ÚvodAktualityVe Veletržním paláci rozluštíte záhadu Čapkova koberce
Kultura

Ve Veletržním paláci rozluštíte záhadu Čapkova koberce

  • 21. srpna 2018
Čintamani a ptáci, slavná kobercářská povídka Karla Čapka, má jádro ve skutečném příběhu z dvacátých let minulého století. Koberec s bílou půdou, legendární „bílý anatolák“, který Čapka inspiroval k napsání jedné z Povídek z druhé kapsy, získala do svých sbírek v roce 2014 Národní galerie. Nyní ho po rozsáhlém restaurování poprvé vystavuje. Ptačí koberec bude vystaven od 22. 8. do 25. 11. 2018.
Příběhy ptačího koberceOrientální koberce zaujímaly mezi rozmanitými zájmy Karla Čapka významné místo. Spisovatel v jednom pražském obchodě rozpoznal sběratelský význam vzácného koberce a chtěl ho získat, na prodej však nikdy nedošlo. Po desetiletí zůstával koberec v rodině tehdejší majitelky. Ta se ale nijak nepodobala postavě povídkové vetešnice paní Severýnové, již ve filmu přesvědčivě ztvárnila vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová. Byla to Helena Zajíčková, která vedla jeden z nejuznávanějších pražských obchodů s orientálními koberci a která tak hodnotu „bílého anatoláku“ dozajista dobře znala.

Karel ČapekKoberec selendi se vzorem ptáků pochází ze západního Turecka, pravděpodobně z města Selendi, a jeho vznik dnes zařazujeme do druhé poloviny nebo sklonku 16. století. Jde tak o jeden z nejstarších orientálních koberců v českých sbírkách. Bílé anatoláky, jinými slovy koberce s bílou půdou, mívají tři typy pravidelně uspořádaných motivů: čintámani (trojice kruhů doplněných obvykle dvěma vlnovkami), ptačí motiv a nejméně častý motiv škorpionů. Názvy motivů a vzorů se však často volily ne na základě jejich původního, dnes neznámého významu, ale jen podle toho, co na pohled připomínaly. Motivy čintámani a motivy ptáků se přitom na skutečných kobercích nikdy neobjevují společně jako rovnocenné – k propojení došlo tedy jen ve spisovatelově fantazii a v materiální podobě až v roce 1964 při návrhu rekvizity pro povídkový film režiséra Jiřího Krejčíka.
 

Čapkův příběh Ptačího koberce

KoberecSelendi získaný do sbírek Národní galerie je výjimečný sám o sobě – stářím, typem a formátem. Můžeme si ale být jisti, že jde skutečně o "bílý anatolák", který spisovatele inspiroval? Ano, protože kromě tradované ústní verze autentičnost potvrzuje memoárová literatura a archivní dokumenty včetně původní rukopisné verze Čapkovy povídky.

Původní název v rukopisu povídky Případ se sultánskou manufakturou je přeškrtnutý a změněný. V původní verzi se hovoří jednoznačně o koberci s bílou půdou ze 17. století mimořádně velkých rozměrů, označení vzorů Čintamani a ptáci však Čapek doplňoval dodatečně. Ve dvacátých letech byly koberce s jedním i druhým vzorem publikované v zahraniční literatuře, ale jediným známým kobercem s bílou půdou na území Československa byl pravděpodobně Schwarzenberský čintámani na zámku Hluboká.

Koberec ČapekAby mohl být koberec selendi představen návštěvníkům, prošel náročným restaurátorským zásahem, jehož průběh bude na výstavě doložen fotografiemi i dokumentárním filmem. K zájmu Karla Čapka o orientální koberce se vztahují i další exponáty výstavy. K vidění budou koberce zapůjčené přímo z Čapkovy vinohradské vily, kterou v roce 2013 odkoupila Městská část Praha 10 a která v současné době prochází rekonstrukcí. V rámci katalogizace vznikl odborný soupis koberců, které Čapek na rozdíl od toho „ptačího“ získal, v němž jsou zastoupeny koberce turecké, kavkazské, perské i středoasijské. Nejde o homogenní soubor, zahrnuje jak koberce, které Čapek jako jejich znalec a milovník oceňoval, tak velkoformátové dílenské práce, od jejichž koupě sám přátele odrazoval. Výběr z Čapkovy sběratelské vášně stejně jako část vybavení z jeho pracovny bude ve Veletržním paláci vystaven díky laskavosti Městské části Praha 10, která tyto exponáty zapůjčila.
 

Doprovodný program k výstavě – filmy na střeše i prohlídka vily Čapkových


Komentované prohlídky výstavy

Veletržní palácZájemci o podrobnosti k výstavě by si neměli nechat ujít komentovanou prohlídku s autorkou a kurátorkou výstavy Zdenkou Klimtovou. Ta se bude konat v neděli 23. září od 15:30 a ve čtvrtek 8. listopadu 2018 od 16:30 hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma k platné vstupence (45–60 min), setkání ve 4. patře Veletržního paláce. Rezervace se neprovádí.
 

Čapek ve filmu: letní kino na střeše Veletržního paláce

V úterý 11. 9. se bude promítat od 19:30 Člověk proti zkáze: Jedinečný životopisný snímek jako pocta Karlu Čapkovi. Vykresluje jeho poslední léta a pohnutou dobu nástupu nacismu, ohromí nadčasovostí a aktuálností svého odkazu. Ve středu 12. 9. přijde na řadu od 19:30 Hmyz: Nejnovější filmová lahůdka od Jana Švankmajera podle předlohy Čapkovy divadelní hry Ze života hmyzu. Vstupné do letního kina na střeše stojí 100 Kč, rezervace se provádí v den projekce od 12:00 na webu veletrzak.cz.
 

Návštěva vily bratří Čapků

Dvojvila bratří ČapkůJedinečná příležitost nahlédnout do prostor vily Karla Čapka, postavené podle projektu Ladislava Machoně v letech 1923–1924, kde se pravidelně scházeli proslulí pátečníci, se naskytne v úterý 25. 9. od 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00 a 17:30 hodin. Komentář k vyklizeným interiérům, připravované rekonstrukci i původnímu stavu vily podá Ing. arch. Jan Vašek. Akce se koná zdarma, rezervace je nutná. Setkání proběhne v ulici Bratří Čapků 28. Informace a rezervace na vzdelavani@ngprague.cz, telefon 224 301 003. Změna programu vyhrazena.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Další aktuality

Botanická zahrada v Troji zve na velikonoční procházku rozkvetlými expozicemi a motýlí výstavu

V Botanické zahradě hl. m. Prahy je možno strávit velikonoční svátky prohlídkou venkovních expozic zářících jarními květy narcisů, tulipánů, hyacintů, okrasných třešní, magnolií i kamélií. Skleník Fata Morgana nabízí přehlídku motýlí krásy na výstavě Motýli: Kouzlo přitažlivosti. Návštěvníci se ve skleníku mohou kochat i nádhernými květy smaragdové liány Strongylodon macrobotrys, která právě rozkvétá. Součástí výstavy motýlů je interaktivní expozice Tajemství motýlího života ve výstavním sále v Ornamentální zahradě a panelová výstava zaměřená na české druhy motýlů, kterou botanická zahrada připravila ve spolupráci se skupinou Jaro. Skleník Fata Morgana s výstavou motýlů bude mimořádně otevřený i v pondělí 21. dubna 2025, tedy na Velikonoční pondělí.
19. duben 2025 9:00
Příroda, Praha

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
19. duben 2025 8:45
Příroda, Praha

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
19. duben 2025 8:37
Památky, Praha

Parníky opět vyplouvají do pražské zoo

Po zimní přestávce zahajuje v sobotu 19. dubna 2025 Pražská paroplavební společnost plavby svou pravidelnou lodní linkou do zoologické zahrady v Troji. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží (Výtoň), s přibývajícími teplými dny pak od května do přelomu srpna a září pojedou denně.
18. duben 2025 16:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Velikonoce v Zoo Praha 2025, Párou na velikonoční Křivoklát 2025, Jarní trh na zámku Křinec 2025, Street Food Festival v Kralupech nad Vltavou, Velikonoce na statku ve Zbečně. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Zoo Praha vás zve na Velikonoce

Představení vzácných mláďat morčáků paranských, speciální komentovaná krmení nebo enrichmentový workshop. Zoo Praha připravila pro návštěvníky pestrý velikonoční program napříč celým areálem zoo. Rodiny se mohou od Velkého pátku do Velikonočního pondělí 18. až 21. dubna 2025 těšit třeba na komentovaná krmení a zkrátka nezůstanou ani zvířata – ta chovatelé obdarují nevšední nadílkou. Kdy a kde se jednotlivé akce odehrají, je možné sledovat v mobilní aplikaci Zoo Praha.
17. duben 2025 18:00
Příroda, Praha

Svatovítská katedrála již sestavuje nové varhany – rozeznít by se měly příští rok

Svatovítská katedrála má nové varhany, o které usiluje téměř deset let, doslova na dosah ruky. Ve středu 16. března 2025 začala dlouho očekávaná instalace nových varhan – poprvé v historii tak katedrála získává nástroj, který odpovídá jejímu duchovnímu a architektonickému významu. Chrám se tak dočká symbolického dokončení po více než 700 letech.
17. duben 2025 12:00
Památky, Praha

Česko mezi řádky: Gerald Durrell, zoo Praha, růžoví holubi a blboun nejapný

Růžový holub vypadá jako pohádkový pták, který omylem přistál na zemi. Jako by ho namalovalo dítě, které má rádo jemné barvy a věří, že zvířata mluví. Růžový holub z ostrova Mauricius není výmysl ani ilustrace z dětské knížky. Je skutečný, a také velmi vzácný. Je symbolem naděje – a v příběhu jeho záchrany hrají hlavní role britský přírodovědec Gerald Durrell a také pražská zoologická zahrada. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
17. duben 2025 10:25
Příroda, Praha