ÚvodAktualityVýlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

Výlety za památnými stromy: poznejte kaštany, břestovce a další raritní listnáče

  • 29. dubna 2020
V dnešní výpravě za památnými stromy připomeneme hlavně kaštany, která právě nyní krásně kvetou, ale také břestovce, jilm, javor, jinan a další krásné listnáče. Nebudou chybět ani zástupci ovocných stromů, jako je hrušeň nebo oskeruše.
KaštanKaštany (jírovce) do naší krajiny neodmyslitelně patří. Zajímavostí těchto stromů je, že patřívali mezi původní druhy na našem území (rostl zde již ve třetihorách), ovšem později vyhynul. Zpět od naší přírody se vrátil až v roce 1588, kdy jej botanická zahrada ve Vídni dostala darem z Malé Asie. Krajinou se jírovce začaly opět rychle šířit, byly vysazovány nejen jako okrasné stromy, ale i jako aleje a na okraje lesů, aby svými plody usnadnily přežití divoké zvěři.   

Největším a nejstarším jírovcem v ČR je kaštan v Nové Vsi, v okrese Bruntál. Roste zde již 300–350 let, obvod kmene má 580 cm a měří 23 metrů. Za nejkrásnější jírovec maďal u nás se považuje Kaštan v Markvarci.
 

Zednářská zahrada v Lednici

KaštanV zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce. Zahrada, dnes zakletá v porostu stromů, se probouzí jen jednou za rok, kdy v parku rozkvetou staré kaštany, které jsou záměrně vysazené na klíčových místech. Ve středu místa, kde se osm os sbíhalo, stával sluneční chrám. Z dalších zednářských symbolů jsou zde do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky.
 

Kaštanka v Nasavrkách

jedlý kaštanOjedinělou státní přírodní památkou je sad jedlých kaštanů zvaný "Kaštanka" o rozloze téměř 2 ha. Nachází se uprostřed městečka Nasavrky, které má strom kaštanovníku jedlého ve svém znaku. Sad nechal vysázet majitel nasavrckého panství Jan Adam Auersperg roku 1774, který nechal kaštanovníky přivézt z ItálieKaštanovníky se klenou do výše 25 metrů a průměr koruny mají okolo 13 až 15 metrů. Zdravotní stav menších stromů je dobrý, největší stromy ale již dožívají.
 

Kaštanovník setý na hradě Vranov-Pantheon

kaštanDominantou Malé Skály u Turnova je skalní hrad Vranov-Pantheon, který stojí na úzkém a strmém pískovcovém útesu vypínajícím se nad pravým břehem Jizery. Velikou raritou v areálu hradu, na okraji skalního srázu, je kaštanovník setý, tedy jedlý kaštan, jehož domovinou obvykle bývá Turecko nebo Kavkaz. Tento strom je jediný jedlý kaštan v okolí. Je záhadou, jak se dostal právě sem. Existuje domněnka, že ho zde vysadil František Zachariáš Römisch, majitel nemovitosti, okolo roku 1802.
 

Jilm u Dolan – strom splněných přání

jilmKouzelný jilm roste kousek od státní silnice a svým monumentálním vzrůstem a bizarním tvarováním vrásčitého kmene upoutává pozornost těch, kteří kolem něj procházejí nebo projíždějí. Podle místní pověsti v ní žije krásná víla, která dokáže hodným lidem vyplnit jejich přání, myslí-li více na druhé než na sebe. Strom se nachází na kraji lesa mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce.
 

Věstoňovický javor – nejstarší a nejmohutnější javor v ČR

velký javorVěstoňovický javor, kterému se říká také Velký javor, je nejmohutnějším a pravděpodobně také nejstarším žijícím javorem na území České republiky. Prastarý dutý kmen stromu obrůstají mechy, které vytvářej dojem „mořských korálů“. Strom měří v dolním obvodu asi 7 metrů, v koruně pak ještě víc. Stáří stromu se odhaduje na více než 600 let. Javor naleznete na okraji lesa západně od Věstoňovic, na žluté turistické značce.
 

Moštěnský jinan – klenot zámecké zahrady v Horní Moštěnici

jinanV České republice jsou jen tři státem chráněné jinany (ginkgo biloba). Jedním z nich je nádherný strom v Horní Moštěnici. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na rozdíl od většiny jinanů neroste do výšky, ale vodorovně. Stáří stromu je 170 let. Listy mají zelenou barvu a zvláštní vějířovitý tvar. Jinan je dvoudomý, to znamená, že jeden strom má samčí rozmnožovací orgány a některý druhý zase samičí. Samčí rostliny vytvářejí plodolistové šišticovité útvary podobné jehnědám, zatímco samičí rostliny vytvářejí shluky nazelenalých semeníků zavěšených na tenké stopce. Moštěnský jinan je samičí strom.
 

Břestovce v Ústí nad Labem

břestovcePřed muzeem v Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina dvou památných stromů – břestovců. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století. Oba stromy mají zajímavě utvářenou korunu a jejich hlavní větve dorůstají až k zemi, kde se kroutí a následně opět zvedají vzhůru. Břestovce jsou vývojově velmi starobylým rodem a nejblíže jsou příbuzné jilmům. Břestovec západní pochází ze Severní Ameriky a v Evropě dosahuje až 20 m. Na našem kontinentě se pěstuje se od roku 1636.
 

Památné ovocné stromy

planá hrušeňPlaná hrušeň u Bratřejovic na Vizovicku pamatuje krvavou prusko-rakouskou válku. V obci sice přímo neprobíhaly boje, ale procházející vojska sem zavlekla choleru. Traduje se, že se obyvatelé Bratřejova před vojáky ukrývali po několik let v horách a svá pole obdělávali jen v noci. V bídě a nouzi spoléhali na úrodu sklizenou právě z této hrušně. Plody ovocného stromu sloužily lidem v těžkých dobách jako zdroj obživy, což dokládá i místní recept na ovocnou polévku "briju". Hrušeň poskytovala stín pasákům, kteří kolem hlídali dobytek, a sloužila i jako hraniční strom. 

oskerušeNa louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši. Obvod jejího kmene je 290 cm, stáří stromu se odhaduje na 250 let. V Česku je tato dřevina vzácná a vyskytuje se v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy. Název oskeruše je všeslovanský a je nejasného, asi již praevropského původu.

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Turecká líska byla více než 150 let stará. Často ji maloval i malíř památných stromů, místní rodák, Jaroslav Turek. Ten v roce 2005 zemřel, po jeho odchodu začala líska usychat, až v roce 2011 bohužel uschla docela.
Velký javor ve Věstoňovicích Příroda

Velký javor ve Věstoňovicích

Velký javor, kterému se říká také Věstoňovický javor, je nejmohutnějším a pravděpodobně také nejstarším žijícím javorem na území České republiky. Je pozoruhodný především svým mnohačetně otevřeným dutým kmenem.

Turecká líska v Ronově nad Doubravou Příroda

Turecká líska v Ronově nad Doubravou

Uprostřed náměstí v Ronově nad Doubravou stávalo torzo starobylého stromu. Jednalo se o tureckou lísku, kterou místní považovali za ochránkyni města. Během času však musela být bohužel pokácena.

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu Příroda

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu

Na louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši, která se díky své výjimečnosti stala chráněným stromem České republiky.

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce Příroda

Strom splněných přání u Pohořan nedaleko Olomouce

Starému jilmu se říká „Strom splněných přání“. Podle místní pověsti v ní žije krásná víla, která dokáže hodným lidem vyplnit jejich přání, myslí-li více na druhé než na sebe. Strom se nachází na kraji lesa mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce.

Bratřejovská planá hrušeň Příroda

Bratřejovská planá hrušeň

Hrušeň polnička, jak místní láskyplně strom nazývají, vypráví o osudech obyvatel Bratřejovic (horní části vsi zvané Hořansko) ve Zlínském kraji, během prusko-rakouské války.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy Příroda

Zednářská zahrada v Lednici – vzkaz předků napsaný stromy

V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.

Břestovce západní v Ústí nad Labem Příroda

Břestovce západní v Ústí nad Labem

Před budovou muzea města Ústí nad Labem v parku Smetanovy sady se nachází skupina památných stromů – břestovců západních. Jedná se o zvláštní stromy s rozložitými pokroucenými větvemi, které pamatují konec 19. století.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Kam v Česku za světovým sportem? Zimní sportovní akce 2025 pro sportovce i fanoušky!

V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hobby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některé z nich.
20. listopad 2024 14:28
Zimní sporty

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika