlouhodobé péče o svá stanoviště, kterou zde zajíšťují právě divocí koně. O tom, že s ekoním dobře daří svědčí přírůstky do stáda - první hříbě se narodilo 17. dubna 2020, během pár týdnů se očekávají další hříbata, březích je devět klisen.

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000 a divocí koně tu od roku 2018 pomáhají udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.Poníkům slouží dva výběhy na ploše 18 hektarů.

rezervace na plachtěU Hradce Králové objevíte lokalitu Na Plachtě. Jedná se o prostor bývalého cvičiště a ačkoli se lokalita (mezi Malšovicemi a Moravským Předměstím) nachází v těsném sousedství městské zástavby Hradce Králové, zahrnuje tůně, rybníky, písčiny, vřesoviště, rašelinné louky, lesní porosty a rozptýlené skupiny křovin. Také zde od roku 2018 působí stádo několika koní. Za rok dokázali obnovit slatinnou louku s rybníkem Jáma, který se opět stal významnou lokalitou pro hnízdící ptáky. Také rákosiny začaly být druhově pestřejší a ochránci čekají, že se podaří navrát pryskyřníku obrovského, kterého byl na Plachtě zaznamenán naposledy před 35 lety.

divocí koně hříběNa Josefovských loukách u Jaroměře je unikátní více jak sto let starý systém, pomocí kterého je možné regulovat hladinu spodní vody. Tento systém umožňuje udržovat na loukách mokřady, které pomáhají k návratu mokřadních ptáků do dříve zaplavované oblasti v nivě Metuje. Louky se staly domovem také pro divoké koně, kteří zde namísto těžké techniky udržují prostředí nezbytné pro luční mokřadní druhy ptáků.

zubřiceBývalé vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Vzácné území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a od ledna 2020 zubři. Jedná se o stádo pěti koní a tří zubrů. Výběh pro zvířata je rozdělen na dvě části, mezi kterými vznikla lávka, jenž slouží jako vyhlídkové molo. Obora s koňmi a zubry leží na jižním okraji města, kudy protéká Rakovský potok – v něm žije rak kamenáč. Na území se vyskytují také skokan štíhlý, ropucha obecná, užovka obojková či ťuhýk obecný. Roste zde třeba kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.
 

Návrat kdysi vyhynulých praturů

praturKdybyste se vrátili o několik staletí zpět a toulali se českou krajinou, setkání s praturem by nebylo nijak vzácné, šlo o jedno z nejrozšířenějších lovných zvířat. Traduje se, že jejich posledním útočištěm bylo polské Mazovsko, kde vyhynuli v 16. nebo 17. století. Před deseti lety začali vědci v Nizozemí pracovat na projektu jejich znovuoživení a právě v Milovicích našla domov první skupina zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

Jedním z míst, kde "noví pratuři" od roku 2018 žijí je Modrá u Velehradu. K praturům vede z expozice Živá voda stezka z modřínového dřeva, jejiž část se nachází nad terénem obůrky. Součástí naučné stezky je vyhlídková věž či pozorovatelna. Lidé se v jejích dvou patrech mohou posadit, v klidu pozorovat zvířata, nebo se rozhlédnout po okolní krajině.

Potomky praturů nejsou jen dnešní plemena domácího skotu a nově či zpětně šlechtěná zvířata, ale také chovy, které vznikly starším křížením a šlechtěním; k vidění jsou například v ZooparkuChomutově. Sochu pratura najdete i v Zoo Chleby, živé exempláře můžete kromě Milovic a Modré vidět také na Šumavě, ve výběhu poblíž obce Křišťanov na hranici vojenského prostoru Boletice. O pratury zde pečuje společnost Agrokomplex Šumava, impozantní zvířata můžete pozorovat z vyhlídkové věže na okraji výběhu.
Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan Příroda

Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan

Janovský mokřad o výměře 20,6 ha se nachází vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci obývají divocí koně a mladé jalovice praturů. Pomáhají zde spásáním trávy pečovat o cenný biotop.

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku Příroda

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku

V listopadu 2020 vznikla nová rezervace divokých koní, a to na Třeboňsku, v nivě řeky Lužnice. V únoru 2022 ke koním přibyly samice pratura.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou Příroda

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Obora praturů Křišťanov Příroda

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Rezervace divokých koní v Podyjí Příroda

Rezervace divokých koní v Podyjí

Jedenáct divokých koní našlo domov v Národním parku Podyjí na Znojemsku, kde pomáhají s jejich údržbou a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan Příroda

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Divocí koně, spolu s dalšími opatřeními, pomohou udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré Příroda

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích. Stezka praturů vede z areálu Živé vody po lávce i ve čtyřmetrové výšce. Kromě rozhledny zde najdete dvanáct tematických zastavení.

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové Příroda

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové

Unikátní přírodní lokalita Na Plachtě se rozkládá na jihovýchodním okraji města Hradec Králové. Kromě vzácných drobných živočichů zde uvidíte také divoké koně, kteří šetrně pomáhají udržovat zdejší travní porosty a tím i životní prostor pro mnohé bezobratlé živočichy.

Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku Příroda

Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku

Na louky u Kozmic na Opavsku o rozloze téměř 70 hektarů byly na podzim 2019 vypuštěny exmoorští pony.

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech Příroda

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj