ÚvodAktualityV Praze se bude slavit nový čínský Rok kovové krysy
Kultura

V Praze se bude slavit nový čínský Rok kovové krysy

  • 15. ledna 2020
Jedinečná hudební a taneční vystoupení, přehlídka čínské tradiční kultury a umění – to a mnoho dalšího vás čeká v pátek a sobotu 17. a 18. ledna 2020 v Kongresovém centru Praha, kde se bude slavit příchod nového čínského roku. Do Prahy přijede Čínský národní cirkus a pro širokou veřejnost v hlavním městě budou probíhat po oba dny již od dopoledních hodin celodenní doprovodné programy.
ČínaŠiroké veřejnosti se koncem ledna v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Na oslavu přivítání čínského nového roku přijedou do Prahy desítky umělců a řemeslných mistrů z Číny. Ve všech uvedených městech bude ve vstupních prostorách probíhat zajímavá „chrámová výstava”, kde si veřejnost prohlédne tisícileté tradiční rukodělné umění skupiny sečuánských řemeslníků, např. práci s hedvábím a výšivky Shu, tkaní z bambusu, malování cukrem, čínskou kaligrafii a malbu.

čínský národní cirkusHlavní program do České republiky přiveze špičkový umělecký soubor Univerzity umění provincie Sečuán. Toto seskupení vynikajících tanečníků, akrobatů, pěvců a hudebníků je v Asii i Evropě proslulé svými neobvyklými uměleckými i pohybovými schopnostmi, nápaditou choreografií, scénografií, rozsáhlou výpravou kostýmů a rekvizit. Během téměř 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, záhadných masek, zbraní a bojových umění, napětí, ale i hedvábné romantiky zazní navíc početné lidové hudební nástroje nebo zpěvy s bohatě zdobenými oděvy proslavené čínské opery. Soubor má také v repertoáru atraktivní Dračí tanec, se kterým uspěl na mezinárodních karnevalech. Vstupné na představení je 199 korun.

čínské lampionyČínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. Jde o nejvýznamnější z tradičních svátků čínského lidu. Symbolizuje jednotu a prosperitu, je uctíván, aby přinesl novou naději do budoucna. V Číně mají tyto oslavy více než 4 000 let starou historii. Toto slavnostní období je také rozloučením se starým rokem a přivítáním roku nového. Je rozjímáním o čase minulém a nadějným očekáváním radostné budoucnosti. Rok 2020 ukončí vládu Vepře, kterou převezme znamení kovové Myši.
 

Doprovodný program pouze v Praze

kaligrafieDoprovodný program pro veřejnost bude probíhat pouze v Praze po oba dny, tj. 17. a 8. ledna vždy od 10:00 do 21:00 hodin. Čínští umělci zde veřejnosti předvedou řadu zajímavostí, jako jsou techniky tušové malby a kaligrafie, různé národní zvyky, čajový obřad, hru na lidové hudební nástroje, malbu na čínské hedvábí a mnoho jiného.

Nebudou chyběz ani tradiční řemesla jako je bambusové tkaní, malování cukrem nebo sečuánské výšivky Shu. Dobré jídlo a pití jsou vždy nedílnou součástí každé oslavy. V prostoru čínské gastronomie bude k dispozici široká nabídka ochutnávek typických jídel, nápojů a specialit, navíc za příznivé ceny. Na tyto doprovodné programy je po oba dny vstup zcela zdarma. Doprovodný program se koná v Zimní zahradě Kongresového centra Praha.
 

Kdy se konají představení a co bude možné ochutnat?

TaštičkyVstupné na představení stojí 199 korun. Zahrnuje také ochutnávky tradičních čínských specialit. Hosté vyzkouší oblíbenou čínskou kachnu a nudle či tradiční taštičky tzv. „jiaozi“ (čte se jako „ťiao-c’“). Jejich význam během čínského nového roku je srovnatelný s kaprem a bramborovým salátem při českých Vánocích.

Hlavní programtaneční, akrobatická a hudební show, národní instrumentální kvartet a Univerzita umění Sečuán proběhe ve Společenském sále Kongresového centra Praha v pátek 17. 1. od 18:00 (vstupné 199 Kč). Po celý den bude porbíhat také doprovodný program (zdarma) v Zimní zahradě. V sobotu 18. 1. bude v Praze na programu už pouze doprovodný program bez vystoupení umělců (10:00 – 21:00), vstup zdarma.

národní cirkusZ Prahy pak Umělecký soubor Sečuán pokračuje do Ostravy, kde vystoupí s hlavním programem v neděli 19.1. od 19:00 v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. V pondělí 20.1. zavítají umělci do Opavy, kde se koná ve stejný čas představení ve Slezském divadle. Poté se soubor vydá do Olomouce, kde vystoupí 22 .1. v kině Metropol. Na závěr oslav, ve čtvrtek 23. 1. od 19:00 vystoupí v Českých Budějovicích, v Domě kultury Metropol.
 

Rok kovové Krysy je příhodný k novým projektům a rozvíjení stávajících plánů a koníčků

čínský nový rok krysaNovoroční oslavy jsou nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v jiných zemích a trvají několik dní. Čínský Nový rok v roce 2020 připadá na 25. ledna a ponese se v duchu kovové Krysy. Dle čínského horoskopu by měl být příznivý ke každému, kdo projeví odhodlání, ať už půjde o osobní cíle, ambice nebo koníčky. Bude to skvělý rok pro zakládání a rozvíjení předem promyšlených plánů. Rok Krysy nabídne velké možnosti i těm, kteří kteří plánují nákup nemovitostí, zahájení podnikání nebo investování peněz do dlouhodobých projektů.

rok 2020 s krysouStěžejní živlem letošního roku je podle čínského kalendáře voda a klíčovým prvkem kov, proto se také mluví o roku „kovové krysy“. Hlavními barvami budou zlatá, bílá a modrá. Všechna znamení zvěrokruhu se během příštího roku mohou těšit ze zdraví a harmonie. Bude vhodné je však ještě podpořit, a to nejlépe pohybem či sportem. Kovová Krysa má velmi dynamické vibrace a potřebuje pravidelně ventilovat nahromaděnou energii. Doporučujeme proto najít si zálibu, které se budete dlouhodobě věnovat anebo sportovní aktivitu, která vám zůstane koníčkem pro mnoho dalších let.
Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha