Velká vánoční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí je tradičně pořádána v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup jsou scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů, podchycené národopisnými sběrateli na konci 19. století. Výstava začíná chalupě z Chvalovic starodávnými přástkami, dračkami a podvečerním besedováním. V chalupě z Draha jsou předváděny tradiční obchůzky barborek, lucek a mikulášský průvod s nadílkou.
V kuchyni se připravuje vánoční pečení a ve výměnku naleznete výstavu "Cukroví z vánočního stolu našich prababiček", v níž jsou vystaveny staré i novější cukrářské a perníkářské formičky, doplněné o staré i novodobé recepty i ukázky různých druhů vánočního cukroví. Staročeská chalupa je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v průběhu minulého století – kolem roku 1860, 1890, 1910, 1930, 1950, a to jak na statku, tak i v chudé chaloupce. Poslední chalupa z Oskořínku s interiérem z poloviny 20. století je upravená na předvádění vánočního pečení a tradičních řemesel. Výstava končí v bednárně, kde je ve staré škole scéna s tříkrálovými koledníky.
Stará řemesla, folklor a betlémy
Součástí letošní vánoční výstavy je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů a novodobých betlémů vystřihovacích. Výstavu doplňují ukázky starých i současných vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka vánočních ozdob a vánočních pohlednic, umístěná do přísálí a chodby u staré školy. Do kabinetu u staré školy je soustředěna velká kolekce papírových betlémů od akademického malíře Jiřího Škopka a doplněna o velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle jeho vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“. Další velký betlém – kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic je v kapličce na návsi, Wenigovy „Pražské jesličky“ v téměř životní velikosti zabírají prostor před studnou z Dobrovice.
Celou vánoční výstavu doplní i několik novinek, které budou pro návštěvníky překvapením. Na víkendy po celou dobu výstavy je připraven program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků.
Otevírací doba výstavy Lidové Vánoce v Polabí pro veřejnost je vždy od úterý do neděle od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední vstup je návštěvníkům umožněn v 15:00 hodin. Ve dnech 24. 12. a 25. 12. 2024 však bude skanzen uzavřen. Od 26. do 30. 12. 2024 bude otevřeno denně od 9:00 do 16:00 hodin. Vstupné do skanzenu stojí 120 korun pro dospělého a 60 korun pro děti, studenty a seniory. Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 až 3 děti) vyjde na 300 Kč.