ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

1. Praha, Anežský klášter a svatá Anežka Česká

Co by asi stálo v Praze místo Anežského kláštera, nebýt svaté Anežky České? Královská dcera z rodu Přemyslovců založila řád křižovníků s červenou hvězdou, jediný církevní mužský řád založený ženou, a také klášter a špitál. Dnes Anežský klášter patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám hlavního města.

S Prahou jsou spojené osudy řady dalších žen, namátkou Medy Mládkové, mecenášky moderního českého výtvarného umění a zakladatelky Musea Kampa, pražské rodačky Madeleine Albrightové, historicky první ministryně zahraničí USA, Polyxeny z Lobkovic, díky níž se na Malou Stranu můžete zajít podívat na Pražské Jezulátko, anebo Milady Horákové. Právnička a výrazná představitelka českého ženského hnutí byla ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzena za údajnou vlastizradu a v roce 1950 popravena.
 

2. Středočeský kraj, Levý Hradec a svatá Ludmila

Mělníkem, Levým Hradcem, Tetínem nad řekou Berounkou a dalšími místy ve středních Čechách jsou spojené osudy svaté Ludmily, první historicky doložené české kněžny, manželky knížete Bořivoje I. Proslula svou zbožností a péčí o chudé. Vychovala svého vnuka Václava, pozdějšího českého patrona a dalšího známého světce. Poté, co byla na popud své snachy Drahomíry zavražděna, se stala patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Z Levého Hradce je to jen kousek do centra Roztok, oblíbeného letoviska se Středočeským muzeem. To zve na prohlídku neobvyklého ateliéru malířky Zdenky Braunerové, místa, které se také zrodilo díky ženě. Stavbu inspirovanou anglickými venkovskými domy si umělkyně nechala v zahradě u mlýna svých rodičů postavit podle vlastního návrhu.
 

3. Jihočeský kraj, České Budějovice a Marta Kubišová

jižních Čech a z Českých Budějovic pochází Marta Kubišová, zpěvačka a signatářka Charty 77. Její píseň Modlitba pro Martu se po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 stala symbolem národního odporu. Zpěvačka kvůli tomu měla řadu let zakázané natáčení desek i koncerty, a dokonce se kvůli ní falšovaly výsledky populární ankety Zlatý slavík. Na zámku ve Stráži nad Nežárkou si své venkovské sídlo zařídila Ema Destinnová, operní hvězda, která zářila na světových pódiích v operách Pucciniho, Verdiho či Strausse. Když nadšená vlastenka hledala místo, kam by se mohla vracet a kde by mohla v létě nerušeně odpočívat, do oka jí padla právě Stráž, malý venkovský zámek, ke kterému patřily lesy, několik rybníků, pivovar a lihovar.
 

4. Plzeňský kraj, Lužany a dvě ženy Josefa Hlávky

Architekt Josef Hlávka, rodák ze západočeských Přeštic, stál u zrodu řady pozoruhodných staveb. Budova majestátní vídeňské opery mu vynesla uznání od samotného císaře, s pracovními úspěchy přišly i nemalé zisky. V rodném kraji koupil zámek v Lužanech; původně jako domov pro svou matku, ale nakonec tu žil společně s ní, svou první ženou Marií i druhou ženou Zdeňkou. Do Lužan jezdívali věhlasní umělci, básníci, skladatelé, malíři a spisovatelé, které Hlávka doprovázel společně se psem Zemanem. Děti neměl ani s Marií, ani se Zdeňkou, a tak když došlo na poslední vůli a rozdělování majetku, Hlávka své jmění svěřil nadaci Josefa, Marie, a Zdeňky Hlávkových, aby tak i po smrti přispíval na dobré a ctnostné věci. Nadace, která vznikla roku 1904 a byla první institucí tohoto typu u nás, dodnes podporuje české vysoké školství, vědu, kulturu i umění – a každý rok na pár letních dní otvírá i bránu Hlávkova zámku pro veřejnost.

Kateřina EmmonsVedle Dany a Emila Zátopkových patří mezi úspěšné sportovní páry také Kateřina a Matthew Emmonsovi. Nejúspěšnější česká sportovní střelkyně, která má kompletní sadu olympijských medailí i tituly mistryně světa a Evropy, pochází z Plzně. Dcera několikanásobného mistra světa ve střelbě z malorážky Petra Kůrky původně závodně plavala, zdravotní potíže ji ale přinutily s vrcholovým plaváním skončit. Se střelbou začala jako čtrnáctiletá, v sedmnácti vyrovnala národní rekord a v devatenácti se stala první českou mistryní světa. S americkým střelcem Matthewem Emmonsem se seznámili po hrách v Aténách 2004 a rok před olympiádou v Pekingu 2008 se vzali. Kateřina v Číně vyhrála, Matthew slavil stříbro. Společný domov mají dál na Plzeňsku, největší radost jim ovšem nedělá kompletní sbírka olympijských medailí, ale jejich čtyři děti.
 

5. Karlovarský kraj, Jáchymov a Marie Curie-Sklodowská

lázně JáchymovPamátník objevu radia v Jáchymově připomíná úsilí Marie Curie-Skłodowské, francouzské vědkyně polského původu a dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny. Zabývala se výzkumy v oblasti chemie a fyziky. K jejím největším úspěchům patří teorie radioaktivity, technika dělení radioaktivních izotopů a objev dvou nových chemických prvků, radia a polonia. První desetinu gramu radia získala právě ze smolince pocházejícího z odpadu továrny na uranové bravy v Jáchymově.

Marie Curie-Skłodowská v červnu 1925 dokonce první radonové lázně na světě v Jáchymově osobně navštívila. Prohlédla si státní uranovou továrnu, vyžádala si i výlet na Klínovec, sfárala do dolu Svornost, seznámila se s provozem lázní a nechala si vysvětlit medicínské aplikace radia. Příliš ji neuspokojily, ba dokonce před některými přímo varovala – ostatně sama v té době už měla nepříjemné zdravotní problémy, způsobené právě dlouhým vystavováním se radioaktivnímu záření. Současně však, jak připomíná památník v lázeňském parku, díky horníkům a vědě rádiové prameny a léčba prozařováním dodnes přinášejí zdraví statisícům.

 

6. Ústecký kraj, Litvínov a Eva Herzigová

Co mají společného Eva Herzigová a Martha Schichtová? První je rodačka z Litvínova, světově známá česká supermodelka, přezdívaná Miss Wonderbra či Marilyn Monroe východu. Byla tváří kampaní nejslavnějších módních návrhářů, zahrála si po boku Gérarda Depardieu a její tvář a dekolt způsobovaly dopravní zácpy.

Druhou dámou spojenou s Ústeckým krajem je Martha Schichtová, jedna z žen, které v časech první republiky podnikly cestu kolem světa. Protože jejím manželem byl bohatý podnikatel Heinrich Schicht, majitel továren, které vyráběly například proslulé mýdlo s jelenem, Martha svět projela velmi luxusním stylem: v doprovodu komorné, obklopená veškerým pohodlím a většinou na palubě luxusního parníku. O své cestě vydala knihu a dokonce natočila film.
 

7. Liberecký kraj, Jablonec nad Nisou a Barbora Špotáková

Z Jablonce nad Nisou pochází jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková. Svou premiérovou medaili vybojovala na mistrovství Evropy 2006 v Göteborgu, kde skončila druhá. V roce 2007 se v Ósace poprvé stala mistryní světa, v následující sezoně překonala na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu výkonem 72,28 metrů dosud platný světový rekord. Zlaté medaile přivezla také z olympijských her v Pekingu 2008 a Londýně 2012, na olympiádě v Riu de Janeiru 2016 brala bronz.

Líbí se vám budova Krajské vědecké knihovnyLiberci? Pak byste měli znát i knihovnici a někdejší ředitelku a duši této instituce Věru Vohlídalovou. O knihovně se mluví jako o stavbě smíření, která v Liberci propojuje starou židovskou modlitebnu a prostor pro čerpání nových poznatků. Věra se narodila v roce 1942 v Anglii, kam z Liberce před válečným zlem utekli její německy mluvící rodiče. Po návratu domů se musela potýkat s nenávistí společnosti k jejímu k mateřskému jazyku. Vystudovala knihovnictví a po revoluci využila svých mezinárodních zkušeností a kontaktů k neobyčejnému projektu. Budova knihovny stojí v místech, kde stávala stará liberecká synagoga a otvírá tak zajímavé otázky na téma, co znamená život v jinakosti a spolužití s menšinami, které mají svá práva, zároveň ale potřebují ochranu. V roce 2005 byla Věra Vohlídalová nominována na Nobelovu cenu za mír.
 

8. Královéhradecký kraj, Eliška Rejčka a sněhová královna Ester Ledecká

Mezi místa, která zásadně ovlivnily ženy, se řadí Hradec Králové: za své sídelní město si ho vybrala královna Eliška Rejčka, založila tu kostel sv. Ducha a na její počest se každý rok konají Slavnosti královny Elišky.

Pokud chcete vidět sněhovou královnu, musíte zamířit do hor: Ester Ledecká je alpská lyžařka a snowboardistka, a jako první v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě v roce 2018 ve dvou různých sportech. Nemohla se rozhodnout jakou disciplínu, tak dělá obě, a v obou také vyhrává. Na olympijských hrách 2022 opět vyhrála soutěže na snowboardu, při obhajobě olympijského zlata v superobřím slalomu skončila mezi nejlepšími alpskými lyžařkami na světě pátá. Osobně se s ní můžete setkat třeba v Krkonoších.
 

9. Pardubický kraj, Litomyšl a M. D. Rettigová    

pečená kachnaNa Magdalenu Dobromilu Rettigovou vzpomínají každý rok na jarních gastronomických slavnostechLitomyšli. Spisovatelku a národní buditelku proslavily zejména kuchařky a příručky o vedení domácnosti, jimiž ovlivnila charakter české kuchyně i kulturu stolování. Do českého prostředí uvedla řadu dosud neznámých postupů a výrazně tak rozšířila českou slovní zásobu.

Do České Skalice a Babiččina údolí se můžete vypravit po stopách Boženy Němcové a projít se příběhem knížky Babička krok za krokem. Na dostihovém závodišti v Pardubicích si dodnes připomínají 17. říjen 1937, kdy v 56. ročníku Velké pardubické, nejslavnějšího dostihového závodu na evropském kontinentu, zvítězila Lata Brandisová, první a dodnes jediná žena v seznamu vítězů. Bylo jí dvaačtyřicet let a i pro desetiletou klisnu Normu to byla téměř poslední šance.
 

10. Vysočina, zamrzlé rybníky a Martina Sáblíková

V Novém Městě na Moravě se narodila rychlobruslařka Martina Sáblíková, jedna z legend českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její cesta k olympijským medailím přitom začala na zamrzlých rybnících Vysočiny, když ji trenér Petr Novák jako jedenáctiletou odlákal od basketbalu k zimnímu sportu: rychlobruslení. Kolem roku 1220 se v Křižanově narodila svatá Zdislava, z Jihlavy pak pochází Kamila Moučková, rozhlasová hlasatelka a první moderátorka televizních zpráv v Československu. V roce 1968 jako vůbec první z televizní obrazovky informovala o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
 

11. Jihomoravský kraj, Dolní Věstonice a Věstonická venuše

Důkazem, že Čechy mají krásné dívky, jedny z nejkrásnějších na světě, je i ta vůbec nejstarší z našeho výběru: 30 tisíc let stará Věstonická venuše. Při výzkumu sídliště lovců mamutů u Dolních Věstonic ji v roce 1925 objevil tým profesora Karla Absolona a právě díky němu se maličká soška objevila na titulních stránkách světových časopisů spolu s Tutanchamonovou hrobkou.

Na jižní Moravě je doma i mezzosopranistka Magdalena Kožená, která mimochodem právě 8. března slaví narozeniny, a také Barbora Markéta Eliášová, patrně vůbec první Češka, která procestovala svět.
 

12. Olomoucký kraj, Olomouc a Eliška Junková  

Přestože Eliška Junková usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi největší úspěchy rodačky z Olomouce patří vítězství v závodě Zbraslav–Jíloviště, první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny ovšem Eliška závod vedla. Po manželově tragické smrti se sice Eliška za volant závodních aut už nevrátila, ale auta samozřejmě řídila dál: coby velvyslankyně milované značky Bugatti projela Indii a Srí Lanku. Stála také u vzniku Masarykova okruhu v Brně, psala zábavné sloupky do motoristických časopisů a na automobilových závodech pracovala jako sportovní komisařka.
 

13. Moravskoslezský kraj, Kopřivnice a Dana Zátopková

Manželé Dana a Emil Zátopkovi jsou nejúspěšnější český sportovní pár. Narodili se ve stejný den a ve stejný den, dokonce v rozmezí necelé hodiny, také získali zlaté medaile ve svých disciplínách na olympijských hrách v Helsinkách. Když Dana hodila oštěpem 50 metrů a 47 centimetrů, což byl nový československý rekord, na tiskové konferenci její muž prohlásil, že ji jistě inspirovalo jeho vítězství v běhu na pět kilometrů. „Vážně?“ reagovala paní Dana. „Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí padesát metrů!“ Zátopkovi si tehdy z Helsinek odvezli čtyři zlata, s nejúspěšnějším českým sportovním párem vás seznámí expozice v Kopřivnici. Z Moravskoslezského kraje pochází také tenistka Petra Kvitová. Patří k nejúspěšnějším českým sportovcům, má na kontě desítky titulů včetně vítězství ve Wimbledonu a bronzové medaile ve dvouhře na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru. Opakovaně byla součástí vítězného fedcupového týmu a několikrát zvítězila v anketě Sportovec roku. A mimochodem, i ona slaví narozeniny 8. března. Gratulujeme!
 

14. Zlínský kraj, Zlín a Eva Jiřičná

Interiéry Tančícího domu, Oranžerie v Královské zahradě na Pražském hradě, Hotel Josef, Café B. Braun a rekonstrukce kostela svaté Anny v Praze, Kongresové centrum a další budovy pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně nebo skleněná lávka v Klatovech: to jsou nejznámější projekty architektky Evy Jiřičné, rodačky ze Zlína. V roce 1968 odjela na stáž do Londýna a od té doby žije ve Velké Británii. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio. Návrhy Evy Jiřičné se vyznačují lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu, často pracuje se sklem, kamenem a kovem. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Martina Sáblíková – královna dlouhých rychlobruslařských tratí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) patří k legendám českého sportu. Trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně světa i Evropy a mnohonásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru se specializuje na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů. Její inspirující motto zní: Bolest je dočasná, vzdát se je navždy.

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Ester Ledecká – první sportovkyně, která na jedné zimní olympiádě vyhrála ve dvou různých sportech

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (* 23. března 1995) oslnila svět v roce 2018, když na jediných zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlaté medaile ve dvou odlišných sportech: jednu neočekávanou v super G a krátce poté očekávanou ve snowboardingu. Stanice BBC její dvojité vítězství komentovala jako jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob a Ester se tak nesmazatelně a navždy zapsala do světové sportovní historie.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět

Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět

Přestože Barbora Markéta Eliášová (2. listopadu 1874, Jiříkovice – 27. dubna 1957, Praha) pocházela z chudých poměrů a navíc záhy osiřela, procestovala prakticky celý svět, opakovaně navštívila Japonsko a o svých cestách napsala řadu knih. Je důkazem toho, že člověk může vlastní vůlí, studiem, pílí a cílevědomostí překonat nepříznivé společenské postavení a prožít život podle svých představ.

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Zpěvačka Marta Kubišová (* 1. listopadu 1942 České Budějovice) je výjimečná osobnost české hudby. Její píseň Modlitba pro Martu se po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 stala symbolem národního odporu. Řadu let kvůli tomu měla zakázané natáčení desek i koncerty, a dokonce se kvůli ní falšovaly výsledky populární ankety Zlatý slavík.

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková (8. září 1919, Zákupy – 3. května 2022, Praha) strávila velkou část života v exilu. Podporovala umělce z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim, a po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění. K vidění je v pražském Museu Kampa.

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic (1566 – 24. května 1642, Praha) byla česká šlechtična z rodu Pernštejnů. Roku 1628 věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka přivezla z rodného Španělska.

Lata Brandisová – jediná žena, která zvítězila ve Velké pardubické steeplechase

Lata Brandisová – jediná žena, která zvítězila ve Velké pardubické steeplechase

Marie Immaculata Brandisová (26. června 1895, Úmonín – 12. května 1981, Reiteregg, Rakousko) byla dostihová jezdkyně a dosud jediná žena, která zvítězila ve Velké pardubické steeplechase. Na startu se poprvé objevila v roce 1927, její velký den ale přišel až o deset let později: 17. října 1937 v 56. ročníku nejslavnějšího dostihového závodu na evropském kontinentu zvítězila jako první a dodnes jediná žena v historii. Bylo jí dvaačtyřicet let a i pro desetiletou klisnu Normu to byla téměř poslední šance.

Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět

Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět

Martha Anna Schichtová (22. října 1884, Liberec – 5. července 1963, Chur, Švýcarsko) byla jednou z žen, které v časech první republiky podnikly cestu kolem světa. Protože jejím manželem byl bohatý podnikatel Heinrich Schicht (1880–1959), cestovala velmi luxusním stylem. Podniky rodiny Schichtů vyráběly proslulé značky, například mýdlo s jelenem, a Heinrich se podílel na vzniku nadnárodního koncernu Unilever.

Magdalena Kožená – jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti

Magdalena Kožená – jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti

Mezzosopranistka Magdalena Kožená (* 26. května 1973, Brno) patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Vystupuje na koncertních i operních pódiích celého světa, je držitelkou řady domácích i zahraničních ocenění, spolupracuje s renomovanými nahrávacími společnostmi.

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Dana a Emil Zátopkovi – nejúspěšnější český sportovní pár

Manžele Danu (19. září 1922, Karviná-Fryštát – 13. března 2020, Praha) a Emila (19. září 1922, Kopřivnice – 21. listopadu 2000, Praha) Zátopkovy zařadil britský list The Independent ve zvláštním valentýnském vydání mezi padesát párů, které se v novodobé historii lidstva staly symboly osudové přitažlivosti a vášnivé lásky. Narodili se ve stejný den a Britové dodnes rádi připomínají, že se do sebe zamilovali během olympijských her v Londýně 1948. Brali se už dva a půl měsíce po seznámení.

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Petra Kvitová – jedna z nejlepších českých tenistek

Profesionální tenistka Petra Kvitová (* 8. března 1990, Bílovec) patří k nejúspěšnějším českým sportovcům. Má na kontě desítky titulů včetně vítězství ve Wimbledonu a bronzové medaile ve dvouhře na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru. Opakovaně byla součástí vítězného fedcupového týmu a několikrát zvítězila v anketě Sportovec roku.

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková (* 30. června 1981, Jablonec nad Nisou) má na kontě řadu úspěchů. Vedle tří olympijských medailí je to stejný počet titulů mistryně světa, je evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem.

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Přemyslovna, zvaná Česká (20. ledna 1211, Praha – 2. března 1282, Praha) je patronkou všech nemocných, chudých a trpících. Krátce po jejím svatořečení v listopadu 1989 odstartovaly události na Národní třídě v Praze sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

Minka Podhajská – nejen klasické hračky českého designu

Minka Podhajská – nejen klasické hračky českého designu

Málokterá z umělkyň narozených na konci 19. století byla od mládí tak výraznou a všestrannou osobností jako Minka (Vilemína) Podhajská. Všestranná česká výtvarnice se proslavila designem dětských hraček, malbou obrazů, grafik až po sochy, keramiku či design nápojových setů.

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Eva Jiřičná – nejznámější světová architektka a designérka českého původu

Přístav, interiéry obchodů a butiků, stanice metra, výstavní prostory muzea, oranžerie, mosty nebo univerzitní budovy: architektka Eva Jiřičná (*3. 3. 1939 Zlín) je autorkou mnoha různorodých projektů u nás i ve světě. Má vlastní studio Eva Jiricna Architects v Londýně, v Praze v roce 1999 spolu s Petrem Vágnerem založila ateliér AI-DESIGN.

Zuzana Holubcová – vědkyně a embryoložka

Zuzana Holubcová – vědkyně a embryoložka

Vědkyně Zuzana Holubcová (* 1982) se zabývá reprodukční biologií, je tak při svém výzkumu v bezprostřední blízkosti setkání lidských pohlavních buněk – vajíčka a spermií. Jako první na světě odhalila, co probíhá v lidském vajíčku před oplodněním.

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Rod Slavníkovců z Libice nad Cidlinou – nejstarší šlechtický rod v českých zemích

Nejstarší šlechtický rod Slavníkovců sídlil od druhé poloviny 10. století v obci Libice nad Cidlinou. V raném středověku šlo o velmi významné hradiště o rozloze asi 26 hektarů, které bylo opásáno poměrně mohutnou hradbou.

Kateřina Englichová – nejznámější česká harfenistka

Kateřina Englichová – nejznámější česká harfenistka

Kateřina Englichová (* 13. června 1969) patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Tleskají jí po celém světě, hrála v Carnegie Hall i dalších věhlasných sálech, a přesto zůstává nohama na zemi. Tvrdí, že hrou na harfu se nedá zbohatnout ani proslavit. Musíte hrát proto, že to máte rádi – zkrátka jako ona.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky