ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky
Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky, kudy z nudy
Kultura

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Poslechněte si audio verzi článku
Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
Protože věřte nebo ne, při procházkách Vysočinou mezi malebnými městečky Žirovnice a Počátky ještě teď můžete najít zbytky perleťových lastur, jimiž se kdysi vysypávaly zdejší polní a lesní cesty. Záhada? Kdepak, Žirovnice se totiž v druhé polovině 19. století proměnila v centrum perleti a perleťářství.
 

Žirovnice a knoflíky z perleti

Ještě na začátku 19. století bývala Žirovnice podobně jako sousední Počátky tkalcovské město. Se vším začal Josef Žampach, který se v roce 1863 vrátil z Vídně, kde se seznámil s výrobou perleťové krásy. Perleťářský mistr se zamiloval do Toničky Bučkové, vzali se, Josef v Žirovnici už zůstal natrvalo a začal tu vyrábět perleťové knoflíky. Jako surovina sloužily perleťové lastury z teplých moří poblíž rovníku: pro ty si Josef chodil pěšky do Vídně, a zároveň tam nosil hotovou práci. Časem se vypracoval a v dílně měl šest soustruhů. Na ponku se do lastur vyrážely rondele, na sekačce se sekaly a na děrovačce děrovaly. Tak vznikal knoflík a každý byl originál.

Zpracování perleti vyžadovalo nejenom značnou tělesnou sílu, ale také zručnost. Časem si čamrdáři, jak se dříve knoflíkářům říkalo, začali dokazovat svůj um tím, že z perleti vyráběli nejen knoflíky různých tvarů, velikostí a různě zdobené, ale i šperky a galanterní zboží. Na perleťové šálky dokázali vyrývat plastické vzory, vyřezat z lastur figury, umně sestavenými intarziemi zdobili šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky.

Protože šlo o žádané zboží, před první světovou válkou v Žirovnici bylo 60 dílen, v nichž pracovalo více než 600 perleťářů. Zpracování perleti se věnovali i v mnoha domácnostech v okolí a město vychovalo několik generací zkušených a zručných knoflíkářů.
 

Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnici

Výlet začíná tam, kde se o perleťářství dozvíte úplně všechno: v zámeckém areáluŽirovnici, kde v budově někdejšího pivovaru letitou knoflíkářskou tradici připomíná Muzeum knoflíkářství a perleťářství. Expozici perleťových knoflíků v Žirovnici doplňují dobové fotografie i řada předmětů z perleti, například perleťové hodiny, mísy a brože, Eiffelova věž, vyrobená z knoflíků a perleťových plátků, znak Žirovnice – stříbrný jednorožec v modrém poli, opět z perleti, nebo perleťový pohár pro turnaj v kopané, který se hrál v Žirovnici od roku 1933. Když vyhrálo družstvo pohár třikrát po sobě, mohlo si jej ponechat.

K vidění jsou také mapy míst, odkud se do Žirovnice vozily lastury a kam pak proudily hotové výrobky. Knoflíky se z Žirovnice vozily do Rakouska-Uherska, do Evropy, Ameriky, později do Sovětského svazu. Tradice výroby knoflíků v Žirovnici pokračuje dodnes, i když už většinou jde o knoflíky umělohmotné; perleť jako materiál je už velmi drahá. Kromě expozice perleťářství si můžete prohlédnout i expozici šicích strojů a pivovarnictví, a podívat se do žirovnického zámku a do nedalekého špýcharu, kde je muzeum zemědělské techniky.
 

Z Žirovnice do Počátek a do lázní Svatá Kateřina

Na okraji Žirovnice leží rybník Budín, kde se nachází přírodní koupaliště. Po červené značce pak zamíříte do Počátek. Městečko znáte z několika filmů, které se tu natáčely, a také díky léčivému prameni a lázeňskému Resortu Svatá Kateřina. Z Počátek tam vedou dvě stezky. První se věnuje básníkovi Otokaru Březinovi a druhá se nazývá K pramenům Počátek.

O výjimečných účincích pramenů v okolí Počátek se zmiňují zdroje už v 16. století. Právě na pramenech se zakládá dlouhá historie místních vodoléčebných a klimatických lázní Svatá Kateřina. Dnes tu stojí Resort Svatá Kateřina s výjimečným ájurvédským pavilonem a vysočinským Stonehenge – kamenným kruhem Druidů. Po cestě ochutnejte prameny sv. Kateřiny, sv. Markéty nebo sv. Vojtěcha, nahlédněte do barokního kostela sv. Kateřiny a využijte odpočinková místa na rozcestí stezky vedoucí k pramenům.

Výlet si můžete mírně prodloužit ještě procházkou po naučné stezce Cestou starých soukenických mistrů počáteckých. Začíná v Počátkách u Valchovské cesty, u hřbitovního kostela Božího Těla, a končí u pramene sv. Ludmily. Stezka měří necelých pět kilometrů, věnuje se historii soukenictví a dozvíte se například k čemu sloužila valcha a proč se látky válely.
Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině Životní styl

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina Zážitky

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Řeka Nežárka Příroda

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí Příroda

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů Příroda

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Renesanční zámek Žirovnice Památky

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Rádi se touláte po filmových místech a vzpomínáte na pohádky, seriály a zahraniční filmy, které se tam natáčely? V tom případě se letos vaším zamilovaným místem stane Vysočina: už 1. dubna startuje zážitková turistická hra, která vám představí nejhezčí místa z filmů. Na výherce samozřejmě čekají zajímavé ceny!

Žirovnice

Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?

Počátky

Počátky

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině na rozhraní Čech a Moravy. Historické jádro města se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavé lázně.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina Lázně a wellness

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici Kultura

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Další aktuality

Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla ke cti sv. Lucie a světelný průvod

Svatá Lucie, noci upije. Ačkoli tuto pranostiku o upíjení černé noci zná téměř každý, málokdo ví že je s tímto svátkem spojená řada lidových tradic. Jedna z nich byla spojená s latinským základem jména Lucie – lux, neboli světlo. V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si lidé v pátek 13. prosince připomenou svatou Lucii průvodem se svíčkami. Program se uskuteční v areálu poutního kostela od 17 hodin. Světelný průvod, který se uskuteční v ambitech poutního kostela, bude zakončený mší svatou za doprovodu klášterní scholy.
8. prosinec 2024 16:08
Památky, Kraj Vysočina

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
6. prosinec 2024 18:00
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina