ÚvodAktualityRok 2024 byl v Zoo Ostrava navzdory řádění živlů rekordní!
Příroda

Rok 2024 byl v Zoo Ostrava navzdory řádění živlů rekordní!

  • 19. ledna 2025
Ostravská zoologická zahrada má za sebou další úspěšný rok. I přesto, že byl areál kvůli silné vichřici a záplavám několik dní uzavřený veřejnosti, byla překonána rekordní návštěvnost z roku 2023. Podařilo se odchovat přes 1 500 mláďat a byla mezi nimi řada velmi vzácných a raritních odchovů, navíc 33 z nich bylo vypuštěno do volné přírody. Podařilo se také navýšit příspěvek na ochranu přírody – z každého vstupu putuje už pět korun na podporu záchranných programů. Zoo také hostila významnou mezinárodní konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Proběhlo několik rekonstrukcí a úprav expozic, přibyly nové druhy, došlo k několika významným transportům zvířat.
zoo ostravaPočasí, které je důležitým a zásadním faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, v loňském roce potrápilo Zoo Ostrava do té míry, že musel být areál hned dvakrát zcela uzavřený veřejnosti. Poprvé to bylo jen na jeden den (20. června). Večer před tím zasáhla Moravskoslezský kraj silná bouře s vichřicí. V lesnatém areálu vyvrátila desítky stromů a polámala tisíce větví. Ještě větší škody pak napáchaly silné a vytrvalé deště opět doprovázené silným větrem v polovině září. Zoo leží na kopci, ale i tak byla řada míst v areálu zaplavena, přelily se rybníky, zcela pod vodou skončila expozice Mokřady, kde naštěstí zoo nechová žádná zvířata. V podmáčené půdě pak opět popadalo mnoho stromů. Odklízení a zajištění areálu tentokrát trvalo celý týden.

V obou případech mohutné kmeny a větve poškodily některá hrazení u výběhů zvířat, voliéry, lavičky a další zařízení, dlouhé hodiny také nešel v zoo proud. Škody způsobené živly za obě události byly značné , ale naštěstí nebyl ani v jednom případě nikdo zraněn a neuhynulo žádné zvíře.
  
Navzdory živelním událostem a uzavření areálu překročila třetím rokem návštěvnost Zoo Ostrava hranici 600 000 osob. A potřetí se dokonce podařilo překonat rekord předchozího roku. V roce 2024 do zoo dorazilo rekordních 630 577 návštěvníků. Přes 18 tisíc více než v roce 2023, kdy dorazilo 612 455 lidí. Rekordní byly i některé měsíce, například v únoru přišlo do zoo díky nebývale teplému počasí neuvěřitelných 25 524 návštěvníků, v březnu pak 61 340. Rekordní byl i květen s bezmála 95 tisíci.
 

Chov zvířat v roce 2024

zoo ostravaZoo Ostrava chovala na konci roku 2024 451 druhů zvířat v 6 103 jedincích. Zhruba jedna třetina druhů patří k ohroženým a je vedena v mezinárodním Červeném seznamu (The IUCN Red List). Sedm taxonů je zařazeno dokonce v kategorii vyhubený v přírodě (Extinct in the Wild), což je poslední kategorie před kategorií vyhubený (Extinct). V souladu s posláním moderních zoologických zahrad se i Zoo Ostrava podílí na zachování biologické rozmanitosti a je zapojena do bezmála stovky mezinárodních záchranných programů na udržení životaschopných populací vzácných živočichů chovaných v lidské péči. Dva z těchto programů zároveň i vede (Evropský ex situ program pro šimpanze a Evropský ex situ program pro živorodkovité)

zoo ostravaostravské zoologické zahradě se za uplynulý rok 2024 narodilo, vylíhlo či vykulilo přes 1 500 mláďat – zástupců všech skupin živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců, plazů a obojživelníků. U primátů se narodilo mládě kriticky ohroženého lemura mongoze (Eulemur mongoz) – jedno ze dvou mláďat narozených v Evropě – a již třetí mládě šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus). Zaznamenali jsme prvoodchov u jelínků vepřích (Hyelaphus porcinus porcinus), vikuní (Vicugna vicugna), hus kuřích (Cereopsis novaehollandiae), medak šikmošupinných (Oryzias loxolepis) a klaunů ostnitých (Amphiprion biaculeatus).

zoo ostravaPo třech letech se podařilo odchovat dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) z Filipín, po dlouhých dvanácti letech čtyři mláďata varanů papuánských (Varanus salvadorii), kterých žije v evropských zoo pouhých 26 jedinců. Dále se podařilo odchovat dvojčata pand červených (Ailurus fulgens fulgens) i mládě vzácné kočky rybářské (Prionailurus viverrinus). Stejně výjimečným je i odchov dvou mláďat levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya). Zajímavé odchovy se zdařily i u kondorů královských (Sarcoramphus papa), supů bělohlavých (Gyps fulvus), kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum) nebo křepelek korunkatých (Rollulus rouloul).
 
Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytuje Zoo Ostrava pro posílení divokých populací. Do volné přírody se dostalo celkem 36 mladých jedinců: 13 sov pálených (vypuštěny v ČR), 3 puštíci bělaví (vypuštěni v Rakousku), 2 orlosupi bradatí (vypuštěni ve Francii), 2 supi mrchožraví (převezeni do Bulharska, kde budou vypuštěni v roce 2025), 15 poláků malých (vypuštěni v ČR) a 1 orel mořský (převezen do chovatelské základny ve Francii).
 

Nové druhy v zoo

karakalMezi nové druhy pořízené v roce 2024 patří například pár sambarů skvrnitých (Rusa alfredi), pár orlů východních (Haliaeetus pelagicus), trio koroptví rudohlavých (Arborophila torqueola), 5 mangust žíhaných (Mungos mungo), chameleon laločnatý (Chamaeleo dilepis) a dále několik druhů ohrožených paprskoploutvých ryb, jako například rájovčíci (Parosphromenus anjunganensis), bojovnice zelenooké (Betta livida) či bojovnice červené (Betta rutilans). V několika případech došlo k návratu dříve chovaných druhů – karakala (Caracal caracal), osináka afrického (Atherurus africanus). Nově mohou návštěvníci v pavilonu Tanganika obdivovat kriticky ohrožené gekony modré (Lygodactylus williamsi), kteří byli dříve chováni v zázemí. Naopak v zoo ukončili chov gazel perských.
 
zoo ostravaHned na začátku roku došlo k výměně mladého samce lva indického (Panthera leo persica) za samce ze Zoo Krakov. K podobné obměně či dovozu nových chovných samců došlo i u dalších druhů – hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius), jelena milu (Elaphurus davidianus), onagera (Equus hemionus onager), nandu pampového (Rhea americana), jaka domácího (Bos mutus f. grunniens), tany severní (Tupaia belangeri), dále se do Ostravy dostali 2 samci kolpíků růžových (Platalea ajaja) ze Zoo Walsrode v severním Německu a husice modrokřídlé (Cyanochen cyanoptera) až ze Zoo Beauval ve Francii.
 
zoo ostravaAle ani co se týče samic Zoo Ostrava nezahálelo – našly zde nový domov samice jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi), kriticky ohroženého morčáka šupinatého (Mergus squamatus), korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), dvě chovné samice v přírodě vyhubených siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis) i nová samice zebry Grévyho (Equus grevyi). Proběhl i odvoz poměrně početné skupiny mláďat vzácných želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii), celkem 28 jedinců, které se rozmnožují jen v několika málo zoologických zahradách, nebo 13 mahsírů obřích (Tor putitora), přičemž tři z těchto ohrožených ryb byli dospělí, tj. přes půl metru velcí jedinci. Mezi nejkomplikovanější transporty jistě patřil odvoz samce lemura červenobřichého (Eulemur rubriventer), samce vodušky abok (Kobus megaceros) a samice levharta cejlonského do Zoo Singapur. Na konci roku se do Ostravy dostal samec medvěda ušatého Jirka (Ursus thibetanus) ze zámku Konopiště.
 

Nové pavilony a rekonstrukce

Největší stavbou roku 2024 byla rekonstrukce zadní a nejstarší části pavilonu Tanganika, kde se zabydlela skupinka mangust žíhaných. Dále v zoo probíhaly rekonstrukce, úpravy a rozšíření hned několika expozičních celků: rekonstrukce a rozšíření průchozí Voliéry Papua, rekonstrukce dvou voliér v komplexu Voliér ptáků Tibetu a Číny, rekonstrukce střechy Malé Amazonie, rozšíření seníku v expozici Na Statku a rozsáhlá a náročná rekonstrukce návštěvnické části pavilonu slonů. Na závěr roku ještě proběhla výstavba vyhřívané jeskyně ve výběhu lvů a úprava výběhů šelem v komplexu Jižní Amerika. Dokončen byl také rozsáhlý projekt elektrifikace celého areálu zoo.
 

EAZA Conservation Forum

zoo ostrava eazaNa začátku června se v Ostravě uskutečnila mezinárodní ochranářská konference EAZA Conservation Forum 2024, kterou se završily dva roky intenzivních příprav této mimořádně významné akce. Zoo Ostrava byla jako historicky první zoo v ČR pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) hostováním a organizací této konference. Zúčastnilo se jí 130 ochranářů ze 30 zemí nejen z Evropy, ale i ze zámoří – Argentiny, Kostariky, USA, Namibie, Jižní Afriky, Izraele a Indonésie. Program konference byl zaměřen zejména na to, jak co nejlépe zajistit ochranářské aktivity s vysokou kvalitou a pozitivním dopadem. Zoo Ostrava se na konferenci prezentovala dvěma příspěvky, představila svou ochranářskou strategii a připravovaný dokumentární seriál.
Valentýn v Zoo Ostrava 2025

15. 2.
Valentýn v Zoo Ostrava 2025

Pokud hledáte pro svou drahou polovičku netradiční valentýnský dárek, zkuste zajít v sobotu 15. února do ostravské zoologické zahrady. V tento den zoo nabízí slevu pro zamilované páry.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Včelí stezka v Zoo Ostrava Příroda

Včelí stezka v Zoo Ostrava

V Zoologickém a botanickém parku v Ostravě mimo krásná živá zvířata a rostliny naleznete i Včelí stezku. Tvoří ji několik informačních panelů, ukázky různých typů včelího obydlí a nechybí ani odpočinková místa.

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

V ostravském safari je k vidění největší evropské stádo onagerů a jediné v ČR. Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může přispět k tomu, aby tito kopytníci nakonec nevymizeli z planety úplně a zůstali na Zemi i pro příští generace.

Broukoviště v Zoo Ostrava Příroda

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Safari v Zoo Ostrava Příroda

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Rododendron park – rododendrony v Zoo Ostrava Příroda

Rododendron park – rododendrony v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoo roste téměř 7 500 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 400 druhů a kultivarů. Největší koncentrace je v Rododendron parku u expozice Čitván.

Další aktuality

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
1. únor 2025 10:02
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vydejte se na Pustevny podívat na ledové sochy – letošní výstava už končí

Už jen do 2. února 2025 lze obdivovat ledové sochy na Pustevnách v Beskydech. Sochy vyrobené ze 40 tun ledu jsou umístěny do dvou tematických stanů. V jednom z nich naleznete sochy inspirované peklem a ve druhém pak ledový betlém. Vstup do stanů je možný od 9:00 do 16:30, vstupenka stojí 100 Kč.
1. únor 2025 8:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Beskydy Valašsko Card nabízí řadu výhod a slev po celý rok

Návštěvníkům Beskyd vychází vstříc návštěvnická karta Beskydy Valašsko Card, která turistům nabízí velkou řadu výhod a slev a zejména spoustu zážitků. Kartu, která má platnost 12 měsíců, mohou návštěvníci Beskyd získat zdarma při ubytování u smluvních ubytovacích partnerů Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy – Valašsku, jejichž seznam je na webových stránkách karty. K zakoupení je ve vybraných turistických informačních centrech, v tomto případě však platí pouze 6 měsíců.
27. leden 2025 14:30
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Expedice Ydykseb aneb jak si užít Beskydy v zimě

Hory a lesy, krásná příroda a spousta aktivit a nápadů – to jsou hlavní důvody, proč se jezdí do Beskyd i v zimě. Vydejte se kolem výhružné sochy boha Radegasta na bájnou horu Radhošť nebo na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd. Díky bohaté sněhové nadílce jsou opraveny běžecké tratě na všech hlavních hřebenech Beskyd, Javorníků, Vsetínských vrchů, Chřibů a dalších míst. Za vyzkoušení stojí i skialpy, třeba na Bílé.
26. leden 2025 12:40
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Medvěd Jirka z Konopiště si zvyká na nový domov: v Zoo Ostrava objevuje venkovní výběh

Minulý týden skončila medvědu ušatému Jirkovi, který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen ze státního zámku Konopiště, třicetidenní karanténa. Postupně tak začíná objevovat další prostory svého nového domova a seznamovat se s dalšími obyvateli Čitvánu. Užívá si již také procházky ve venkovním výběhu.
25. leden 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

O víkendu startuje eXtrémní závod 24 hodin na Lysé hoře

Beskydy opět po roce ožijí jedním z nejnáročnějších zimních závodů v České republice a střední Evropě. V sobotu 25. ledna 2025 v 10 hodin odstartuje z Ostravice eXtrémní závod „IMOS LH24 2025" na Lysé hoře. Má statut otevřeného zimního Mistrovství České republiky v horském maratonu jednotlivců. Vypsán byl také jako eXtrémní horská štafeta dvojic.
23. leden 2025 17:00
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 31. ledna 2025 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezonní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení.
23. leden 2025 9:14
Příroda, Moravskoslezský kraj

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod! Zažijte 24 hodin na Lysé hoře 2025

Osmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 25. – 26. ledna 2025 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
21. leden 2025 8:00
Zimní sporty, Moravskoslezský kraj