Zastoupeni jsou přední architekti a designéři jako jsou Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol, Vlastislav Hofman, Otakar Novotný či František Kysela. Jejich díla doplňuje výběr kubistické malby autorů Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a plastiky Otto Gutfreunda.
Po dobu uzavření hlavní budovy
Uměleckoprůmyslového muzea z důvodu rekonstrukce je to tak další možnost, jak vedle
expozice Secese v Obecním domě zpřístupnit alespoň část bohatých sbírek veřejnosti.
Interiéry Josefa Gočára
Samotná expozice je umístěna ve dvou patrech. Členěna je podle témat přibližujících
kubismus jako myšlenkový proud sjednocující
volné a užité umění, zdůrazňuje však i specifika jednotlivých oborů (
architektura, nábytková tvorba) a širokou variabilitu jejich projevů. Postupuje od ideového vymezení stylu a problematiky formy uměleckého díla přes historii institucí spojených s českým kubismem až po inspirační zdroje a proměny kubismu po první světové válce.
Klíčovým exponátem je
soubor nábytku Josefa Gočára, původně určený pro autorovu vlastní jídelnu, jenž byl vystaven na mezinárodní výstavě německého sdružení Werkbund v Kolíně nad Rýnem roku 1914, či efektní a po funkční stránce patrně nejzdařilejší vybavení interiéru, které Josef Gočár navrhl pro herce Národního divadla Otto Bolešku v roce 1913. Expozice představuje i neméně významná
díla malířská a sochařská, jako například ikonické dílo českého kubismu, plastiku Úzkost od Otto Gutfreunda, jež byla na I. výstavě Skupiny výtvarných umělců v roce 1912 ústředním exponátem instalace. Tato plastika spolu s malbami Emila Filly a Bohumila Kubišty působivě uvádí i novou expozici. Instalaci doplňuje projekce návrhů a realizací převážně pražské kubistické architektury.
Jak se sedí na kubistických židlích?
V tzv. aktivní zóně je možné
vyzkoušet, jak se sedí na replikách kubistických židlí. Pracovní listy Obyčejná židle, nebo muzejní exponát? vyzývají návštěvníky ke zkoumání sedacího nábytku z neobvyklých úhlů pohledu. UPM připravilo také mapku Procházka po pražské kubistické architektuře, která je k dispozici v tištěné i elektronické podobě.
Od ledna 2016 expozici rozšíří samoobslužné tablety s časovou osou, medailony osobností českého kubismu, ukázkami dobových kritik a karikatur, archivními snímky výstav Skupiny výtvarných umělců a s produkcí Pražských uměleckých dílen a družstva Artěl.
Připravované jsou také
komentované prohlídky, první proběhne v
úterý 8. prosince, další jsou připravované od počátku roku 2016.
Otevřeno je denně mimo pondělí
od 10 do 18 hodin, vstupné je 150 Kč. V den otevření nové expozice
3. 12. 2015 je vstup zdarma.