ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky
Příroda

Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

  • 29. dubna 2021
Poslechněte si audio verzi článku
Za posledních čtyřicet let lidé vyhubili přes polovinu zvířecích druhů na zeměkouli. Nejde jen o drobný hmyz a organismy neviditelné pouhým okem, mezi vyhynulá zvířata se řadí například i nosorožci. Pro příklad nemusíme jít daleko: jedním z nich je bílý nosorožec severní, kterého jsme mohli vidět v Safari Parku ve Dvoře Králové. Jedinou nadějí na jeho záchranu je nyní umělá reprodukce.
V posledním ročníku prestižní celosvětové soutěže fotografů přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá londýnské Přírodopisné muzeum, porota vybírala vítěze z bezmála padesáti tisíc snímků z celého světa. Mezi snímky, které zaujaly nejvíc diváků, je smutný pohled na poslední chvíle bílého nosorožce Sudána. Fotografka Ami Vitale ho zachytila jen pár okamžiků před smrtí. Trpěl komplikacemi souvisejícími s věkem a zemřel obklopený lidmi, kteří se o něj starali; na snímku jej utěšuje jeden z ošetřovatelů. „S každým vyhynutím trpíme i my,“ komentovala svůj snímek fotografka. „Jsme součástí přírody a musíme chápat, že při její záchraně jde ve skutečnosti o záchranu nás samých. Doufám, že Sudánův osud lidstvo probudí, aby si tuto realitu uvědomilo.“
 

Safari Park a Sudánův příjezd



Příběh Sudána, posledního samce svého druhu, který na naší planetě zůstal, vede z Afriky do Safari Parku ve Dvoře Králové a zpět. Když zakladatel kralovédvorského safari Josef Vágner v 70. letech minulého století přivezl do Evropy víc než tři tisíce velkých býložravců, bylo mezi nimi i mládě nosorožce severního bílého. Na svět přišlo v roce 1973 v súdánském Shambe a v Československu dostalo jméno Sudán. Safari Park je jedinou zoo na světě, kde se tento druh podařilo rozmnožit: narodila se tu celkem čtyři mláďata, Suni, Nabiré, Nájin a Fatu.

Od roku 2008 je nosorožec bílý severní považován za druh vyhynulý ve volné přírodě, a ani veškerá lidská péče nestačila k tomu, aby přežil alespoň v zajetí. Podle odborníků je kamenem úrazu jejich rozmnožování v zoo právě nemožnost stejného sociálního a teritoriálního chování jako ve volné přírodě. Mláďat se rodí velmi málo, samicím se často vůbec nedaří zabřeznout. Proto se v Safari Parku rozhodli přesunout zbývající nosorožce, dva samce a dvě samice, do africké rezervace Ol Pejeta v Keni.
 

Od Sudána ke zkumavce

Ani v rezervaci ve volné přírodě a bedlivě střežené před pytláky a predátory se ale záměr nezdařil. Žádná ze samic nezabřezla, jeden ze samců v roce 2014 nečekaně zemřel. Posledním žijícím samcem tak náhle byl jen Sudán: velmi starý, navíc nemocný. Několik měsíců ho trápila infekce v noze, a když se už nedokázal ani postavit, byl 19. března 2018 utracen. Na světě tak zůstala jen Sudánova dcera Nájin a vnučka Fatu, obě v rezervaci Ol Pejeta.

Poslední šancí na záchranu těchto nosorožců tak zůstaly metody umělé reprodukce. V poslední době svět obletělo několik zpráv, která po letech nosorožčího smutku přinášejí alespoň malou naději: vědcům se podařilo vytvořit nová embrya severních bílých nosorožců. Protože ani jedna ze zbylých samic mláďata mít nemůže, donosit by je mohly samice příbuzného poddruhu, nosorožce bílého jižního, který se zatím v přírodě vyskytuje.
 

Sudán se vrátil do Dvora Králové



Slavný nosorožec se stal symbolem utrpení zvířat, která pytláci kvůli velké poptávce po rohovině přivedli na samotný pokraj vyhubení. Ve Dvoře Králové připomíná nejohroženější savce na zemi plastika z pískovce a kovu, stojící na jednom z městských kruhových objezdů. Autory sochy jsou kameník Jan Brož a umělecký kovář Pavel Vágner, vnuk bývalého ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera.

Nosorožec s kubistickými prvky se skládá z několika dílů, váží pět tun, je téměř čtyři metry dlouhý, 180 centimetrů vysoký a dívá se do Sladkovského ulice, kudy se jede do dvorského Safari Parku. Zdá se vám, že vypadá mírně naštvaně? Není divu, má být mementem toho, jak se dá zničit příroda a vyhubit živočišný druh.
Ostrůvky na kruhových objezdech ve Dvoře Králové zdobí více zvířat: na Denisově náměstí auta objíždějí dřevěného lva a supy, v Legionářské ulici kolemjedoucí zdraví skupina surikat. Při hlasování o ozdoby na nových kruhových objezdech zatím motivy oblíbené zoologické zahrady vítězí na celé čáře.
 

O nosorožcích, pytlácích a jednom jazykovém omylu

  • Proč mluvíme o nosorožci bílém, když na fotografiích jasně vidíme šedivou barvu? Název vznikl špatným překladem holandského slova „wijde“, které znamená „široký“, přitom bylo přeloženo jako „white“, tedy bílý. Tento druh nosorožce skutečně má širokou tlamu, protože se živí hlavně spásáním trávy. Nosorožec černý má naopak tlamu protáhlou, protože se živí listy a větvičkami.
  • Nosorožec bílý, zvaný též tuponosý či širokohubý, má dva poddruhy: severní a jižní. Po slonovi a hrochovi jde o třetí největší africké zvíře. Váží mezi 1700 a 2400 kilogramy, na délku měří až čtyři metry a dožívá se přibližně 40 let.
  • Ještě v první polovině 20. století se nosorožci bílí severní proháněli po pláních Ugandy, Čadu, Súdánu, Středoafrické republiky a Konga. K jejich vyhubení přispěli pytláci, války a konflikty v afrických zemích a také lidské zásahy do krajiny.
  • Pytláci mají na nosorožce spadeno kvůli rohům, které podle tradiční asijské medicíny mají zázračné účinky na potenci anebo proti rakovině. Na černém trhu má kilo rohoviny vyšší cenu než zlato.
  • Přestože vědecké studie prokázaly, že roh nosorožce žádný vliv na lidské zdraví ani sexuální život nemá, zejména Čína a Vietnam s nimi čile obchodují dál. Pytláci každý rok zabijí přibližně tisíc nosorožců.
  • Ředitel královédvorského Safari Parku Přemysl Rabas vnímá záchranu ohrožených zvířat jako základ pro osvětu. Podle jeho slov nelze zvířata jenom chránit a snažit se je udržet při životě, ale také přesvědčit lidi v Africe a v Asii, aby se vzdali pochybného potěšení ze slonoviny, rohoviny nebo luskouních šupin.
Safari Kemp ve Dvoře Králové Ubytování

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové Příroda

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové Zážitky

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové Letní sporty

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Užijte si výhled na zvířata z ptačí perspektivy v jedinečném lanovém parku, který je součástí areálu Safari Parku.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Kultura

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Většina cestovatelů – a zejména z řad rodin s dětmi – zná Dvůr Králové jako místo, kde mohou navštívit zoologickou zahradu se safari a od roku 2015 také originálním lvím safari. Zároveň však jde o starobylé věnné město českých královen, kde objevíte řadu zajímavostí.

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Zážitky

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, přivoňte k žirafě.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích Ubytování

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Občerstvení a pivovar v Safari Parku Gurmánská turistika

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj