Areál bývalého sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou, který vznikl snad na konci 15. století, sloužil během staletí jako sýpka, jízdárna a chudobinec. Dnes zde sídlí muzeum nazvané Svět Komenského (bývalý památník). V roce 2021 prošelo rekonstrukcí a vznikla zde nová expozice Na prahu vichřice. Představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Nabízí se vám možnost setkat se s mladým správcem bratrského sboru, rektorem školy a knězem, který přichází v bouřlivém roce 1618 do převážně německého města na pomezí Moravy a Slezska.
V letech 1618-1621 byl správcem místního sboru Jan Amos Komenský a s jeho odchodem v roce 1621 zanikl i sbor. Areál byl v roce 1962 vyhlášen národní kulturní památkou. Dnešní expozice nabízí prostřednictvím intermediálních prvků (videomappingu, projekcí...) emotivní zážitek z prohlídky. Nechybí ani repliky dobových předmětů, jako jsou zbraně a oděvy.
Další část expozice v mezipatře budovy je věnována liturgii a kancionálnímu zpěvu v jednotě bratrské – některé písňové texty psal i sám Komenský. Stálá výstava rovněž připomíná Komenského tvorbu. Ve Fulneku napsal spis Listové do nebe a pracoval také na mapě Moravy. Památník je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 50 Kč.
Labyrint světa v autentickém prostoru muzea
Ve Fulneku si letos připomenou výročí narození J. A. Komenského divadelním představením Labyrint světa. S fulneckým pobytem Komenského se totiž pojí slavné dílo Labyrint světa a Lusthauz srdce, které zdramatizoval Víťa Marčík. Jeho divadelní představení vás provede celým Labyrintem Komenského života v autentickém prostoru muzea.
Představení, které vás provede celým labyrintem, je vyprávěné za pomoci loutek a kulis, která je obrazem labyrintu. Samozřejmě zde nemohou chybět ani dvě hlavní postavy – Všudybud a Mámení, které provázejí Víťu Marčíka labyrintem světa, aby nakonec nalezl ráj ve vlastním srdci. Představení se odehraje v neděli 27. března 2022 od 17:00 hodin.