Protože věřte nebo ne, při procházkách
Vysočinou mezi malebnými městečky
Žirovnice a
Počátky ještě teď můžete najít zbytky perleťových lastur, jimiž se kdysi vysypávaly zdejší polní a lesní cesty. Záhada? Kdepak, Žirovnice se totiž v druhé polovině 19. století proměnila v centrum perleti a perleťářství.
Žirovnice a knoflíky z perleti
Ještě na začátku 19. století bývala
Žirovnice podobně jako sousední
Počátky tkalcovské město. Se vším začal
Josef Žampach, který se v roce 1863 vrátil z Vídně, kde se seznámil s výrobou perleťové krásy. Perleťářský mistr se zamiloval do
Toničky Bučkové, vzali se, Josef v Žirovnici už zůstal natrvalo a začal tu vyrábět perleťové knoflíky. Jako surovina sloužily
perleťové lastury z teplých moří poblíž rovníku: pro ty si Josef chodil pěšky do Vídně, a zároveň tam nosil hotovou práci. Časem se vypracoval a v dílně měl šest soustruhů. Na ponku se do lastur vyrážely rondele, na sekačce se sekaly a na děrovačce děrovaly. Tak vznikal knoflík a každý byl originál.
Zpracování perleti vyžadovalo nejenom značnou tělesnou sílu, ale také zručnost. Časem si
čamrdáři, jak se dříve knoflíkářům říkalo, začali dokazovat svůj um tím, že z perleti vyráběli nejen knoflíky různých tvarů, velikostí a různě zdobené, ale i šperky a galanterní zboží. Na perleťové šálky dokázali vyrývat plastické vzory, vyřezat z lastur figury, umně sestavenými intarziemi zdobili šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky.
Protože šlo o žádané zboží, před první světovou válkou v
Žirovnici bylo 60 dílen, v nichž pracovalo více než 600 perleťářů. Zpracování perleti se věnovali i v mnoha domácnostech v okolí a město vychovalo několik generací zkušených a zručných knoflíkářů.
Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnici
Výlet začíná tam, kde se o perleťářství dozvíte úplně všechno: v
zámeckém areálu v
Žirovnici, kde v budově někdejšího pivovaru letitou knoflíkářskou tradici připomíná
Muzeum knoflíkářství a perleťářství. Expozici perleťových knoflíků v Žirovnici doplňují dobové fotografie i řada předmětů z perleti, například perleťové hodiny, mísy a brože, Eiffelova věž, vyrobená z knoflíků a perleťových plátků, znak Žirovnice – stříbrný jednorožec v modrém poli, opět z perleti, nebo perleťový pohár pro turnaj v kopané, který se hrál v Žirovnici od roku 1933. Když vyhrálo družstvo pohár třikrát po sobě, mohlo si jej ponechat.
K vidění jsou také mapy míst, odkud se do
Žirovnice vozily lastury a kam pak proudily hotové výrobky. Knoflíky se z Žirovnice vozily do Rakouska-Uherska, do Evropy, Ameriky, později do Sovětského svazu. Tradice výroby knoflíků v Žirovnici pokračuje dodnes, i když už většinou jde o knoflíky umělohmotné; perleť jako materiál je už velmi drahá. Kromě expozice perleťářství si můžete prohlédnout i expozici šicích strojů a pivovarnictví, a podívat se do
žirovnického zámku a do nedalekého
špýcharu, kde je
muzeum zemědělské techniky.
Z Žirovnice do Počátek a do lázní Svatá Kateřina
Na okraji
Žirovnice leží
rybník Budín, kde se nachází přírodní koupaliště. Po červené značce pak zamíříte do
Počátek. Městečko znáte z několika filmů, které se tu natáčely, a také díky léčivému prameni a lázeňskému
Resortu Svatá Kateřina. Z
Počátek tam vedou dvě stezky. První se věnuje
básníkovi Otokaru Březinovi a druhá se nazývá
K pramenům Počátek.
O výjimečných účincích pramenů v okolí Počátek se zmiňují zdroje už v 16. století. Právě na pramenech se zakládá dlouhá historie místních
vodoléčebných a klimatických lázní Svatá Kateřina. Dnes tu stojí
Resort Svatá Kateřina s výjimečným
ájurvédským pavilonem a vysočinským
Stonehenge – kamenným kruhem Druidů. Po cestě ochutnejte
prameny sv. Kateřiny, sv. Markéty nebo sv. Vojtěcha, nahlédněte do
barokního kostela sv. Kateřiny a využijte odpočinková místa na rozcestí stezky vedoucí k pramenům.
Výlet si můžete mírně prodloužit ještě procházkou po
naučné stezce Cestou starých soukenických mistrů počáteckých. Začíná v
Počátkách u Valchovské cesty, u
hřbitovního kostela Božího Těla, a končí u
pramene sv. Ludmily. Stezka měří necelých pět kilometrů, věnuje se historii soukenictví a dozvíte se například k čemu sloužila valcha a proč se látky válely.
Na začátku 20. století byla Žirovnice známá jako centrum výroby perleťových knoflíků, kde pracovalo několik továren.
Josef Žampach byl perleťářský mistr, který se vrátil z Vídně v roce 1863 a v Žirovnici začal vyrábět perleťové knoflíky.
Perleťové knoflíky byly vyráběné z perleťových lastur z teplých moří poblíž rovníku, které Josef Žampach dovážel z Vídně.
V Žirovnici je možné navštívit Muzeum knoflíkářství a perleťářství, které se nachází v zámeckém areálu, v budově někdejšího pivovaru.
V Žirovnici byly vyráběné také šperky a galanterní zboží, jako jsou šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety a pudřenky.
Před první světovou válkou bylo v Žirovnici 60 dílen, kde pracovalo více než 600 perleťářů.
Kromě expozice perleťářství lze v Žirovnici navštívit expozici šicích strojů a pivovarnictví.
Kamenný kruh druidů v Resortu Svatá Kateřina má za účel pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.
Během procházky naučnou stezkou k pramenům Počátek můžete načerpat sílu a energii, objevit kapličky, rybníčky a procházet malebnou krajinou.
V muzeu jsou k vidění perleťové hodiny, mísy, brože, a také Eiffelova věž a Žirovnice znak vyrobené z perleťových plátků a knoflíků.