ÚvodAktualityVýlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor
Příroda

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Poslechněte si audio verzi článku
Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.

Kunratické Švýcarsko a skalní reliéfy

cvikov skályČeské Švýcarsko určitě znáte, ale slyšeli jste někdy o Kunratickém Švýcarsku? Jedná se o malou oblast pískovcových skal, roztroušených u Cvikova. V 19. století byla mezi Cvikovem, Kunraticemi u Cvikova, Drnovcem a Mařenicemi vytvořena řada výtvarných děl v pískovcových skalách. Autory byli Karel Beckert, předseda horského spolku, a Karel Bundesmann.
 
dutý kámenNejznámější jsou pískovcové skály na přírodní památce Dutý kámen, mezi nimiž bylo v letech 1913 – 1914 upraveno výletní místo, nazývané od té doby Körnerova výšina. Jde o sklaní reliéf hlavy německého romantického básníka Theodora Körnera, který padl v pouhých 22 letech ve válce proti Napoleonovi. Pro německé obyvatelstvo byl oblíbeným válečným hrdinou. Reliéf byl vytesán v roce 1913 ke 100 výročí básníkova úmrtí. Vede sem upravená cesta se zbytky vytesaných schodů a poté zvolna sestupuje k upraveným skalám. Dále je zde pěkná vyhlídka na Drnovec, Cvikov či vrchy Klíč a Ortel. Zvláštním dojmem působí kamenný stůl s lavicí. Na stole jsou stále vidět zbytky slunečních hodin z roku 1914 a astronomicko-geografické orientační tabule.
 
Karlův odpočinekMezi Drnovcem a Kunraticemi se nacházejí další skály, prochází tudy zelená turistická a žlutá místní značka. Hned na začátku skal je skalní kaple, kterou nechal vytesat roku 1834 kunratický sedlák a bělič Franz Hülle. Uvnitř kaple byl umístěn neobvyklý obraz Madony s motivem ztroskotané lodi v pozadí, věnovaný Josefem Bundesmannem z vděčnosti za záchranu v bouři, do níž se dostal při jedné ze svých obchodních cest do Ameriky. Asi 200 m severovýchodně od skalní kaple je v lese nevelká skalnatá dolina, na jejímž konci je uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek. V eliptickém medailonu na lavici je uvedeno, že ji upravili členové kunratické sekce Horského spolku z vděčnosti svému předsedovi Karlu Beckertovi. Nachází se zde také jeskyně Waltro, 8 metrů hluboká jeskyně získala jméno po ilegální skupině Waltra Hofmanna, která se zde schovávala koncem 2. světové války.
 
cvikovTěsně u Cvikova vás do skal zavede žlutá místní značka. Tam objevíte velmi malebné lesní divadlo. V bývalém lomu jej vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek. Dnes zde zůstala už jen nevelká ve skále vytesaná místnost s okénkem a v protější stěně krátká chodba s výklenkem. Na nízkém svahu kolem lomu jsou dosud patrné zbytky hlediště.

Obrazců vysekaných do skal je v oblasti mnoho. K nejkrásnějším patří Kamenný oltář Nejsvětější Trojice, Skála smrti nebo Útěk do Egypta.
 

Výstup na vrchol Klíč

vrchol KlíčVýrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Tvoří jej majestátní znělcová sopečná kupa pravidelného kuželovitého tvaru, která je v okolním terénu nepřehlédnutelná.
 
Pokud vyšplháte až na vrchol, kam vede relativně namáhavá turistická cesta s převýšením zhruba 400 metrů, nebudete litovat. Za jasného počasí jsou odtud vidět Krkonoše, Jizerské hory, České a Saské Švýcarsko, Krušné hory i bájná hora Říp. Na jihozápadním úbočí hory je až 60 m vysoká, místy převislá skalní stěna s rozsáhlým suťovým polem. Koncem zimy tady bývají krápníky a ledopády. Na západní straně kopce jsou vydatné prameny, sloužící dnes k napájení vodovodu, jehož přepad je v lese pod kamenným mořem upraven jako Kamzičí studánka. Jméno hory se odvozuje od staroslovanského výrazu "ključ", kterým se označovala právě vyvěrající voda. Přístup na Klíč je možný z obce Svor (3,5 km), z Nového Boru (5,5 km), nebo z Kytlice (6 km). Stezku na vrchol upravili alpinisté z Nového Boru už roku 1893.
 

Hřebenovkou na Hvozd a zříceninu Starý Falkenburk

HvozdNenápadná vesnička Krompach leží v těsné blízkosti saské hranice. Prochází tudy také vrcholová cesta Hřebenovka, značená červeně. Po ní se můžete vydat na vrchol Hvozd (750 m), pátý nejvyšší vrchol Lužických hor, který tvoří státní hranici s Německem. Má dva vrcholy, přes jižní vyšší vede státní hranice a nižší vrchol je na německé straně. Dříve na obou stranách stávaly i dva hostince, dnes je v provozu pouze německá Hochwaldbaude. Česká bouda byla zbořena roku 1950.
 
Hřebenovka pak pokračuje po hranicích k hraniční uzávěře Kammloch a poté pokračuje do českého vnitrozemí. Zavede vás ke Kočičí studánce a na vrchol Sokol (593 m), kde stojí i skromné zbytky hrádku z 15. století, Starého Falkenburku. Do Krompachu se pak doporučujeme vrátit po modré cestě, zvané Korzovka.
 

Stezka skalních reliéfů u Brniště

BrništěV krajině Českolipska se většinou potkáváme se skalními reliéfy, které pamatují dávné časy. Jinak je tomu u obce Brniště, kde vznikly reliéfy ve skalách teprve v roce 2018. Čeští a němečtí umělci vytvořili mezi skalami u areálu Lesní zátiší podél staré vozové stezky, kudy se před staletími jezdívalo na pole, zajímavé landartové objekty a sochy. V rámci stezky byla odkryta a zpřístupněna takřka zapomenutá kaplička z roku 1810. Jedná se o jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace. Sochy vznikly podél původní úvozové cesty na místech, kde se dříve pískovec lámal. K tvorbě nových reliéfů byly použity již dříve lidskou rukou opracované skály.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách Příroda

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova Příroda

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro se nachází u obce Drnovec nedaleko Cvikova.

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku Památky

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic je v pískovci vytesaný objekt v lesích nedaleko Cvikova na Českolipsku.

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku Příroda

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek se nachází v téměř zapomenutém Kunratickém Švýcarsku nedaleko Cvikova.

Lesní divadlo ve Cvikově Příroda

Lesní divadlo ve Cvikově

Lesní divadlo u Cvikova vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek. Vybral si k tomu prostředí jednoho pískovcového lomu nacházejícího se na úpatí Zeleného vrchu.

Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova Příroda

Jeskyně Ševcovská díra u Cvikova

Částečně zasypaná puklinová jeskyně je až 20 metrů dlouhá. Hlavní chodba se směrem do hloubky zužuje, asi po 7 metrech se větví na dvě nízké a úzké chodby, levá ústí do rozšířeného prostoru, vysokého až 2 metry.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera Příroda

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera

Poblíž silnice z Liberce do Nového Boru se nedaleko města Cvikova rozkládá skalnatý hřbet Dutý kámen, při jehož jihovýchodním okraji se ve skalním labyrintu skrývá reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova Příroda

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta Příroda

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Reliéf s biblickou tématikou naleznete v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic u Cvikova do Mařenic, asi 600 m severně od rozcestí v osadě Třídomí.

Kamenný oltář Nejsvětější Trojice v osadě Třídomí Příroda

Kamenný oltář Nejsvětější Trojice v osadě Třídomí

Do pískovce vytesaný oltář s Nejsvětější Trojicí najdete u cesty nedaleko Kunratických rybníků, poblíž obce Cvikov. Po cestě vás upoutá výhled na okolní kopce a skály.

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova Příroda

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami Příroda

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj