Domovinou
dželad jsou travnaté náhorní plošiny v severní a střední části
Etiopské vysočiny. Nikde
jinde na světě nežijí. Počet volně žijících dželad se nyní odhaduje na 50 až 60 tisíc. Největší hrozbu pro ně představuje ztráta původních lokalit a lov pro kůži a hřívu samců. Právě dlouhá hříva je výsadní chloubou samců, může dosahovat až k zemi. U samic ji nenajdeme. Pro dželady je také typická nápadná červená lysina na prsou, která slouží ke komunikaci mezi členy tlupy. Jsou to výluční vegetariáni, v jejichž potravě je zastoupena prakticky jen tráva. Proto i ve
zlínské zoo mají k dispozici rozlehlý travnatý výběh v africké oblasti zoo.
Zlínská zoologická zahrada nabízí návštěvníkům řadu zážitků vč. rozsáhlé expozice
Etiopie. Téměř vše, co atrakce návštěvníkům nabízí, vyrobil domorodý kmen
Konso, zapsaný na seznam UNESCO. Samotná oblast vznikla ve svahu, jehož členitost dává možnost věrně přiblížit
originální etiopské ekosystémy – povodí řeky Omo, náhorní plošiny Simienských hor nebo lesnaté buše. Ve vesničce sestávající se z 8 originálních chýší nechybí ani posed uprostřed pole, ze kterého hlídači chrání úrodu před nenechavými ptáky či stylový Kefa Bar, který vám nabídne mimo jiné např. etiopskou kávu.
V okolí domorodé vesničky jsou připraveny expozice pro hyeny skvrnité a surikaty. Uvidíte tu však také antilopy kudu nebo zebu. Nechybí ani ptáci – v nové voliéře našli domov zoborožci havraní, krkavci bělokrcí a hadilovi.