ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky
Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky, kudy z nudy
Kultura

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Poslechněte si audio verzi článku
Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
Protože věřte nebo ne, při procházkách Vysočinou mezi malebnými městečky Žirovnice a Počátky ještě teď můžete najít zbytky perleťových lastur, jimiž se kdysi vysypávaly zdejší polní a lesní cesty. Záhada? Kdepak, Žirovnice se totiž v druhé polovině 19. století proměnila v centrum perleti a perleťářství.
 

Žirovnice a knoflíky z perleti

Ještě na začátku 19. století bývala Žirovnice podobně jako sousední Počátky tkalcovské město. Se vším začal Josef Žampach, který se v roce 1863 vrátil z Vídně, kde se seznámil s výrobou perleťové krásy. Perleťářský mistr se zamiloval do Toničky Bučkové, vzali se, Josef v Žirovnici už zůstal natrvalo a začal tu vyrábět perleťové knoflíky. Jako surovina sloužily perleťové lastury z teplých moří poblíž rovníku: pro ty si Josef chodil pěšky do Vídně, a zároveň tam nosil hotovou práci. Časem se vypracoval a v dílně měl šest soustruhů. Na ponku se do lastur vyrážely rondele, na sekačce se sekaly a na děrovačce děrovaly. Tak vznikal knoflík a každý byl originál.

Zpracování perleti vyžadovalo nejenom značnou tělesnou sílu, ale také zručnost. Časem si čamrdáři, jak se dříve knoflíkářům říkalo, začali dokazovat svůj um tím, že z perleti vyráběli nejen knoflíky různých tvarů, velikostí a různě zdobené, ale i šperky a galanterní zboží. Na perleťové šálky dokázali vyrývat plastické vzory, vyřezat z lastur figury, umně sestavenými intarziemi zdobili šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky.

Protože šlo o žádané zboží, před první světovou válkou v Žirovnici bylo 60 dílen, v nichž pracovalo více než 600 perleťářů. Zpracování perleti se věnovali i v mnoha domácnostech v okolí a město vychovalo několik generací zkušených a zručných knoflíkářů.
 

Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnici

Výlet začíná tam, kde se o perleťářství dozvíte úplně všechno: v zámeckém areáluŽirovnici, kde v budově někdejšího pivovaru letitou knoflíkářskou tradici připomíná Muzeum knoflíkářství a perleťářství. Expozici perleťových knoflíků v Žirovnici doplňují dobové fotografie i řada předmětů z perleti, například perleťové hodiny, mísy a brože, Eiffelova věž, vyrobená z knoflíků a perleťových plátků, znak Žirovnice – stříbrný jednorožec v modrém poli, opět z perleti, nebo perleťový pohár pro turnaj v kopané, který se hrál v Žirovnici od roku 1933. Když vyhrálo družstvo pohár třikrát po sobě, mohlo si jej ponechat.

K vidění jsou také mapy míst, odkud se do Žirovnice vozily lastury a kam pak proudily hotové výrobky. Knoflíky se z Žirovnice vozily do Rakouska-Uherska, do Evropy, Ameriky, později do Sovětského svazu. Tradice výroby knoflíků v Žirovnici pokračuje dodnes, i když už většinou jde o knoflíky umělohmotné; perleť jako materiál je už velmi drahá. Kromě expozice perleťářství si můžete prohlédnout i expozici šicích strojů a pivovarnictví, a podívat se do žirovnického zámku a do nedalekého špýcharu, kde je muzeum zemědělské techniky.
 

Z Žirovnice do Počátek a do lázní Svatá Kateřina

Na okraji Žirovnice leží rybník Budín, kde se nachází přírodní koupaliště. Po červené značce pak zamíříte do Počátek. Městečko znáte z několika filmů, které se tu natáčely, a také díky léčivému prameni a lázeňskému Resortu Svatá Kateřina. Z Počátek tam vedou dvě stezky. První se věnuje básníkovi Otokaru Březinovi a druhá se nazývá K pramenům Počátek.

O výjimečných účincích pramenů v okolí Počátek se zmiňují zdroje už v 16. století. Právě na pramenech se zakládá dlouhá historie místních vodoléčebných a klimatických lázní Svatá Kateřina. Dnes tu stojí Resort Svatá Kateřina s výjimečným ájurvédským pavilonem a vysočinským Stonehenge – kamenným kruhem Druidů. Po cestě ochutnejte prameny sv. Kateřiny, sv. Markéty nebo sv. Vojtěcha, nahlédněte do barokního kostela sv. Kateřiny a využijte odpočinková místa na rozcestí stezky vedoucí k pramenům.

Výlet si můžete mírně prodloužit ještě procházkou po naučné stezce Cestou starých soukenických mistrů počáteckých. Začíná v Počátkách u Valchovské cesty, u hřbitovního kostela Božího Těla, a končí u pramene sv. Ludmily. Stezka měří necelých pět kilometrů, věnuje se historii soukenictví a dozvíte se například k čemu sloužila valcha a proč se látky válely.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině Životní styl

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Unikátní místo uprostřed přírody s wellness a spa, ájurvédou, jógou, rozmanitým výběrem sportovních aktivit a vynikající gastronomií. Široká nabídka pobytových balíčků a autentických ájurvédských programů. Pořádáme firemní konference, teambuildingy a nabízíme prostory pro cvičební skupiny.

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina Zážitky

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Řeka Nežárka Příroda

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí Příroda

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů Příroda

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Renesanční zámek Žirovnice Památky

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý Zámecký areál s objekty Zámku, Špýcharu a Pivovaru. Nejzajímavější je ukázka nástěnných gotických maleb z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Rádi se touláte po filmových místech a vzpomínáte na pohádky, seriály a zahraniční filmy, které se tam natáčely? V tom případě se letos vaším zamilovaným místem stane Vysočina: už 1. dubna startuje zážitková turistická hra, která vám představí nejhezčí místa z filmů. Na výherce samozřejmě čekají zajímavé ceny!

Žirovnice

Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?

Počátky

Počátky

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině na rozhraní Čech a Moravy. Historické jádro města se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavé lázně.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina Lázně a wellness

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

V areálu resortu byl v roce 2019 otevřen unikátní Ájurvédský pavilon, jehož autorem je architekt Jakub Tejkl. Ve stejném roce získal ocenění Stavba roku. Výjimečná rozloha nabízí dvě části, první je věnována výhradně ájurvédě a ájurvédským terapiím, druhá část je tvořena wellness & spa.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici Kultura

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Další aktuality

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2025 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
4. červenec 2025 11:00
Kultura, Kraj Vysočina

Plavby na Dalešické přehradě: užijte si léto z paluby lodi Horácko

Přijít se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která křižuje Dalešickou přehradu na Třebíčsku. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Zkrátka nepřijdou ani cyklisté, kteří si mohou vzít na loď svá kola.
4. červenec 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
30. červen 2025 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Pokořte na Vysočině osmitisícovku

Věděli jste, že můžete na Vysočině vyšplhat na pomyslnou osmitisícovku? Pokud máte rádi turistiku a výzvy, Vysočina nabízí jedinečnou možnost: zdolání deseti vrcholů, které dohromady tvoří výšku přesahující 8000 metrů, známou jako "osmitisícovka". Tato výzva není jen o zdolání vrcholů, ale také o objevování krásných míst a krajinných zajímavostí Vysočiny. Které vrcholy v rámci výzvy zdolat vám poradí Kudy z nudy.
29. červen 2025 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

Šiklův mlýn nabízí po celou letní sezónu odpočinek i aktivní zábavu pro celou rodinu

Poslední červnový víkend se opět po roce otevřou brány Šiklova mlýna ve Zvoli nad Pernštejnem. A že to tento rok bude stát opravdu za to. Od 29. června 2025 budou v provozu atrakce: jízda na koni, lukostřelba, vláček Union Pacific, zrcadlový labyrint, elektrický býk, skákací hrady, vyhlídkové jízdy Safari vláčkem a další. Areál Šiklův mlýn je v letní sezóně otevřen nonstop. Denní program nabízí areál od úterý do neděle.
28. červen 2025 10:31
Zážitky, Kraj Vysočina

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v kraji Vysočina

Plánujete rodinnou dovolenou na Vysočině? Vysočina je ideálním místem pro strávení víkendu nebo dovolené s dětmi. Máme pro vás přehled míst, kde se ratolesti zabaví natolik, aby si rodiče pobyt dostatečně mohli užít a odpočinout si. Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad či zooparků, venkovských farem, pohádkových expozicích, projížďkou na koni nebo výletním vláčkem. Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:21
Zážitky, Kraj Vysočina

Jedinečná, tisíc let stará architektura: impozantní památky UNESCO v Třebíči lákají k výletům

Židovská čtvrť, židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa byly zapsány 3. července 2003 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zápis potvrdil výjimečnou hodnotu města jako místa, kde se po staletí prolínaly dvě odlišné kultury – křesťanská a židovská – v harmonickém soužití.
21. červen 2025 13:06
Památky, Kraj Vysočina

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

Centrem regionu Vysočina, který náleží k ekologicky nejzachovalejším územím České republiky, je Jihlava. Město se může pochlubit cenným historickým jádrem a zajímavým historickým podzemím, je tu rovněž muzeum Vysočiny a zoologická zahrada. Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům. Ve dnech 20. – 22. června 2025 se bude v Jihlavě konat tradiční Jihlavské havíření.
18. červen 2025 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina