ÚvodAktualityVida! V Brně se otevírá nové zábavní vědecké centrum
Oceán v lahvi ve Vida! science centru
Zážitky

Vida! V Brně se otevírá nové zábavní vědecké centrum

  • 30. listopadu 2014
Výstava, na níž si na exponáty sáhnout doslova musíte. To je zábavní vědecký park Vida!, který se v Brně otevře všem vědění chtivým 1. prosince. Portál Kudy z nudy vás zve na vycházku světem vědy, v němž jsou pokusy určené všem, kteří se chtějí dozvědět více o světě okolo nás.
Netradiční vánoční dárek si připravilo pro své návštěvníky Brno. První prosincový den se v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště otevře zábavní vědecký park Vida! s více než 150 exponáty, které vám přiblíží základní fyzikální jevy i další zajímavosti Země.

Proč právě Vida!

O názvu interaktivní expozice hlasovali lidé na internetu. Na výběr bylo hned několik daných názvů, ale hlasující mohli také přijít s vlastním nápadem. Nakonec těsně zvítězilo zvolání „Vida!“ A co si pod ním představit? Nadšení z objevu něčeho nového, překvapení i radost z pochopení zdánlivě složitého. Přesně to zažijete v Brně a „Vida!“ zvoláte určitě hned několikrát. Nový zábavní vědecký park můžete navštívit od 1. prosince denně od 10 do 18 hodin. Poslední vstupenky na pokladně zakoupíte v 16:30 a vyjdou vás na 190 korun pro dospělého, 110 korun pro dítě nebo 490 korun pro dva dospělé a dvě až tři děti.

Oceán v lahvi, Archimédův šroub nebo Bermudský trojúhelník?

Na ploše téměř 5 tisíc čtverečních metrů se seznámíte skrze 151 interaktivních exponátů se základními principy přírodních jevů, jako je zemětřesení, povodeň či Bermudský trojúhelník. Každý exponát můžete osahat a vyzkoušet tak Komenského „učení se hrou“ v praxi. Nevěříte, že je možné hýbat předměty jen myslí? Exponát Mind-ball vás vyvede z omylu. Alespoň tedy, co se týče malého míčku, který budete pomocí myšlenek ovládat.

Kolo na laně vám zase dokáže, že je možné jezdit po provaze jen pár metrů nad zemí na bicyklu a přitom se nepřevrátit. Zahrabat si také můžete na archeologickém pískovišti, kde si vyzkoušíte práci objevitelů. Ve Vida! centru nechybí ani život. Prohlédnout si budete moci „mravenčí zoo“, v níž žije společenství mravenců Atta, kteří vytváří unikátní civilizační systém. Překvapí vás, kolik toho s těmito šestinohými tvorečky má lidstvo společného.

Technické muzeum Brno

Kdo nemá po návštěvě centra Vida! vědy dost, měl by se z výstaviště vydat do Technického muzea v Brně-Králově Poli. V šestnácti stálých expozicích zjistíte, jaká udělátka zpříjemňují život nevidomým, jak funguje světelná panoráma neboli historická stereovize, která se na počátku minulého století těšila velké oblíbenosti a byla předchůdkyní biografu, nebo svět skrze čočku elektronového mikroskopu. Mimoto můžete navštívit Technickou hernu, kde si na vlastní kůži vyzkoušíte některé z vědeckých pokusů z oblasti akustiky, optiky, elektřiny či magnetismu. Pokud jste si už v Technickém muzeu byli pohrát, nezoufejte. Pokusy se pravidelně obměňují, takže určitě objevíte něco, co ještě neznáte.

Vánoční trhy na výstavišti

Navštívíte-li vědecký park ve dnech 5. až 14. prosince, navštivte také další pavilony brněnského výstaviště.  V tomto termínu se tam totiž konají tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. V téměř 500 stáncích budete moci nakoupit chybějící dárky i ozdoby z výroby chráněných dílen i z rukou talentovaných tradičních řemeslníků. Chybět nebude občerstvení, které se během deseti dní budete moci vychutnat při poslechu třicítky nejrůznějších koncertů.

Mezi vystupujícími bude třeba zpěvačka Radka Fišarová, zpěvák Petr Kotvald či oblíbené loutky z pořadu JŮ a HELE. Na trhy se můžete vydat každý všední den od 13 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin.
BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně Zážitky

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj