ÚvodAktualitySlovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin
Kultura

Slovanská epopej najde stálý domov v pražském paláci Savarin

  • 8. února 2022
Téměř sto let se vedou diskuze a spory o tom, kde by měla být nastálo vystavena Slovanská epopej, slavné dílo malíře Alfonse Muchy. Nyní je soubor obrazů umístěn ve zrekonstruovaném zámku Moravský Krumlov, za několik let by se měl s konečnou platností odstěhovat do Prahy, a to do nově upraveného paláce Savarin v ulici Na Příkopě, který prochází náročnou přestavbou. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Slovanskou epopej.
epopejCyklus monumentálních obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej provází celé století otázka, kam jej umístit. Dvacet pláten inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů od roku 1928 nachází útočiště na různých místech. Nejprve byl ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, do roku 2021. Mezitím se podařilo zrekonstruovat výstavní prostory zámku v Moravském Krumlově, kde nakonec Epopej našla staronový domov. Bude zde vystavena až do roku 2026.
 
epopejHlavní město Praha mezitím hledá vhodné prostory, kde by mohla Slovanská epopej být nastálo. Takovým místem se stal palác Savarin na Václavském náměstí, který nyní prochází zevrubnou rekonstrukcí pod správou firmy Welwyn. Ta by měla být hotová ke konci letošního roku. V historickém paláci vzniknou speciální výstavní prostory určené právě pro Muchovy obrazy. Město bude mít prostory pronajaté na 25 let s pětiletou opcí, provoz a správa by měla být svěřena Welwynu. Tím by měl být ukončen i spor s vnukem slavného malíře, Johnem Muchou a Hlavním městem Praha o vlastnictví pláten. V případě podpisu dohody mezi městem Prahou, firmou Welwyn a Nadací Mucha uzná John Mucha vlastnické právo Prahy na Epopej a stáhne svou žalobu.
 
V paláci Savarin bude Slovanská epopej umístěna do speciální expozice, která bude mít i rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou i obchodem s upomínkovými předměty. Měl by zde být vystaven také rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha, která obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.
Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze Kultura

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Další aktuality

Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila od 11. října do 3. listopadu 2024 výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Día de los Muertos. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových aranžmá a dýně různých tvarů, barev i velikostí na motivy tajemného avšak veselého mexického svátku mrtvých. Víkend 19. – 20. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění.
17. říjen 2024 14:00
Příroda, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
17. říjen 2024 10:51
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Máslovické dýňování 2024, Královské vinobraní na Točníku, Osadníci z Prstenu, Samhain na zámku Nižbor 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Krompachu

Praha našla letošní vánoční strom. Z pětačtyřiceti kandidátů přihlášených do soutěže Hledá se strom vybrala komise krásně rostlý a zhruba dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý z obce Krompach na Českolipsku. Soukromý majitel jej do soutěže přihlásil, protože strom přerostl hranice jeho pozemku, kde by mohl v budoucnu svým dalším růstem ohrozit sousední nemovitost. Strom bude pokácen předposlední sobotu v listopadu a pokud vše půjde podle plánu, měl by se rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. 11. 2024, kdy také začnou Největší Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. říjen 2024 21:00
Zážitky, Praha

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha