ÚvodAktualityVýročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka
Letní sporty

Výročí měsíce: září 2022 a 100. výročí narození Emila Zátopka

  • 1. září 2022
Odhalení sochy Emila Zátopka v centru města Kopřivnice, společenský večer s koncertem kapely Mirai, Běh rodným krajem Emila Zátopka a také zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek u Zátopkova rodného domu: to je jen malý výčet akcí, jimiž si Kopřivnice v září 2022 připomene nedožité 100. narozeniny slavného rodáka a sportovní legendy, Emila Zátopka.
Legendární běžec Emil Zátopek (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) je nejen ikonou českého i světového sportovce, ale také symbolem hodnot, jakými jsou přátelství, zodpovědnost, cílevědomost a fair play. Čtyřnásobný olympijský vítěz a držitel osmnácti světových rekordů byl první, kdo uběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Opakovaně byl zvolen největším sportovcem planety a s manželkou Danou, olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou v hodu oštěpem, vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů. Jejich příběh připomněl také film Zátopek režiséra Davida Ondříčka, uvedený do kin v roce 2021. Legendárního běžce si zahrál Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.
 

Fenomén Emil Zátopek

Proč se o Emilovi Zátopkovi mluví a píše jako o jednom z největších atletů všech dob? Důvod hledejte na olympijských hrách v Helsinkách, kde v roce 1952 vyhrál běh na 5 i 10 kilometrů, a nakonec ovládl i maraton, který běžel poprvé v životě. Tři prvenství vybojoval během pouhých osmi dnů a v každé z těchto disciplín navíc překonal olympijský rekord. Něco takového se dodnes žádnému sportovci nepodařilo překonat, a odborníci pochybují, že se to vůbec ještě někdy někomu povede. Tehdy se Zátopek, kvůli svému uštvanému výrazu přezdívaný Supící Lokomotiva, stal skutečným fenoménem české atletiky.

Závodní kariéru ukončil v roce 1958, v roce 1975 mu Mezinárodní výbor pro fair play při UNESCO jako prvnímu československému sportovci udělil in memoriam Cenu Pierre de Coubertina. Doma byl při stoletém výročí české atletiky vyhlášen domácím atletem a poté i olympionikem století, a nechyběl ani mezi prvními osobnostmi, uvedenými do nově založené Síně slávy Mezinárodní atletické federace.
 

Nová socha Emila Zátopka v Kopřivnici

Sochy Emila Zátopka najdete už na několika místech: jedna stojí v parku Olympijského muzea v Lausanne, druhá v zahradě Českého olympijského výboru v Praze a třetí na Stadionu mládeže ve Zlíně. Tam začala Emilova sportovní kariéra: kromě práce v baťových závodech tu začal studovat chemickou průmyslovku a v roce 1941 se zúčastnil tradičního Jarního běhu Zlínem. Skončil druhý, o rok později již závod vyhrál.

V Kopřivnici zatím socha slavného rodáka chyběla. Vše odstartoval nápad kopřivnického maratonového běžce a atleta Jiřího Harašty, pro kterého je Emil Zátopek celoživotním vzorem a učitelem. V Kopřivnici tak bude 16. září 2022 v den nedožitých Zátopkových 100. narozenin v centru města odhaleno dvojče bronzové sochy Emila Zátopka ve švýcarském Olympijském muzeu v Lausanne. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Brož.
 

Akce ke 100. výročí narození Emila Zátopka

Kromě sochy si v Kopřivnici můžete prohlédnout novou expozici manželů Dany a Emila ZátopkovýchLašském muzeu a večer po odhalení sochy si užít koncert skupiny Mirai. Ani její výběr nebyl náhodný – jedním z hitů je píseň Když nemůžeš, tak přidej, což bylo jedno ze Zátopkových oblíbených hesel.
Hlavní oslavy ale začnou už o den dřív 15. září předáním ocenění sportovním osobnostem města, 17. září pak odstartuje už dvacátý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Slavit se bude i u Zátopkova rodného domu v ulici 1. května, kde ve stejný den proběhne večerní zahradní slavnost s promítáním filmu Zátopek.
 

Další citáty Emila Zátopka

  • Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.
  • O svém výrazu při běhu: To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení.
  • O okamžicích po vítězství: Bylo to nejhezčí vyčerpání, které jsem kdy cítil.
  • Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.
Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Rázovité městečko v údolí Rožnovské Bečvy na úpatí památné hory Radhošť se může pochlubit něčím, co jinde nenajdete: domy vonící dřevem letitých jedlí, které kdysi obklopovaly rožnovské náměstí, se přesunuly o jen pár set metrů dál. Říká se jim Dřevěné městečko a představují srdce známého skanzenu.

Kopřivnice

Kopřivnice

Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město stojí rozmach automobilového průmyslu a značky Tatra. Není ale tak průmyslové, jak se zdá na první pohled; objevíte tu pěkná přírodní zákoutí, vyhlídky, zříceninu hradu Šostýna a na Bílé hoře populární rozhlednu, inspirovanou tvarem struktury DNA.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 22? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 700 let od první zmínky o Zlíně, 600 let od obléhání Karlštejna, 500 let od chvíle, kdy víno ze Sonberku doputovalo na královský stůl, 400 let od začátku čarodějnických procesů, 300 let státních pošt, 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a 100 let od narození manželů Zátopkových. A přidáme také první cestu kolem světa, film o Janu Žižkovi anebo morovou epidemii, díky níž v Mikulově vzniklo tak krásné místo jako Svatý kopeček. Počítejte, cestujte a užívejte si!

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky Kultura

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici Kultura

Expozice Dany a Emila Zátopkových v Kopřivnici

Českému Olympionikovi století Emilu Zátopkovi a jeho ženě, oštěpařce Daně je v Kopřivnici věnována expozice, která líčí život, osudy a sportovní úspěchy manželů Zátopkových. Od roku 2022 je k vidění v Lašském muzeu v Šustalově vile.

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře Ubytování

Chata Emil Zátopek – Maraton na Lysé hoře

Na vrcholu Lysé hory, královny Beskyd, se nachází okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek – Maraton.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj